IN MEMORIAM
Отиде си Николай Георгиев - Бащата на българския авангарден театър
Личност, изпреварила времето си, той остави след себе си стотици верни последователи, на които завеща своите принципи за театроправене, носещи отличителен и особен естетичен код
Редактор : / 369 Прочита 0 Коментара
Николай Георгиев е духовен баща и учител на поколения артисти (Източник: Theatre Laboratory 'Alma Alter')"Скъпи приятели и колеги, с прискърбие съобщаваме, че на 24 ноември 2024 г. режисьорът Николай Георгиев - Бащата на българския авангарден театър си отиде от този свят на 84-годишна възраст", съобщиха тъжната новина от трупата на Алма Алтер.
Оставил зад себе си над 150 авторски спектакъла, основал Театър - студио 4хС и театър-лаборатория Алма Алтер в Софийски университет, носител на множество награди, сред които "Награда за създаване на нов театрален език" - Кайро, Египет; орден "Св.св. Кирил и Методий" - първа степен, "Златен кръст" от Полската държава и др.
Незабравим мечтател, визионер, романтик. Духовен баща и учител на поколения артисти, сред които Петя Йосифова-Хънкинс, Иво Димчев, Орлин Павлов, Елена Петрова, Анна Пападополу, Стефан Щерев, Антоанета Добрева - Нети, Вили Прагер, Камелия Тодорова, Георги Арсов, Андриян Асенов и др.
Революционер, реформатор в Българската театрална история, основоположник на авангардното театрално изкуство в България.
Николай Георгиев остави след себе си стотици верни последователи, на които завеща своите принципи за театроправене, носещи отличителен и особен естетичен код, формирани при обучението му при Йежи Гротовски, силно повлияни от Гео Милев.
Безкрайна е благодарността на неговите ученици и последователи, безкрайно е вдъхновението, възхищението от този негов живот, изживян плътно до милисекундата, с краен размах, с крайна категоричност на решенията, с гениални творчески прозрения, обагрен с всички цветове на сценичното случване, изпълнен с обичта и уважението на човеците - актьори и човеците - зрители, на всички онези, имали щастието да се докоснат до златната руда на неговото познание, ерудиция, на неговата рядка сензитивност към този свят.
Личност, изпреварила времето си.
"Думите в този миг са недостатъчни, излишни или клиширани, затова ни остава да творим, в негова памет, в знак на признателност за дома, който ни подари, за света, който ни завеща и за който ни подготвяше с отдадеността на своя гений денонощно.
Приканваме всички да ни срещнат в салона на театър-лаборатория Алма Алтер на нашите спектакли, на неговите спектакли. Това би било и неговото желание и нашият колективен акт на спасение от болката по загубата. Всяка вечер в нашия салон ще оставяме един стол празен на първият ред за него, защото такъв Дух не признава измеренията на материалния свят и е достатъчно силен да присъства, продължавайки да ни учи на човечност и смирение ежесекундно.
А ние, трупата на Алма Алтер ще творим, ще творим, ще творим. Или както казва самият Георгиев "Работа, работа, работа, усърдна и честна, без да се мисли за възможните резултати. Ние не сме зависими от тях". Иначе сме загубени.", се казва в съобщението от трупата.
"Днес си тръгна геният на нашето време, бащата на българския експериментален театър, учителят, водачът, Господинът, променил лицето на нова България, посветил живота си на театъра, изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата - Николай Георгиев.
Заедно с него си отива и част от мен, заедно с него си отива част от нас - учениците и последователите му, но заедно с нас остава част от него. Знаем пътя, по който ни води, знаем накъде да вървим и най-важното - знаем никога да не спираме.
Да бъдем равни на себе си. Да бъдем добри, защото само добрият човек може да бъде добър актьор, режисьор, зрител, лекар и т.н.", пише Петя Йосифова-Хънкинс.
