АРХЕОЛОГИЧЕСКИ НАХОДКИ
Откриха непознат досега храм от птолемейската епоха в южноегипетската област Сухадж
Проучванията показват, че първоначалната височина на пилона новооткрития храм е била 18 метра, с което той съперничи на емблематичния древноегипетски храм в Луксор
Редактор : / 469 Прочита 0 Коментара
Египетско-германска археологическа експедиция е открила непознат досега храм от птолемейската епоха близо до Големия храм в Атрибис. Снимка: Министерството на туризма и на паметниците на културата на Египет/БТАЕгипетско-германска археологическа експедиция е открила непознат досега храм от птолемейската епоха близо до Големия храм в Атрибис в египетската област Сухадж, съобщи в. "Ал Ахрам", цитиран от Екатерина Антонова за БТА.
Фасадата на пилона на новооткрития храм е с дължина 52 метра, като всяка от двете кули с пирамидална форма, които ограждат входа, е дълга 24 метра, обяснява генералният секретар на Върховния съвет за антиките на Египет Мохамед Исмаил Халед.
Проучванията показват, че първоначалната височина на пилона е била 18 метра, с което той съперничи на емблематичния древноегипетски храм в Луксор.
Върху пилона са издълбани йероглифи и изображения, които описват как птолемейски владетел получава дарове от богинята с глава на лъв Репит и детето й - божеството Колантес.
Намерените картуши - овали, ограждащи имената на царете, разкриват, че храмът датира от управлението на Птолемей Осми през втори век. пр.н.е. Учените предполага, че част от надписите се отнасят до съпругата му Клеопатра Трета.
Откриха гробницата на дъщеря на древноегипетски областен управител отпреди около четири хиляди години
Провеждат се разкопки и на южна камера, която е частично открита от британския археолог Уилям Матю Флиндърс Питри в началото на 20 век, отбелязва ръководителят на мисията от германска страна Кристиан Лайц. В камерата има изображения на небесни божества, използвани за измерване на времето през нощта, както и релефи на Репит и бога на плодородието, зачатието и сътворението Мин.
Екипът е открил и стая със стълбище, което някога е водило към горен етаж. Той обаче е разрушен около 752 г. сл. Хр.
Експедицията работи в Атрибис вече три десетилетия. Част от постиженията й са картографирането на големия храм и откриването на хиляди глинени плочки с демотически, йератически, коптски, гръцки и арабски надписи.
Храмът в Атрибис е един от шестте значими храмове, останали от гръко-римския период заедно с тези на острова Филе, в Ком Омбо, Едфу, Есна и Дандара.
Атрибис, който се намира на западния бряг на Нил югозападно от град Сухадж, е един от градовете в деветия ном на древен Египет. Столицата на областта Ахмим се е намирала на отсрещната страна на реката.