Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Сметана оглушава напълно и умира след психичен срив

СВЕТОВНИ КОМПОЗИТОРИ

Сметана оглушава напълно и умира след психичен срив

200 години от рождението и 140 години от смъртта на автора на операта "Продадена невеста"

Бедржих Сметана, ок. 1880 г. / Снимка: Getty Images

През април тази година Чешкият културен център в София отбеляза тържествено 200-годишнината от рождението на големия чешки композитор Бедржих Сметана.

През май т.г. пък се навършват 140 години от неговата смърт. Композиторът умира в Прага ва 12 май 1884 година.

Още На търг се предлага писмо, разкриващо драма от любовния живот на Моцарт

На търг се предлага писмо, разкриващо драма от любовния живот на Моцарт

Сметана е пианист, композитор, диригент, педагог и общественик, смятан за патриарх на чешката музикална култура. Усещането му за съдбовна предопределеност, свързана с музиката, винаги е учудвала дори биографите му. Композиторът бил още юноша, когато написва в дневника си: "Искам да бъда композитор като Моцарт и виртуоз като Лист".

И той постига тази своя мечта. В творбите си съчетава класическите и актуалните за времето течения, с богатството на чешкия фолклор. Сметана е автор на шест симфонични поеми с общото наименование "Моето отечество". В този своеобразен "сборник" е включена популярната му творба  "Вълтава". Автор е и на много инструментални и хорови творби, на музикално-теоретични и критически статии.

Името на композитора се свързва с известното в Чехия движение Будител - национално движение за възраждане на майчиния език и за еманципиране на страната от австрийското влияние. Сметана работи за мисията на това движение до края на живота си, като създава творби от национален характер и развива активна дейност като общественик-родолюбец.

Около 1875 г.: Бедржих Сметана (1824 - 1884), Снимка: Getty Images

Роден е на 2 март 1824 годна в Литомиш, Хабсбургска империя. Едва 23-годишен започва да ръководи музикална школа, основана от него самия, и се посвещава на тази дейност почти до заминаването си за Гьотеборг, Швеция, където бил поканен на работа като диригент и пианист. Там се утвърждава и като учител и хормайстор, и започва да пише мащабни оркестрови произведения.

Още Ференц Лист: Животът е едно дълго и горчиво самоубийство...

Ференц Лист: Животът е едно дълго и горчиво самоубийство...

Сметана е имал два брака и шест дъщери, три от които не доживяват до 10-годишна възраст. Когато втората му съпруга се разболява тежко, бил принуден да се върне в родината си. След смъртта й композиторът търси спасение в работата си. Отново заминава за Швеция, но не остава там дълго. От 1863 година нататък се завръща за постоянно в Чехия.  

През 70-те години на 19 век започват да се проявяват първите признаци на оглушаване. Постепенно губи слуха си, а през 1874 година вече бил напълно глух. В началото на 1882 година започва да губи и разсъдъка си.

Бедржих Сметана, ок. 1880 г. / Снимка: Getty Images

Този трагичен финал на живота на един от най-заслужилите културни дейци на Чехия и световна знаменитост, изглежда съдбовно несправедлив. Защото Сметана е талант и родолюбец, отдаден с всичките си сетива на мисията си - да бъде будител. Но орисията му такава, че да не чува звуците, с чиято хармония очарова публиката.

Джесика Кеш като Каролина и Морийн Кийч като Анежка по време на репетиции за комичната опера на Сметана „Двете вдовици“ в Sadler's Wells Theatre, Лондон, 1 ноември 1971 г. / Снимка: Getty Images

Сметана е автор на няколко опери: "Далибор" (1867), "Двете вдовици" (1874), "Целувката" (1876) и др., които и до днес неизменно присъстват в афишите на много световни оперни театри. Най-известна от оперите му остава "Продадена невеста" (1866), смятана за едно от върховите постижения на оперното творчество изобщо.

Подобно на Лист, Сметана черпи с пълни шепи теми от чешкия фолклор, музиката и народния епос на славянските народи.

Първото си публично изпълнение направил още като дете - само на 6. Като младеж заминава за Прага, където посещава много концерти и оперни представления, слуша военни оркестри и се присъединява към аматьорски струнен квартет, за който композира пиеси.

По същото време в града изнасял поредица клавирни рецитали Ференц Лист. Сметана бил очарован от техниката му. Лист се превръща не само в негов кумир, но и в стимул да се усъвършенства. Започва да учи музика при Йозеф Прокш. 

