Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Умира до статива си, с четка в ръка

СВЕТОВНИ МАЙСТОРИ НА ЧЕТКАТА

Умира до статива си, с четка в ръка

125 години от смъртта на руския пейзажист Иван Шишкин

Фрагмент от портрет на И.И. Шишкин от Иван Крамской, 1873 г.

Все по-често в публичното пространство чуваме реплики от рода на "Такива художници вече няма!", или "Никой вече не рисува така!..." На мода са абстракционизмът, сюрреализмът и прочее течения в изобразителното изкуство, които взимат връх над реалистичните творби.

А той е ненадминат в това да предаде природата реалистично, с всичките й цветове и детайли, до съвършенство. Неслучайно негови патрони са Исак Левитан, Архип Куинджи и Павел Третяков. Той е Иван Шишкин, авторът на невероятните платна "Есен", "Ръж", "Утро в борова гора", "Преди гръмотевична буря" и мн. др.

„Портрет на Шишкин“ (1880), худ. Иван Крамской

Шишкин умира на 8-и (20-и) март 1898-а година до статива в ателието си, с четка в ръка. Каква достойна смърт за художник като него!

Навършиха се 125 години от смъртта му.

"Бара" на И. И. Шишкин

Иван Иванович Шишкин е роден на 13-и (25-и) януари 1832-ра година в град Елабуга, в семейството на беден търговец. От дете обича да рисува и всички са изумени от точния му детайл. Неслучайно бил и блестящ чертожник, а по-късно и график.

При такъв ярък талант родителите на малкия Иван отстъпили в намеренията си да го направят търговец и след гимназията го пратили в столицата да учи в Московското училище по живопис, скулптура и архитектура.

"Борова гора, Вятска губерния" ("Борови дървета, озарени от слънцето") на И. И. Шишкин

Още

Руски художник очарова Запада със селски пейзажи

Руски художник очарова Запада със селски пейзажи

Шишкин е не просто художник, той изучава природата и буквално "разговаря" с нея. Затова тя му разкрива всичките си тайни: как се смрачава гората, как мъничко листо има свое собствено отражение в реката, как есента обагря листата на дърветата, или как прониква слънцето през тях така, че да предизвика усещането за радостно "трептене" под лъчите му. Той е като вълшебник, който хваща мига и го запечатва върху платното.

И. И. Шишкин е първият руски пейзажист от втората половина на 19-и век, който отдава голямо значение на скицата от природата.

В Москва той учи под ръководството на проф. Мокритски. Продължава обучението си в Императорската художествена академия в Санкт Петербург (1856 - 1860 г.) , където е ученик на проф. Сократ Варабьов.

Още

Ватикана представя руско изкуство и икони от Третяковската галерия

Ватикана представя руско изкуство и икони от Третяковската галерия

Още приживе яркият му талант се откроява и художникът е удостоен с множество награди: Сребърен медал (1858), Малък златен медал (1859) и Голям златен медал (1860) от Академията. Когато взима голямото отличие е едва на 28. Връчен му е за пейзажа "Изглед на остров Валаам". Тази награда му дава право на стипендия за чужбина, но Шишкин първо се връща в родния си край, за да се зареди от там с вдъхновение от родната природа.

"В околностите на Москва, Братсево" ("Пладне в околностите на Москва") на И. И. Шишкин

Още

Третяков дарявал милиони, а не искал да си купи ново палто

Третяков дарявал милиони, а не искал да си купи ново палто

Едва през пролетта на другата година заминава за Мюнхен, а по-късно - за Цюрих. В продължение на три години живее в Германия и Швейцария. През 1865-а година, за картината си "Изглед в околностите на Дюселдорф", е удостоен с титлата академик. Зад граница Шишкин се запознава и с рисуването с перо. Някои от творбите му, създадени в Германия, са изложени в Дюселдорфския музей, редом с рисунките на първокласни европейски майстори.

При завръщането си обратно в Петербург, той става член на т.нар. передвижници и Обществото на руските акварелисти. Взима участие в много изложби: на Академията по изкуствата, вв Всеруската изложба в Москва (1882), в Нижни Новгород (1896) и в Световните изложения в Париж през 1867-а, и във Виена през 1878-а година.

