СВЕТОВНИ МАЙСТОРИ НА ЧЕТКАТА
Откраднаха картина на Архип Куинджи от Третяковската галерия
Руският пейзажист е автор на световноизвестната картина "Нощ над Днепър"
Автор : / 6506 Прочита 3 Коментара
Откраднатата картина "Ай Петри" на Архип КуинджиОт ведомството на Третяковската галерия съобщиха, че са установили липсата на картината на световноизвестния художник-пейзажист Архип Куинджи "Ай Петри".
Архип Куинджи е роден през януари 1842 в градчето Мариупол, на сегашната територия на Украйна. През по-голямата част от живота си, обаче, твори в Таганрог.
Израства в бедно семейство на гръцки обущар. Остава сирак едва на 6 и още невръстен е принуден сам да се грижи за прехраната си.
Архип Куинджи, 1869 г. худ. Виктор Васнецов
Първоначално работи като строителен калфа на строежа на църква. После става пастир. Известно време е магазинер в склад за зърно.
През 1860 г. започва работа във фото студио в Таганрог. Работата му харесва - мечтата му е да отвори собствено студио, но не успява да я реализира. Заминава за Санкт Петербург да учи рисуване.
"Прибой и облаци", 1882 г. худ. Архип Куинджи
Постъпва в Императорската художествена академия, на която по-късно ще стане член. Куинджи попада в средите на т.нар. передвижници. Попада под влиянието на големия руски художник Иван Айвазовски и е негов почитател до края на живота си.
През 1872 г. Художникът напуска академията и започва да работи на свободна практика. Първата му картина - "На остров Валаам", веднага е закупена от галериста Павел Третяков.
През 1874 г. картината му "Снегът" му донася световна слава - художникът е награден с бронзов медал на Международното художествено изложение в Лондон.
Природата е основен герой в творбите на художника. Той е автор на мащабни панорамни картини. Много от тях са съхранявани в Третяковската галерия.
Една от най-известните му творби - "Нощ над Днепър" се намира в Държавния руски музей.
"Нощ над Днепър", 1882 г. ,худ. Архип Куинджи
През 1892 г. Куинджи става професор в Императорската художествена академия, откъдето е уволнен заради подкрепата му на студентски протести. Един от студентите му е Николай Рьорих.
Архип Куинджи е сред инициаторите за създаването на Обществото на художниците, което по-късно носи неговото име.
Художникът умира на 24 юли 1910 г. в Санкт Петербург.
Еми МАРИЯНСКА