Знаменателни са срещите му с Хектор Берлиоз и Роберт и Клара Шуман.

1848-а е размирна за Европа. Сметана е настроен революционно и точно в онзи период започва да пише първите си творби, в духа на националните традиции. Когато през 60-те години на ХІХ-ти век в Чехия се установява по-либерален политически климат, Сметана се отдава на музикалния живот в родината си предимно като оперен композитор и работи с огромна енергия.

Още Две жени остават идеал за самотника Брамс - майка му и Клара Шуман

Две жени остават идеал за самотника Брамс - майка му и Клара Шуман

В новия Временен театър на Прага се състояват премиерите на оперите му "Бранденбургци в Чехия" и "Продадена невеста". През същата година Сметана става главен диригент на театъра. Вместо баче да работи необезпокояван и да разгърне таланта си, на тази длъжност той получил много огорчения. Някои ръководни фактори в градската управа били на мнение, че "залитането" му по Лист и Вагнер, било вредно за развитието на националния чешки оперен театър.

Това тесногръдо виждане създало конфликтна ситуация и голямо разочарование у композитора. През 1874 година той подава оставка от поста си в театъра. Времето съвпада с първите признаци на оглушаването му. Затваря се у дома и въпреки неволите, продължава да работи. Започва цикъла от шест симфонични поеми "Моето отечество", от които в рамките на две години завършва първите две части - "Вишеград" и "Вълтава". Оглушаването му създава проблеми и го оди до дълбока депресия.

Около 1935 г.: Националният театър в Прага, където чешкият композитор Бедржих Сметана е диригент и написва опери / Снимка: Getty Images

През 1876 година се премества в Ябкенице, в дома на най-голямата си дъщеря Зофие. Композира още четири поеми от поредицата "Моето отечество".

Премиерата на целия цикъл се състоява на 5 ноември 1882 година, под диригентството на Адолф Чех.

Още Берлиоз и Прокофиев с главния диригент на Бременската филхармония Марко Летоня

Берлиоз и Прокофиев с главния диригент на Бременската филхармония Марко Летоня

Сметана е автор на много значими произведения, които написва напълно глух. Сред тях са: Струнен квартет в ми минор "Из моя живот", поредица от чешки танци за пиано, няколко хорови пиеси и още три опери: "Целувката", "Тайната" и "Дяволската стена". Всички те са поставени в периода между 1876 и 1882 година. Сметана е възхваляван приживе, но получава най-високото признание на творчеството си именно в онзи период, в който вече трудно общува с хората поради слуховия си недъг. Това го потиска и композиторът все по-често се чувства самотен и разстроен.  

Умира след тежък психически срив през 1884 година.

Отива си от този свят един истински отдаден на музиката и родината си знаменит човек. Името на Сметана ще остане завинаги записано със златни букви в историята на музиката, но винаги ще натъжава хората заради злочестата съдба на талантливия композитор.

Еми МАРИЯНСКА

Още "Рожден ден Моцарт" с КласикАрт и приятели

"Рожден ден Моцарт" с КласикАрт и приятели

Още Новалис, който умира на 28: Избраните умират привидно

Новалис, който умира на 28: Избраните умират привидно

Още И двамата братя Дворжецки умират на 39 и след катастрофа

И двамата братя Дворжецки умират на 39 и след катастрофа

Още Камий Тома: Oбичам музиканти, които горят на сцената и почти умират за всяка нота

Камий Тома: Oбичам музиканти, които горят на сцената и почти умират за всяка нота

Коментирай3

Календар

Препоръчваме ви

Едит Пиаф изгонила три пъти създателя на най-големия си хит

Композиторът Шарл Дюмон е автор на легендарната песен "Не, за нищо не съжалявам"

100 години от рождението на Цветан Цеков-Карандаш – един от създателите на вестник "Стършел"

Карандаш е и изследовател на златното сечение и картинната геометрия в творчеството на Леонардо да Винчи

Версиите за смъртта на Шкляров - от наркозависимост до политическо убийство

Премиер балетистът на Мариинския театър загина при падане от петия етаж едва на 39 години

Френският Конан Дойл се подиграл с Шерлок Холмс

160 години от рождението на писателя Морис Льоблан

Те изобретиха киното и се отказаха от него

Невероятната история на братя Люмиер

От уличните банди, до микрофона и наградите "Грами"

80 години от рождението на "кадифения глас" Бари Уайт