Сред художниците передвижници / Източник: Съюз на художниците в Русия

Още

Чий е Куинджи?

Чий е Куинджи?

От 1866-а година Шишкин е член на Императорската художествена академия и професор по рисуване във Висшето училище по изкуствата. Открива и подпомага млади таланти, занимава се и с гравьорство. По същото време води и клас по пейзажна живопис в Художествената гимназия на Санкт Петербург.

Методът му се характеризира с аналитично изучаване на природата, и неслучайно го наричат "горския художник". Иван Иванович Шишкин е може би най-известният руски художник, изобразил природата в цялото й великолепие. Рисува с бои, но е не по-малко силен и в гравьорството. Обичал да рисува на открито. Винаги носел в себе си бои, моливи и въглен.

"Горски пейзаж" на И. И. Шишкин

Най-добрите му пейзажи - на сезоните в гората, дивата природа, животните и птиците, са рисувани във вилата му във Вира, южно от Санкт Петербург.

Още

Откраднаха картина на Архип Куинджи от Третяковската галерия

Откраднаха картина на Архип Куинджи от Третяковската галерия

Цветовете в картините му буквално "оживяват". В картината му "Пладне в околностите на Москва" забелязваме колко внушително изглежда небето, в контраст с полето в ярки снопове. По-голямата част от картината е заета от сиви облаци, изпълнени с много нюанси - от изумрудено, до синьо и жълто. Полето е отделено от небето само с тънка ивица синкав хоризонт. На това разстояние се виждат хълмовете, силуети на храсти и дървета. Пшеницата е узряла, но вляво се вижда дива, необработена земя. На пътя - две фигури на селяни. Прекрасна картина, изпълнена с палитра от цветове и емоции.

"Ръж" на И. И. Шишкин

Шишкин е рисувал различни пейзажи, но любими му били боровите дървета. Неслучайно една от най-силните му картини се нарича "Борови дървета, озарени от слънцето". На преден план се виждат два високи бора, като гиганти, извисяващи се в небето... Картината е истински апотеоз на природата! На върха на боровите корони прозира изумрудена светлина - сякаш дърветата са стигнали до синевата - там, по-близо до Бог!...

Още

Айвазовски умира 57 години след като го обявяват за "мъртъв"

Айвазовски умира 57 години след като го обявяват за "мъртъв"

Любопитно е да се отбележи, че в друга картина - "Утро в борова гора"(1889), Иван Шишкин е автор на гората, а друг художник - Константин Савицки е нарисувал мечките. По някаква причина галеристът и меценат Павел Третяков изтрива подписа на Савицки и мнозина погрешно смятат, че автор на цялата картина е Шишкин. Самият художник също обичал да рисува животни още от детството си, но кой знае защо в тази картина се намесва и четката на Савицки.

"Утро в борова гора" на И. Шишкин и К. Ставицки

Странно, но Шишкин има много картини с гори, и много малко с вода. Една от тях е "Пейзаж с езеро" (1886). Но пък как само е нарисувал езерото! До най-малката лека вълничка и с почти огледално отражение на дърветата и храстите върху водната му повърхност. Водата изглежда толкова бистра, че небето, отразено в нея, е като "фотографирано" в цялата си променлива цветност.

"В парка" на И. И. Шишкин

Още

Третата си муза Айвазовски срещнал на... гробището

Третата си муза Айвазовски срещнал на... гробището

В картините на Шишкин винаги има нещо загадъчно и мистично. То, като че ли, ще изскочи от някъде, откъдето ни най-малко не го очакваме. Сякаш някой се е спотаил в гората, или пък всеки момент нещо ще раздвижи водите на езерото... Такова мистично внушение излъчва картината му "Дали". Тя изобразява залез, на фона на който се открояват самотни дървета. Една висока липа сякаш се е прегърбила от тежестта на клоните си. Малко езеро като че се е запътило към далечината. А там се открояват хълмове... От картината лъха някаква неопределима тъга, и в същото време човек се чувства уютно от топлите нюанси, в които обгръща всичко живо слънчевият залез.

