Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Артър Хейли: Американците виждат демокрацията като лек три пъти на ден

СВЕТОВНА ЛИТЕРАТУРА

Артър Хейли: Американците виждат демокрацията като лек три пъти на ден

Авторът на "Хотел" и "Летище" напуска Америка и Канада заради високите данъци

Артър Хейли представя книгата си "Претоварване", 20 март 1979 г. Снимка: Getty Images

В късната есен на 2004 година съпругата му Шийла съобщи, че той е починал в съня си в дома им на Бахамските острови. Последните години от живота си писателят Артър Хейли живее заедно с втората си съпруга в луксозен жилищен комплекс на остров Ню Провидънс на Бахамите. От там дойде новината, че този изпълнен с енергия и "екшън в душата" човек е получил инсулт.

А най-известните му романи - "Летище", "Хотел", "Окончателна диагноза" и "Колела" продължават да са бестселъри на световния книжен пазар, киното продължава да ги екранизира.

Още Един афганистанец, който покори книжния пазар на Америка

Един афганистанец, който покори книжния пазар на Америка

Романите на Артър Хейли са издадени в 40 страни на света в над 200-милионен тираж. Какво в творбите му привличаше милиони хора по света? - Ами, самите му сюжети, изпълнени с невероятен съспенс, "катастрофично" непредсказуеми събития, герои с интересни характери, интригуващи колизии между тях; и най-вече - Хейли умееше да пресъздава различни професионални съсловия така издълбоко и в детайлите на тяхната специфика, че читателят да се потопи в атмосферата на ставащото като участник в събитията.

Още Бащата на Снупи - най-високо платената мъртва личност в Америка

Бащата на Снупи - най-високо платената мъртва личност в Америка

Писателят ни въвеждаше зад кулисите на хотела, банката, болницата, и изобщо навсякъде, където обикновеният човек не може да проникне. На онези, които винаги са били само пътници в самолет, Хейли показа какво е да си вътре в кабината и да държиш отговорността за живота им; на онези, които винаги са мечтали да бъдат сред богатите, показа какво стои зад лъскавия живот и че богатството по-често е проклятие, отколкото щастие; разкри ни бизнеси, които просперират с непозволени средства и в атмосферата на подлост и интриги между непочтени хора.

Още Всички американци обичат "немския руски евреин"

Всички американци обичат "немския руски евреин"

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Така Артър Хейли проникна в най-интригуващите кътчета на живота и ни показа неговата скрита страна. "Трябваше да бъдем по-внимателни с онова, което ни показа още навремето, за да не бъдем така "старомодни" в съвремието си", казва един европейски политик, имайки предвид онова, което Хейли разкрива за живота в Америка.

Ето как звучи едно от неговите поучителни заключения, от преди половин век: "Американците виждат демокрацията като лек за всички злини - да се взима по 3 пъти на ден, като по лекарско предписание. За тях работи. Следователно - трябва да работи и за света. Това, което Америка наивно забравя е, че за да функционира демокрацията, населението трябва да има нещо лично, което си заслужава да се опази."

Още Патрик Суейзи - тъжната страна на една сбъдната американска мечта

Патрик Суейзи - тъжната страна на една сбъдната американска мечта

За някои, съдейки по мнения в социалните мрежи, книгите на Хейли вече звучали старомодно, предвид напредъка в много области на живота. Но ще се съгласите, че горният цитат съвсем не звучи старомодно, или наивно. Освен това съдим за един автор предимно съотнасяйки го към времето, в което е живял, и в този смисъл главната заслуга на Артър Хейли е, че ни е предоставил една широко обхватна художествено-документална картина на своето време. В нейната "катастрофичност" има също така предупреждение за бъдещето, и това прави творчеството на Хейли актуално и днес.

Още Джон Кенеди: Един ден в Америка

Джон Кенеди: Един ден в Америка

Артър Хейли е роден във Великобритания, живял е повече в Канада, описал е повече Америка и умира на Бахамските острови. Интересна биография. По-конкретно, роден е в Лутън, Великобритания на 5 април 1920 година. Преди 105 години. Имал е два брака, като вторият - с Шийла Дънлоп продължава 53 години, до смъртта на писателя. Хейли е баща на шест деца - четири момчета и две момичета, и дядо на четирима внуци - три момчета и едно момиче.

Артър Хейли Снимка: Getty Images

Малко щрихи от живота на писателя: През цялата Втора световна война, всъщност още от 1939-а до 1947 година, Хейли служи в Кралските военновъздушни сили на Великобритания.

След войната се установява да живее в Канада, и там започва работа като журналист. Една телевизионна драма - "Полет в опасност", го превръща в писател.

