СВЕТОВНА ЛИТЕРАТУРА
Един афганистанец, който покори книжния пазар на Америка
Писателят Халед Хосейни - на 60
Автор : / 5703 Прочита 1 Коментара

Една дебютна книга, излязла през 2003 година се превърна в международен бестселър, достигайки тираж от над 10 милиона копия. Романът "Ловецът на хвърчила" бе издаден в над 48 страни. Това е прецедент в световната история на литературата.
Още повече, че авторът на романа, първо е лекар, и второ - има таджикско-пущунски произход, т.е. много хора не знаят дори какво означава това. Става дума за д-р Халед Хосейни.
И докато някои си мислеха, че успехът на дебютния му роман е случайност, през май 2007-а излезе и вторият роман на Хосейни - "Хиляда сияйни слънца", който също стана бестселър в Обединеното кралство, с над 700 хиляди продадени екземпляра.
И този роман бе издаден в превод в повече от 40 страни в света.
Но кой е този лекар, който катапултира на върха на световната литература и се превърна в един от най-четените съвременни писатели? Хосейни е роден на 4 март 1965 година в Кабул, Афганистан, като най-голямото дете в многодетното семейство на дипломат във Външното министерство на страната. Майка му е учителка по фарси. Хосейни има трима братя и една сестра.
Семейството живеело в богатия квартал Уазир Акбар Хан, в образована среда на бившата монархия. През 1970 година бащата на Хосейни бил пратен на дипломатическа служба в Техеран, Иран и семейството се премества там. Завръща се в Кабул през 1973-та, но само за период от три години. През 1976 година бащата получава ново назначение - в Париж.
Семейството решава да остане във френската столица след събитията през 1978-а, когато Народнодемократичната партия на Афганистан (НДПА) идва на власт.
Родителите на Хосейни правят постъпки за политическо убежище в САЩ, и след като им разрешават, през 1980 година цялото семейство се установява да живее в Сан Хосе, Калифорния.
Хосейни завършва гимназия в Америка през 1984-та и се записва да следва биология в Университета в Санта Клара. През 1989 година постъпва в медицинското училище на Калифорнийския университет в Сан Диего. След дипломирането си завършва и специализация по вътрешни болести в медицинския център "Седарс-Синай", Лос Анджелис. От 1996-а до 2004 година работи като лекар интернист.
Халед Хосейни е успял човек. Живее със семейството си в Северна Калифорния и много хора ще останат с впечатлението, че израствайки на Западна Европа и в Америка, той е човек, който вече се е откъснал от корените си. Но ще сбъркат. С цялата си дейност - и като лекар, и като общественик, той остава афганистанец. Работи към ООН за бежанците, главно по мисии за хуманитарни помощи за бедстващите в Афганистан; с такава цел е й основаната от него фондация "Халед Хосейни".

Иранският фотограф Шахриар Мазанди: Подкрепям мултикултурализма, но всяка култура трябва да запази идентичността си
Хосейни познава отлично иранската поезия и често използва цитати от нея в срещите си с хората. Той е един общителен и мъдър човек. И макар и да е бил много малък по време на събитията в Афганистан, пази спомени за времето преди тях - за своето детство. Именно те са залегнали в първия му роман - "Ловецът на хвърчила". Един хазар - Хосейн Хан някога работел за семейството му, докато живеели в Иран. Халед, макар да бил още съвсем малко момче, научил този човек да чете и пише. В романа вписва себе си в образа на това момче - Амир, а Хосейн Хан е прототип на героя му Хасан.
"Ловецът на хвърчила" (2003) е историята на момчето Амир, което е преследвано от спомена за жестоко събитие и неистовото му желание да се сближи със своя баща. Това е завладяваща и емоционална история за обич и предателство; за вина и изкупление; за трудния живот в Афганистан в периода от времето на падането на монархията, до свалянето на режима на талибаните. Действието се пренася от Кабул в Пакистан, Фримонт и Сан Франциско.