"Купи сено" на И. И. Шишкин

Още

Айвазовски не е само маринист, а Левитан - не само пейзажист

Айвазовски не е само маринист, а Левитан - не само пейзажист

Такова мистично излъчване носел и самият художник, който изглеждал странен в очите на околните. Описват го затворен, намусен и мълчалив човек. Вероятно точната дума е вглъбен. Още в училище му лепнали прякор "монаха", защото странял от другите. На друго мнение са приятелите на художника. В спомените на мнозина е описан като разговорлив събеседник, който има чувство за хумор, но се шегува само сред най-близките си.

"Мелница в полето" на И. И. Шишкин

Шишкин рисува така, че трудно картините му могат да бъдат копирани, или да си ги припознае друг автор. Един критик казва, че ако Айвазовски е "художникът на стихиите", то Шишкин е "самата мистична хармония". При него сюжетите са спокойни и загадъчни. Има съспенс, но от друг характер - някакси прикрит и тайнствен. Всъщност, като самата природа!

В картината на Шишкин "Дъжд в гората" това спокойствие е пречистващо като дъжда. То сякаш отмива всяка тревога и носи надежда за свежест. Почти осезателно вдишваме от дъха на гората, който отпуска сетивата ни и ни изпълва с усещането за пречистване.

"Дъб" на И. И. Шишкин

Една от най-силните картини на Шишкин - "Изглед към остров Валаам", често е коментирана като показателна за неговото пристрастие към това място. Наистина изглежда именно там е живеела музата на неговото вдъхновение.

"Изглед към остров Валаам" на И. И. Шишкин

Днес много от картините на Шишкин могат да се видят в известната Третяковска галерия. Шишкин е нарисувал не само руски пейзажи, но и много прекрасни гледки от красивата природа на Швейцария.

Но в душата му винаги си оставала дълбоко запечатана още от детството, красотата на родната природа.

"Из околностите на Гурзуф" на И. И. Шишкин

Като спомен от детството изглежда прекрасната му картина "Брезова горичка" (1878). Гората изглежда така, като че ли току-що се е събудила, а поляната е изпълнена със сутрешна светлина. И зрителят сякаш тръгва след хората по криволичещата пътека, отвеждаща в гората...

Като в приказка...

"Ручей в брезова горичка" на И. И. Шишкин

Картините на Иван Шишкин с право могат да се считат за истински шедьоври, тъй като той така умело е предал в тях всички тънкости на природата, че тя изглежда като истинска гледка пред очите ни. Такова съвършенство постигат само големите майстори на четката!

И Бог прибира при Себе си душата на художника, като го пренася в отвъдното с четка в ръка!...Опрян на статива си, само на 66, Шишкин издъхва, работейки над поредното си платно...

Еми МАРИЯНСКА

Още

Руски художник прави кукли "мини Тюсо"

Руски художник прави кукли "мини Тюсо"

Още

Руски художник стана звезда с рисунки на котки

Руски художник стана звезда с рисунки на котки

Още

Чашите на крепостния селянин Вершинин - загадка на два века

Чашите на крепостния селянин Вершинин - загадка на два века

Още

Руски художник спи в леглото на кралица Мария-Антоанета

Руски художник спи в леглото на кралица Мария-Антоанета

Коментирай 15

Календар

Препоръчваме ви

Знаменитият Торкуато Тасо умира преди тържественото си коронясване от папата

480 години от рождението на автора на "Освободеният Йерусалим"

Епископ нарекъл картина на божествения Кореджо "каша от жабешки бутчета"

490 години от смъртта на един от най-големите италиански майстори на Високия ренесанс

Братя Тавиани превърнаха затворници с доживотни присъди в кинозвезди

Замина си от този свят и по-младият от забележителния режисьорски дует - Паоло Тавиани

Васил Стоилов: Светлината, моето момиче, се ражда от мрака

Днес отбелязваме 120 години от рождението на художника

Художникът на Краля Слънце

405 години от рождението на Шарл Льобрюн