Още Джон Кенеди: Един ден в Америка

Джон Кенеди: Един ден в Америка

През 50-те години на миналия век заминава за САЩ, където написва десет романа, които се превръщат в бестселъри. В едно интервю Хейли разкрива секрета на доброто си писане - водел си подробни бележки по достоверни материали и източници, преди да започне да пише по конкретна тема. Разказва по-подробно за работата си по "Хотел": За да предаде автентично атмосферата в хотелиерския бранш, разговарял с много хора, свързани с него; търсел публикации в пресата, наблюдавал персонала в различни хотели, завързвал приятелства с част от тези хора.

Още IMANY: Америка е страната на свободата, но не точно

IMANY: Америка е страната на свободата, но не точно

Зад бляскавата фасада на описания в романа хотел "Сейнт Грегъри" се разиграват тайни страсти и сделки за милиони. В интригата участват банкери, бизнесмени, аристократи и хора извън закона. В рамките на пет дни се случват невероятни събития - хотелът се сдобива с нов собственик, английски посланик, уличен в престъпно деяние, загива в асансьора.

До самия финал читателят е нащрек, провокиран от изненадващи нови и нови събития и обрати.

В един хотел Хейли сякаш успява да събере целия свят с проблемите му. Това определено говори за майсторство в драматургията и разказвачеството.

След успеха на книгата му "Хотел", през 1965 година, писателят се премества да живее в Калифорния, а през 1969-а заминава за Бахамските острови.

Според биографите на Хейли, причината била икономическа - искал да избегне високите канадски и американски данъци.

Още Авторът на "Богат беден": В Америка ние създадохме стереотипа на прокълнатия млад артист

Авторът на "Богат беден": В Америка ние създадохме стереотипа на прокълнатия млад артист

Книгите му били номер едно по продажби в Щатите и приходите от тях, съответно - данъците, били големи. Той самият, обаче, има по-различна версия за преместването си: "Никой човек не може да успее в пълна степен, ако не живее и на други места, освен където е роден. Това важи особено силно за писателя", казва Хейли. Ще трябва да се съгласим, че и това звучи убедително.

Но където и да живеел, той следвал същата стратегия на писане като в работата си по "Хотел" - потопявал се напълно в атмосферата на професионалното съсловие, което отразява, и се стараел да го опише в детайли. Така написал "Летище", "Окончателна диагноза", "Колела", "Банкери", "Вечерни новини" и др. Романите му звучат автентично и са много интригуващи.

Още Как Америка изгони Чаплин, а след 20 години го награди с титли и почетен "Оскар"

Как Америка изгони Чаплин, а след 20 години го награди с титли и почетен "Оскар"

Един откъс от началото на "Банкери": "... старият Бен Розели, президент на Първа търговска американска банка и внук на основателя на банката, направи едно потресаващо и тъжно съобщение, което отекна във всички кътчета на банката и далеч извън пределите й. На следващия ден, сряда, в главния градски клон на банката бе разкрита кражба — тя постави началото на серия от събития, които едва ли някой би могъл да предвиди и които приключиха с финансов крах, с истински трагедии и смърт." След такова въведение читателят несъмнено изостря вниманието си и се старае да вникне в написаното, както и възможно най-бързо да стигне до края. Такива са книгите на Хейли - "задъхващи", както ги нарича един критик.

Още Почина американският писател и футуролог Джон Нейсбит

Почина американският писател и футуролог Джон Нейсбит

В "Опасно лекарство" писателят ни отвежда зад кулисите на фармацевтичната индустрия, където битката е за милиарди долари. Всичко започва с една обикновена инфекция, която обаче проявява "характер" - разпространява се необичайно бързо и по всичко личи, че неизбежно води към фатален край. Една фармацевтична агентка предлага на болницата ново експериментално лекарство, което в рамките на една нощ успява да излекува умираща жена... Потресаващият резултат произвежда невероятен интерес.

Но дали бързото лечение не предвещава един неподозиран истински кошмар?! Съспенсът води читателя към нови и нови потресаващи разкрития за връзката между фармацевтичната индустрия и големите пари. В крайна сметка парите се изправят срещу съвестта на онези, които си играят с живота.

"От какво са направени мечтите? Трябва да пролееш кръв, пот и сълзи, за да изкачиш корпоративната стълба и да управляваш зловещата политика на големите пари...", ни казва Хейли, за да ни провокира да размислим колко голяма и неизчислима е загубата, когато става въпрос за човешки живот.

