ВЕЛИКИТЕ ЕВРОПЕЙЦИ
Сьора умира на 31, малкият му син - след него, а жена му ражда мъртво дете
165 години от рождението на основателя на неоимпресионизма
Автор : / 12111 Прочита 11 Коментара
Bathers at Asnières (Une baignade à Asnières) - "Къпещите се в Аниер", 1884 г. , худ. Жорж СьораТой е само на 26, когато започва да рисува картини с размерите на стенопис, в които изображението е получено от повече от двеста хиляди щрихи и контрастни точки върху платното. Като същински магьосник той си играе с цветовете, съобразно светлината.
Художествените му иновации оказват значително влияние върху визуалната култура. И много артисти от различни изкуства започват да се ползват от характерните му техники, станали известни като поантилизъм и дивионизъм.
"Сена в Гран-Жат", худ. Жорж Сьора
Иновативните методи на френския художник Жорж Сьора, съвместно с Пол Синяк, водят до авангардното движение, променило завинаги хода на модерното изкуство - неоимпресионизма. Двамата напълно се отдалечават от академичните канони и скъсват както с идеалите от античността така и с идеите на реализма и импресионизма.
Самият термин "неоимпресионизъм" е въведен от френския критик Феликс Фенеон, с цел да характеризира движенията в изкуството през късния XIX век. Шедьовърът на Сьора "Неделен следобед на остров Гран Жат" се смята за начало на движението. Феликс Фенеон написва: "Работата на Сьора създава впечатление за музикална симфония. Оценявайки пълния синтез на общия ефект, същевременно разбирате стойността на всеки отделен музикален елемент, като усещате различната сила на звука."
Тази асоциация на картината със звука доказва какво силно впечатление възпроизвежда техниката на рисуване на неоимпресионистите. Това е съвършено различен подход на рисуване от познатия до тогава в изкуството.
Фрагмент от "Парадът", худ. Жорж Сьора
Сьора и Синяк се срещат през 1884 година. Имат общи възгледи и споделени разочарования. През същата година Сьора завършил "Къпещи се в Аниер" - първата си голяма картина, която Парижкият салон отхвърлил. Това го огорчило дълбоко, защото хвърлил много труд в картината - за подготовката й нарисувал 14 скици и 10 чернови.
Отхвърлянето на картината от Салона ще го амбицира да се докаже и това ще стане много скоро - в периода 15 май - 15 юни 1885 година в Салона на независимите художници Сьора ще покаже точно "Къпещи се в Аниер". Интересът е толкова голям, че получава покани за изложби в Ню Йорк и Брюксел, където показва седем свои картини, включително шедьовъра си "Неделен следобед на Гранд Жад".
На изложбата в Брюксел през 1889-а Сьора среща модела Маделин Кноблох, и тя се премества в студиото на художника, за да заживее с него до края му. На 16 февруари 1890 година Маделин ражда техния син - Пиер-Жорж. По зла участ момченцето умира две седмици след баща си. Маделин била отново бременна, но ражда мъртво второто дете на художника.
Художникът остава без наследник. Маделин е изобразена в картината на Сьора "Млада дама, която се пудри".
Жорж Сьора е роден в Париж на 2 декември 1859 година в заможно семейство. Баща му бил юридически служител, който според известното, забогатял от спекулативни сделки. Човек, без какъвто и да е интерес към изобразителното изкуство. За разлика от майката на Жорж, която всъщност насочила сина си към рисуването.
"Момиче със скицник", худ. Жорж Сьора
Жорж Сьора имал брат и сестра. Децата се срещали с баща си веднъж седмично, тъй като той не живеел с тях. Това отчуждение с родителя дало силен отпечатък върху емоционалния свят на младия Сьора. Той обичал да се вглъбява и да "потъва" в рисунките си, като създава нови пространства за въображението си.
Художественото си образование започнал още като тийнеджър, а по-късно завършва престижното École des Beaux-Arts. Академичната традиция му се струвала скучна и той задълбочава познанията си по оптична физика, за да си създаде собствена теория на цветовете.
Постига го с хиляди чернови върху малки платна.
Експериментира, за да постигне съвършенството на "Един неделен следобед на остров Ла Гранд Жат". Картината е показана през 1886 година в последната изложба на импресионистите в Париж, състояла се от 15 май до 15 юни същата година.
Днес се съхранява в Института за изкуство в Чикаго.
Фрагмент от "Неделен следобед на остров Гран Жат", 1886 г., худ. Жорж Сьора
"Един неделен следобед на остров Ла Гранд Жат" е рисувана в продължение на две години. Сьора бил перфекционист във всичко което прави - той е не само художник, но и теоретик на изкуството.
За жалост, умира твърде млад - едва навършил 31. Причината за смъртта му остава неуточнена - от ангина, или дифтерит, до тежка пневмония.
За толкова кратък съзнателен живот на творец, Сьора не само успява да нарисува шедьоври, но изненадва с богатата си теоретична култура. Той изучава теорията на цветa на Мишел Шеврьол, проучва старите майстори в Лувъра и се запознава детайлно с конвенционалните академични практики в ателието на Анри Леман, чете книгата на Рууд "Съвременна хроматика, с приложения в изкуството и промишлеността", проучва техниката "флоштаж" на Дьолакроа и мн. др.
Айфеловата кула, нарисувана с техниката на Сьора
Често пътувал заедно с приятеля си Едмонд Аман-Жан.
Всъщност, на последното си представяне в Салона през 1883 година представил негов портрет, рисуван в Бургундия.
Пейзаж, характерен за техниката на поантилизма, худ. Жорж Сьора
Жорж Сьора умира на 29 март, 1891 година в родния си Париж. По онова време работел върху картината си "Циркът", която остава недовършена.
Девет години след смъртта на Сьора, Пол Синяк организирa търг на "Неделен следобед на Гранд Жад". Предлага картината на Музея Метрополитън в Ню Йорк, но от там отказват да я купят. В крайна сметка картината била продадена за 800 франка.
Недовършената картина на Жорж Сьора "Циркът", 1891 г.
По-късно, през 1924 година, билакупена от Фредерик Клеър Бартлет за 20 000 долара. През 1931 година Френски консорциум искал да я откупи с оферта от 300 000 долара, но получил отказ.
Еми МАРИЯНСКА