СВЕТОВНИ КОМПОЗИТОРИ
Сметана оглушава напълно и умира след психичен срив
200 години от рождението и 140 години от смъртта на автора на операта "Продадена невеста"
Автор : / 6281 Прочита 3 Коментара
Бедржих Сметана, ок. 1880 г. / Снимка: Getty ImagesПрез април тази година Чешкият културен център в София отбеляза тържествено 200-годишнината от рождението на големия чешки композитор Бедржих Сметана.
През май т.г. пък се навършват 140 години от неговата смърт. Композиторът умира в Прага ва 12 май 1884 година.
Сметана е пианист, композитор, диригент, педагог и общественик, смятан за патриарх на чешката музикална култура. Усещането му за съдбовна предопределеност, свързана с музиката, винаги е учудвала дори биографите му. Композиторът бил още юноша, когато написва в дневника си: "Искам да бъда композитор като Моцарт и виртуоз като Лист".
И той постига тази своя мечта. В творбите си съчетава класическите и актуалните за времето течения, с богатството на чешкия фолклор. Сметана е автор на шест симфонични поеми с общото наименование "Моето отечество". В този своеобразен "сборник" е включена популярната му творба "Вълтава". Автор е и на много инструментални и хорови творби, на музикално-теоретични и критически статии.
Името на композитора се свързва с известното в Чехия движение Будител - национално движение за възраждане на майчиния език и за еманципиране на страната от австрийското влияние. Сметана работи за мисията на това движение до края на живота си, като създава творби от национален характер и развива активна дейност като общественик-родолюбец.
Около 1875 г.: Бедржих Сметана (1824 - 1884), Снимка: Getty Images
Роден е на 2 март 1824 годна в Литомиш, Хабсбургска империя. Едва 23-годишен започва да ръководи музикална школа, основана от него самия, и се посвещава на тази дейност почти до заминаването си за Гьотеборг, Швеция, където бил поканен на работа като диригент и пианист. Там се утвърждава и като учител и хормайстор, и започва да пише мащабни оркестрови произведения.
Сметана е имал два брака и шест дъщери, три от които не доживяват до 10-годишна възраст. Когато втората му съпруга се разболява тежко, бил принуден да се върне в родината си. След смъртта й композиторът търси спасение в работата си. Отново заминава за Швеция, но не остава там дълго. От 1863 година нататък се завръща за постоянно в Чехия.
През 70-те години на 19 век започват да се проявяват първите признаци на оглушаване. Постепенно губи слуха си, а през 1874 година вече бил напълно глух. В началото на 1882 година започва да губи и разсъдъка си.
Бедржих Сметана, ок. 1880 г. / Снимка: Getty Images
Този трагичен финал на живота на един от най-заслужилите културни дейци на Чехия и световна знаменитост, изглежда съдбовно несправедлив. Защото Сметана е талант и родолюбец, отдаден с всичките си сетива на мисията си - да бъде будител. Но орисията му такава, че да не чува звуците, с чиято хармония очарова публиката.
Сметана е автор на няколко опери: "Далибор" (1867), "Двете вдовици" (1874), "Целувката" (1876) и др., които и до днес неизменно присъстват в афишите на много световни оперни театри. Най-известна от оперите му остава "Продадена невеста" (1866), смятана за едно от върховите постижения на оперното творчество изобщо.
Подобно на Лист, Сметана черпи с пълни шепи теми от чешкия фолклор, музиката и народния епос на славянските народи.
Първото си публично изпълнение направил още като дете - само на 6. Като младеж заминава за Прага, където посещава много концерти и оперни представления, слуша военни оркестри и се присъединява към аматьорски струнен квартет, за който композира пиеси.
По същото време в града изнасял поредица клавирни рецитали Ференц Лист. Сметана бил очарован от техниката му. Лист се превръща не само в негов кумир, но и в стимул да се усъвършенства. Започва да учи музика при Йозеф Прокш.
Знаменателни са срещите му с Хектор Берлиоз и Роберт и Клара Шуман.
1848-а е размирна за Европа. Сметана е настроен революционно и точно в онзи период започва да пише първите си творби, в духа на националните традиции. Когато през 60-те години на ХІХ-ти век в Чехия се установява по-либерален политически климат, Сметана се отдава на музикалния живот в родината си предимно като оперен композитор и работи с огромна енергия.
В новия Временен театър на Прага се състояват премиерите на оперите му "Бранденбургци в Чехия" и "Продадена невеста". През същата година Сметана става главен диригент на театъра. Вместо баче да работи необезпокояван и да разгърне таланта си, на тази длъжност той получил много огорчения. Някои ръководни фактори в градската управа били на мнение, че "залитането" му по Лист и Вагнер, било вредно за развитието на националния чешки оперен театър.
Това тесногръдо виждане създало конфликтна ситуация и голямо разочарование у композитора. През 1874 година той подава оставка от поста си в театъра. Времето съвпада с първите признаци на оглушаването му. Затваря се у дома и въпреки неволите, продължава да работи. Започва цикъла от шест симфонични поеми "Моето отечество", от които в рамките на две години завършва първите две части - "Вишеград" и "Вълтава". Оглушаването му създава проблеми и го оди до дълбока депресия.
През 1876 година се премества в Ябкенице, в дома на най-голямата си дъщеря Зофие. Композира още четири поеми от поредицата "Моето отечество".
Премиерата на целия цикъл се състоява на 5 ноември 1882 година, под диригентството на Адолф Чех.
Сметана е автор на много значими произведения, които написва напълно глух. Сред тях са: Струнен квартет в ми минор "Из моя живот", поредица от чешки танци за пиано, няколко хорови пиеси и още три опери: "Целувката", "Тайната" и "Дяволската стена". Всички те са поставени в периода между 1876 и 1882 година. Сметана е възхваляван приживе, но получава най-високото признание на творчеството си именно в онзи период, в който вече трудно общува с хората поради слуховия си недъг. Това го потиска и композиторът все по-често се чувства самотен и разстроен.
Умира след тежък психически срив през 1884 година.
Отива си от този свят един истински отдаден на музиката и родината си знаменит човек. Името на Сметана ще остане завинаги записано със златни букви в историята на музиката, но винаги ще натъжава хората заради злочестата съдба на талантливия композитор.
Еми МАРИЯНСКА