Още Единствената автобиография на Уди Алън - отхвърлена в Америка и бестселър в Европа, излиза на български

Единствената автобиография на Уди Алън - отхвърлена в Америка и бестселър в Европа, излиза на български

В "Болница" писателят ни среща с един човек, който иска да модернизира медицинското заведение, което управлява. Енергичният и амбициозен хирург доктор Кент О"Донъл, възпитаник на медицинския университет на Харвард, приема да оглави и обнови западнала и потънала в хаос болница. Но срещу него се изправя възрастният патолог Джоузеф Пирсън. Преди той е бил отличен диагностик, но вече е изостанал в лабораторната медицина. И въпреки това се опитва арогантно да налага ретроградното си мнение. Болницата не може да го освободи, защото патологът се ползва с благоволението на щедър дарител. Може ли напредничаво мислещият да се справи с влиятелния некадърник, за да подобри нещата?! - Въпрос, актуален по цял свят, в много болници (и не само ) и днес. "Болница" е класически роман за драматични събития на живот и смърт, които ни карат да се замислим върху цената на компромисите, които допускаме в много области на живота.

Още Оливър Стоун: Америка е прецакана, че е толкова глупава

Оливър Стоун: Америка е прецакана, че е толкова глупава

В най-известния роман на Хейли - "Летище", свирепа снежна виелица създава хаос на международното летище "Линкълн" в американския щат Илинойс. Персоналът на летището денонощно се бори с природната стихия, за да спаси живота на хиляди хора. В същото време във въздуха се води друга драматична битка - в продължение на седем изтощителни часа умел летищен мениджър, арогантен пилот, корав работник и красива стюардеса се стремят да предотвратят предстоящото бедствие... "Летище" е реалистично описание на авио индустрията, и в същото време - роман за душевната драма, която изпитва всеки човек в миг на изпитание, когато животът е поставен на ръба на съществуването.

Кой дръзва да поеме отговорност, и колцина от всички са способни да се борят с възникнал екзистенциален проблем, като запазят устойчивост на духа и проявят професионализъм?

В последната си книга - "Детективи", написана през 1997 година, Хейли описва сериен убиец, който едва пред края си, малко преди да седне на електрическия стол, разголва душата си пред детектив Малкълм.

Читателите научават потресаващи събития от първо лице, съпреживяват мрачните тайни на убиец, и потъват в тъмните кътчета на покварената му душа, малко преди тя да се отдаде на отвъдното.

Още Осем германци, които промениха Америка

Осем германци, които промениха Америка

От "Полет в опасност", написан през 1958 година, Артър Хейли написва още десетки завладяващи романи: "Окончателна диагноза", "Живот по върховете", "Хотел", "Летище", "Колела", "Банкери", "Претоварване", "Опасно лекарство", "Вечерните новини", "Детективи" и мн. др. Повечето от тях са излизали на български език, и то публикувани от различни издателства. Интересът към тях не стихва, въпреки отдалечеността на времето, в кот са създадени. Гледали сме и много от екранизациите на тези романи. Артър Хейли продължава да е любим автор за милиони хора по света.

Артър Хейли - цитати

"Не съм открил нищо. Това, което обрисувах с думи, е истински живот."

"Обичах образованието и бих искал и сега да продължа да се уча."

"Когато започнах да пиша, се запознах с възхитителни хора и открих част от историята."

"Поставях си лимит от минимум 600 думи, независимо от времето, психическата ми нагласа или дали съм болен."

"Понякога си струва да отстояваме и принципите си, нали? Номерът е да знаеш точно кога и точно кои принципи!"

"Такава е човешката природа - ощетеният понася нещастието си по-лесно, когато знае, че и останалите страдат."

"Забравянето е грешка. Грешка допускай само там, където с нея целиш нещо."

"Хаосът е относително нещо. В живота ние се срещаме с него в най-различни проявления и така или иначе се приспособяваме."

"Не е задължително да бъдеш религиозен човек, за да вярваш в нравствеността."

"Усмивката може да прикрива предателство, а зад сърдечността е възможно да се скрива най-мерзкото неуважение."

"Спорът е нещо добро, ако след това от него нещо се роди."

Еми МАРИЯНСКА

Още Почина американският художник Чък Клоуз

Почина американският художник Чък Клоуз

Още Историята на първата жена-татуировчик в Америка

Историята на първата жена-татуировчик в Америка

Още Почина американската писателка Джоана Коул

Почина американската писателка Джоана Коул

Още Есте Лаудер - историята на една сбъдната "американска мечта"

Есте Лаудер - историята на една сбъдната "американска мечта"

ИЗБРАНО
Коментирай4

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Защо Джеймс Енсор се изрисувал като Христос сред лица-маски в Брюксел

Трудният път на белгийския художник, посмъртно признат за "баща на авангарда"

Шизофрения слага край на кариерата на звездния балетист Вацлав Нижински

Заради "неприлично" трико бил изгонен от руската сцена

Първата му "Офелия" била открита в колекция на Андрю Лойд Уебър

Модерният прерафаелист Джон Уилям Уотърхаус не оставя наследници

Тиеполо бил заставен да рисува за испанския крал и умира в Мадрид

255 години от смъртта на последния "олимпийски" художник на Венеция