THE GAME CHANGERS
Осем германци, които промениха Америка
За първия мултимилионер на Америка, за легендарните джинси Леви Щраус, за основателят на "Юнивърсъл Студиос" и още пет легендарни германски изселници
Автор: 8808 Прочита 12 Коментара
/
Хана Аренд, Хенри Кисинджър, Леви Щраус, Вернер фон Браун: това са само част от имената на германски изселници в САЩ, прочули се далеч извън пределите на Америка. Тук разказваме за осем от тях.
Първият американски мултимилионер: Джон Джейкъб Астор
Джон Джейкъб Астор (Снимка: Getty Images/ Guliver Photos)
Неговите потомци ще основат по-късно световноизвестния хотел "Уолдорф-Астория". А нищо не предвещава този забележителен възход, когато през 1784 година Йохан Якоб Астор от Валдорф край Хайделберг емигрира в САЩ. С търговия на кожи и сделки с недвижими имоти той става първият мултимилионер на Америка.
Художникът Емануел Лойце
"Вашингтон прекосява Делауеър" за настъплението към Трентън на 25 декември 1776 г. от Емануел Лойце
Картината "Вашингтон прекосява Делауеър" е изложена в нюйоркския "Метрополитън". Запечатала е един от решителните моменти в Американската война за независимост, когато под ръководството на ген. Вашингтон Континенталната армия извършва успешно настъпление срещу британските части. Картината е дело на германеца Емануел Лойце, който емигрира в Америка като дете, но по-късно се обучава в Германия.
Изобретателят на джинсите: Леви Щраус
Леви Щраус (Снимка: Getty Images/ Guliver Photos)
Льоб Щраус, евреин от Бутенхайм край Бамберг, емигрира в САЩ на 18-годишна възраст. По време на т.нар. Златна треска той тръгва по следите на златотърсачите с цел да им продава брезент за палатки. Но бързо забелязва, че те се нуждаят най-вече от издръжливи панталони. Така се раждат легендарните джинси, които превръщат Леви Щраус и неговия съдружник Джейкъб Дейвис в истински богаташи.
Възходът на Карл Лемле
Той е роден през 1867 в Лаупхайм в семейството на еврейски търговец на добитък. На 17 емигрира в САЩ, където цели 20 години оцелява с неквалифициран труд.
През 1906 попада случайно в малък киносалон - преживяване, които възпламенява искрата. По-късно Лемле отваря собствено кино и успешна фирма за филморазпространение, а през 1912 основава "Юнивърсъл Студиос" - едно от първите холивудски студия.
Звездата Марлене Дитрих
След като филмът "Синият ангел" (1930) ѝ донася световна слава, германската актриса Марлене Дитрих заминава за САЩ, където става една от звездите на Холивуд.
Когато през 1933 нацистите идват на власт в Германия, Марлене Дитрих оказва помощ на избягали евреи и на германци в изгнание.
В историята остава и нейното изпълнение на "Лили Марлен" - може би най-известната песен през Втората световна война.
Философката Хана Аренд
Хана Аренд, родена през 1906 в Германия в еврейско семейство, бяга в САЩ през 1941 година. 35-годишната публицистка и философка научава бързо английски език, а през 1951 година получава американско гражданство. По-късно отразява процеса срещу Адолф Айхман и формулира термина "баналността на злото". Да обясни как се е стигнало до Холокоста се превръща в задачата на живота ѝ.
Гениалният инженер Вернер фон Браун
Вернер фон Браун (Снимка: Getty Images/ Guliver Photos)
Вернер фон Браун разработва "чудодейното оръжие" на нацистите - ракетата V2, чийто монтаж се извършва от хора, осъдени на принудителен труд. След войната американците го вербуват да работи за тях - подобно на още стотици германски учени, от които никога не е потърсена отговорност за това, че са работили за нацистите. След кацането на Луната Фон Браун се превръща в САЩ в истинска суперзвезда.
Политикът Хенри Кисинджър
Хенри Кисинджър на 21 януари 2020 г. в Берлин, Германия (Снимка: Getty Images/ Guliver Photos)
Той е роден през 1923 под името Хайнц Алфред Кисингер. През 1938 бяга в САЩ. През Втората световна война се връща в Германия, но вече като американски гражданин и в редиците на американската армия. Завършва Харвард, където по-късно преподава, и постепенно навлиза в политиката. Връх в неговата кариера е назначаването му за държавен секретар на САЩ. Кисинджър е носител на Нобеловата награда за мир.
Автор: Сузане Шпрьоер/Дойче Веле