ТАЙНИ И ЗАГАДКИ НА ИЗКУСТВОТО
Чашите на крепостния селянин Вершинин - загадка на два века
Те са едни от най-скъпите експонати в света
Редактор : / 47024 Прочита 1 Коментара
Предметите от стъкло и кристал винаги са били символ на изискан вкус. А когато тези предмети са изпълнени по такъв начин, че се превръщат в произведения на изкуството, то на тях вече се гледа като на висша естетика.
Няма друго определение за стъклените чаши на майстора Александър Петрович Вершинин (1765-1828), които днес представляват редки и баснословно скъпи експонати, пръснати в държавни музеи, частни експозиции и колекционерски сбирки по света.
Най-любопитното е, че майсторът на тези съвършени произведения на изкуството, бил потомствен крепостен селянин в руската империя по време на управлението на император Александър I. За майсторството си, през 1807 г. Вершинин бил награден лично от императора със златен часовник.
Двуслойните чаши на Александър Вершинин са направени преди повече от два века по технология, неразгадана и до днес!...
Между тънките стъклени стени на чашите има цели пейзажи, изработени от малки камъчета, слама, цветни конци и хартия.
И до днес специалистите с възхита недоумяват как е сътворена тази красота така, че стъклото сякаш е "прегърнало" по недосегаем начин картините на Вершинин. Те са вътре в стъклото?
По времето на Вершинин при обработката на стъклото още не са използвали газови горелки.
Как той е успял да не "прегори" тези крехки макети, които попадат вътре в стъклените му "приказки"?...
Вершинин бил потомствен майстор стъклар. Цялото му семейство поколения наред работело в завода за стъкло - от XVIII, та до началото на XX век.
Самият Александър Вершинин бил признат за най-добрия майстор в началото на XIX век.
Този уникален човек бил не само добър майстор-стъклар, но и химик и блестящ живописец. Вершинин проектирал сам сервизи за императорския двор.
През 1812 г. му поръчали бокали със сюжети от войната, чаши и гарафи с герба на империята и прочее предмети, в които той влага невероятно умение, но най-прочути стават чашите му от два слоя стъкло.
И днес тези чаши представляват огромен колекционерски интерес, и са познати в арт средите като "вершинински" чаши.
Една от тях, пресъздаваща истинска идилия в парка на фамилията Бахметиеви, през 1996 г. е била открадната от музея, и до този момент не е открита?!?
Издирваната открадната "вершининска" чаша
Много предмети от руската императорска колекция се намират в в Америка. Едва осем "вершинински" чаши се намират в родината на майстора - Русия.
Нито приживе на Вершинин, нито след смъртта му, някой е разгадал технологията на двуслойните стъклени чаши, за да успее да ги пресъздаде.
Именно заради това оригиналите струват баснословни суми.
Еми МАРИЯНСКА