Отразено е и етническото напрежение между две от групите в Афганистан - хазари и пущуни; както и живота на имигрантите в Америка. Романът се възприема от чужденците с интерес, защото поставя много общочовешки теми. Силно звучи и аудио книгата по романа, чийто текст чете самият автор.
През 2007 година излезе и филм по романа със същото заглавие - "Ловецът на хвърчила".
Когато за романа започна да се говори по цял свят, много критици единодушно се обединиха около мнението, че това е роман, в който "американската мечта се преплита с трагичната история на Афганистан".
Един критик го нарече "притча за достойнството, приятелството, вината и изкуплението, чиито герои са белязани от бащините си грехове и собствените си предателства."
Малко от сюжета на романа: Амир е на 12. Момчето отчаяно копнее за одобрението на своя суров баща. Ето защо, за да му докаже мъжество, решава да спечели състезание с хвърчила в Кабул. Хасан, синът на слугата в техния дом, бил страхотен ловец на хвърчила и верен приятел на Амир. И в деня на състезанието помага на Амир, но цената на победата е висока и ще я платят и двамата. Единият става жертва на жестоко насилие, а другият ще стане мълчалив наблюдател на случката.
Ето защо от онзи момент нататък ще носи една мъчителна вина в душата си. След събитията в Афганистан Амир и баща му напускат Кабул и емигрират в Америка. Амир ще порасне и ще стане лекар. И един ден ще се върне в родния Кабул, за да потърси изкупление за вината си.
Всъщност, това е историята на самия Хосейни, и той я изповядва по брилянтен начин пред читателите. Затова книгата има такъв небивал успех. Тя докосва сърцата с неподправеното описание на дълго стаявани чувства на съмнения и угризения, които всеки един от нас е изпитвал в една или друга ситуация. Романът завладява със своята емоционална правдивост, като ни въвежда в душевния катарзис на героите. Всеки човек на земята поне веднъж в живота си е имал причина да изпита онова гузно и горчиво чувство, което търси прошка чрез изкуплението.
Същата тема - за отношенията между поколенията - родители и деца, Хосейни развива и в романа си "А планините ехтяха" (2013). Както казахме, той е дете от многодетно семейство, каквито традиционно има много в Афганистан. В този роман на писателя оживяват съдбите на братя и сестри, братовчеди и приятели. Описва се начина им на живот и различни ситуации на подкрепа, или бездушие; на приятелства и предателства.
Основна тема е темата за саможертвата и как в съдбовни моменти най-ярко се проявяват черти от характера, за които дори не сме подозирали, че притежават близките ни. Историята пак така се развива в широк географски диапазон - между Кабул, Париж, Сан Франциско и гръцкия остров Тинос.
Вторият бестселър на Хосейни, за който споменахме - "Хиляда сияйни слънца", се ражда след като Хосейни посещава родината си вече като възрастен. "Хиляда сияйни слънца" (2007) е историята на две афганистански жени - Мариам и Лайла, чийто живот и съдби се преплитат.
Това е история за нелекия живот на много жени в Афганистан по време на военните години; история за благородството и безсърдечието; за саможертвата, любовта и трудния избор.
Халед Хосейни е писателят, който доказа с романите си, че човек живее с корените си и търси опора в тях, независимо къде се намира. Той е и човекът, който показа на дело, че материалното благосъстояние може да се използва за хуманни цели.
И най-важното - той ни научи да вярваме, че всички хора, независимо каква култура имат, или каква религия изповядват, имат един общ език - човечността, и тя не се нуждае от "превод".
Тя винаги ни кара да съпреживяваме заедно с героите от книгите общочовешки чувства, които живеят във всеки от нас. И ни учи да бъдем великодушни, защото доброто и злото са във всяка човешка душа, и по някакъв свой си начин се опитват да се помирят.
Най-висшата ценност, ни казва Хосейни, е хармонията на душата в стремежа й за щастие. А най-големият ни товар по този път са нашите спомени. Те са нещо, което ни съпътства, независимо от това, къде се намираме. И ние сме това, на което ни учат нашите спомени.
Еми МАРИЯНСКА