Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Рада Цанкова показва "Усмивката на Буда" в изложба днес в София

ВДЪХНОВЕНИ ОТ ТАЙЛАНД

Рада Цанкова показва "Усмивката на Буда" в изложба днес в София

Изложбата ще продължи до 10 май в Галерия "Ракурси"

"Цветен пазар" Източник: Галерия "Ракурси"

Още Временно от Рада Цанкова в галерия "Ракурси"

Временно от Рада Цанкова в галерия "Ракурси"

"Усмивката на Буда" е заглавието на изложбата, която Рада Цанкова представя в столичната галерия "Ракурси". Експозицията ще бъде открита днес, 23 април, и ще продължи до 10 май.

"Реших да кръстя "Усмивката на Буда" серията от картини, която представям в галерия "Ракурси", защото повечето от тях са вдъхновени от Тайланд, или са рисувани там, на място.

Идеята за това пътуване беше т.нар. working a way. Взех си материалите за рисуване и се настаних на остров Ко Панган, близо до океана в едно от тези дървени бунгала, които се разклащат от силните пориви на вятъра. В Тайланд будизмът не се тълкува, не се интерпретира - той просто се живее.

Рада Цанкова показва "Усмивката на Буда" в изложба днес в София Източник: Галерия "Ракурси"

Тайнствената усмивка на Буда е изобразена в скулптурите и стенописите по храмовете, тя ме плени", казва авторката за изложбата.

В серията от 20 рисунки "Усмивката на Буда", на която реших да кръстя изложбата, показвам моменти от места, които ме развълнуваха със светлината и енергията си, събрани в един пачуърк, допълва още тя. По думите й цветните тайландски хартии се явяват като символ на различното житейско начало на всеки един от нас - личните ни данни: родно място, семеен произход, ДНК, политика на държавата.

"В тези картини търся отговори на въпроса как различното начало на всеки от нас може да бъде хармонично, съчетано в едно цяло между всички и да допълни нашия Human Patchwork World", отбелязва Рада Цанкова.

"Храмът" Източник: Галерия "Ракурси"

"Творбите на Рада, с която галерията работи още от студентските й години в Париж, носят специално настроение, емоция и лекота. Те въздействат силно със светлината, цветовете и деликатната рисунка, които пренасят зрителя в момента и независимо от сюжета, го потапят в съзерцание", казват от екипа.

Още "Ноктюрни" от Симеон Стоилов  в  Галерия "Ракурси"

"Ноктюрни" от Симеон Стоилов в Галерия "Ракурси"

Те припомнят, че през миналата година френското списание за изкуство Artension посвети специален брой на нейната работа, проследявайки пътя й от България в края на 1990-те години и творчеството й, създадено с много чувство, талант и постоянство.

Текстовете в списанието са от известни френски автори и куратори, сред които Еманюел Дайдé и Кристиан Нурберген, а също и българите Георги Тошев и писателката Яна Борисова. На настоящата изложба ще бъде представено и списанието, анонсират от екипа.

"Цветен пазар" Източник: Галерия "Ракурси"

Те отбелязват, че през 2024 г. Рада Цанкова получи наградата за живопис на Duc d'Aumale на Френския институт, която се връчва веднъж на всеки пет години на изтъкнати творци и интелектуалци.

От екипа посочват, че на 25 април композиторът Мартин Марков ще представи "Медитативни импровизации" - музикални пиеси, създадени по произведенията на Рада Цанкова.

Рада Цанкова живее и работи в Париж, Франция. Тя е учила магистратура във Висшето училище за изящни изкуства, Париж, със специалност "Визуални изкуства", а след това Френска правителствена програма за културен обмен, Cité Internationale des Arts, Париж. Изкарала е Следдипломно обучение в ателието на Жан Мишел Алберола, Висше училище за изящни изкуства, Париж. Носител е на редица награди и отличия.

Още Изборът II  в Галерия "Ракурси"

Изборът II в Галерия "Ракурси"

Още Между абстрактното и флоралното - Димитър Петров в Галерия "Ракурси"

Между абстрактното и флоралното - Димитър Петров в Галерия "Ракурси"

Още Явора Петрова - "100 сонета 100 рисунки" в Галерия "Ракурси"

Явора Петрова - "100 сонета 100 рисунки" в Галерия "Ракурси"

Още "El Aumento - Издигането" на Валентин Бакърджиев в Галерия "Ракурси"

"El Aumento - Издигането" на Валентин Бакърджиев в Галерия "Ракурси"

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Бехич Гюналан и Сюлейман Акман показват прогонването на над 360 хиляди български турци през 1989 г.

Изложбата ще бъде открита на 3 юни на Гарнизонното стрелбище (Експозиция за национално помирение към РИМ) - в Южния парк

Градският пейзаж на София през последните 35 години

Изложбата беше открита на 17 май и може да бъде разгледана до 31 май в Галерия "Дома на киното"

Художниците Стефко Кънев и Стефан Василев представят "Природата и живота"

Откриването на изложбата ще е днес, 20 май, в столичната галерия "Сердика"

Ярослав Вешин - "Един колоритен чех в България"

На 22 май (четвъртък) от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ)

Народният театър кани с билети по 5 и 10 евро

Стартира традиционната кампания, с която първата ни сцена поздравява публиката по случай 24 май

Над 70 обекта в София са с вход свободен в 21-вата Европейска нощ на музеите

На 17 май ще се проведе Европейската нощ на музеите, която министерството на културата координира на национално ниво и програмата включва тематични изложби, концерти, арт прояви и събития в 25 области