"Ако не беше ти не знам какво щях да правя! Щеше да е много зле положението! Благодаря ти за всичко! Винаги ще ми светиш! Сбогом Учителю!", сподели Иво Димчев.
"Възпита ни на отношение един към друг. Възпита ни на заедност. Възпита ни на доблест. Запали ни за театъра. За сценичното. За изкуството. Да разбираме различните в изкуството. И ни даде много, много опит без да осъзнаваме. Това беше Николай Георгиев.
Лек път, маестро!
Преди много години ми дадохте шанс, може би сте видял нещо различно... Благодаря. Поклон!", написа Орлин Павлов.
"Учителю, благодаря ти, че ме научи да бъда първо човек и после артист! Учителю, благодаря ти, че ме научи да бъда автор, докато съм изпълнител и изпълнител докато съм автор. Учителю, благодаря ти за сцената, за знанията, за експеримента, за риска, за телесността, за гротеската.., благодаря ти, че ме лиши от тесногръдието и ме направи любознателен завинаги!
Благодаря ти за приятелствата, които се създадоха за цял живот! Учителю, благодаря ти, че ме научи да знам какво е "вътрешното тихо" и кои са "господата търговци на сирене! Завинаги в сърцето ми! Поклон!!!", сподели Вили Прагер.
"Ти беше режисьор в Театъра на сенките. Сега си в Театъра на Светлината.", написа Петър Чухов.
"Светло да ви е на душата г-н Георгиев. Благодаря ви Учителю за всичко,за любовта към театъра и изкуството и за това което съм. Баща на толкова актьорски души. Когато бяхме деца, в първата ни репетиция казахте, че преди станем актьори, трябва да станем добри хора.", допълни и Тодор Доцев.
"Николай Георгиев е една от най-ярките фигури в театралното изкуство, които въвеждат експерименталния подход в българския театър.", написаха от Съюза на артистите в България:
Николай Георгиев е роден е през 1940 г. в село Кулата, Петричко. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет, а година по-късно заминава да учи театрална режисура в школата на Йежи Гротовски във Варшава, където стажува като асистент-режисьор на Кажимеж Деймек.
След завръщането си през 1968 г. създава първия студентски театър-лаборатория в България "Бим Бом", но по идеологически причини се налага да прекрати своята дейност. Мести се да живее в Прага, където става главен редактор на телевизия.
20 години по-късно Георгиев се връща отново в България и създава Театър студио 4хС, или Студио за сценични синтетични средства, като театрална паралелка към 22 СОУ "Г. С. Раковски" в София.
Георгиев ще бъде запомнен със своето безкомпромисно отношение към театъра като изкуство. Той вярваше, че театърът е не просто развлечение, а средство за комуникация, трансформация и дълбоко разбиране на човешката природа.
През 2020 г. е отличен с орден "Св. св. Кирил и Методий" първа степен за заслугите му в областта на културата.
Трупата на Алма Алтер споделиха и няколко негови крилати фрази, които ще останат завинаги във всеки от нас:
"Само добрият човек може да бъде добър актьор."
"Талантът е състояние на Духа!"
"Ако не обичам един актьор, не съм в състояние да работя с него."
"Има нещо незаченато, има нещо неродено, има нещо несътворено. Човек се ражда на определена Земя, на определено място, от определени хора, те са корените му. Един ден човек ще срещне точните хора по точното време на точното място, понякога тези срещи са уникални. Като тази тяхната, събрала две изключителни същества в предизвикателството да бъдат откриватели, победители."
"Докато човек мисли, че е само тяло, светът остава извън него, но когато намери в себе си своето аз и се отъждестви с него, светът става за него абсолютен."
"Всеки човек е предопределен да сътвори нещо Велико, след което трябва да има силата и вярата да си тръгне от този свят без да се обръща назад."
Поклонението ще се състои този четвъртък (28 ноември) от 12:00 часа в храма Св. Седмочисленици.
Поклон пред вечната му памет!