СВЕТОВНИТЕ ИМЕНА НА МУЗИКАТА
Ференц Лист: Животът е едно дълго и горчиво самоубийство...
210 години от рождението на великия музикант и композитор
Автор : / 8016 Прочита 0 Коментара
Ференц Лист, 1841 г. / Снимка: Getty ImagesЗнаете ли, че Хайне нарекъл въздействието на изпълненията на Ференц Лист на пиано "листомания"? - Композиторът бил толкова красив като млад и такъв виртуозен пианист, че буквално довеждал до екстаз публиката, и особено женската й половина.
У нас известно време вървеше митът, че Лист е изнесъл концерт в Русе през 1875-а година. Български журналист тръгна по следите на този мит и доказа, че уви, това не се е случвало. Последните концерти на композитора са от 1847-а година, т.е. малко преди края на кариерата му на гастролиращ пианист.
По онова време Ференц Лист наистина посетил Османската империя - изнесъл концерт в Цариград. Имало параходи по маршрута Дунав-Черно море и Ференц Лист изкарал карантина в Галац, след което се отправил към Цариград, а после - през юли и август с.г. изнесъл десетина концерта в Одеса. През септември 1847-а година в Елисаветград, са били проведени последните професионални концерти на Ференц Лист като гастролиращ панист.
Ференц Лист, 1858 г. / Снимка: Getty Images
Независимо от това, че не е бил в България, българската интелигенция добре знаела кой е Лист. Всъщност, за него знаел целият свят. Ференц Лист е оставил над 400 свои ученици, които наследяват опита и мъдростта му, така че съвсем заслужено е наричан още приживе "даскала на музикалния свят".
Ференц Лист, 1885 г. / Снимка: Getty Images
Лист е не само даскал, но приятел и покровител на най-големите композитори на свото време: Фредерик Шопен, Ектор Берлиоз, Роберт Шуман, Камий Сен-Санс, Едвард Григ, Уле Бул, Йоахим Раф, Михаил Глинка, Александър Бородин, Рихард Вагнер и др. Последният му става и зет, след като се жени за дъщеря му Козима.
Ференц Лист и дъщеря му Козима, 1860 г. / Снимка: Getty Images
Освен виртуозен пианист, Лист е един от най-изявените композитори от Новата германска школа (Neudeutsche Schule). Според музиковеди, именно Ференц Лист е откривателят на два уникални музикални жанра - симфоничната поема и пиано-рецитала.
Великият композитор е автор на симфониите "Данте" по "Божествена комедия" на Данте, и на "Фауст" по "Фауст" на Й. В. Гьоте; също на 13 симфонични поеми, на 2 концерта за пиано, на много клавирни творби - соната, концертни етюди, валсове ("Мефисто валс"); на 19 рапсодии ("Унгарска рапсодия"), фантазии, транскрипции и др.
Лист е автор и на множество есета, посветени на музиката.
Ференц Лист, 1838 г. / Снимка: Getty Images
На 22-ри октомври т.г. се навършват 210 години от рождението на този велик човек.
Ференц Лист е роден на 22 октомври 1811-а година в Доброян, Кралство Унгария, по онова време - в границите на Австрийска империя. Музикалността на момчето идва от бащата - Адам Лист свирел на няколко инструмента: пиано, цигулка, чело и китара, и бил на служба при принц Николас II Естерхази, откъдето се познавал лично с известни личности като Хайдн и Бетховен.
Младият Лист, 1822 г. / Снимка: Getty Images
Малкият Ференц бил едва на 6, когато започнал да свири на пиано. На 8 се пробвал да композира и дори изнасял концерти . 9-годишен е забелязан от богати меценати, които пожелават да финансират обучението му във Виена. В австрийската столица започва уроци при ученика на Бетховен - Карл Черни. Учител по композиция му става печално известният, но отличен композитор Антонио Салиери.
Младият Лист, 1832 г. / Снимка: Getty Images
Лист дебютира със самостоятелен концерт на 1 декември 1822-ра година. Тогава е едва на 11, а публиката - отбрано общество от средите на австро-унгарската аристокрация, става на крака да аплодира младия изпълнител. Лично го поздравяват и композиторите Бетховен и Шуберт.
Постоянните пътувания и концерти, обаче, обезсилват младия Лист. В един момент той споделя с баща си, че не иска да свири, а да стане свещеник. Постоянната умора съсипва настроението му. Баща му Адам решава да заведе момчето си на почивка във Франция, на брега на Булон-сюр-мер, за да се отърси от умората. Докато са там заедно, Адам Лист заболява от коремен тиф и умира.
Ференц Лист, 1824 г. / Снимка: Getty Images
Ференц Лист съобщава ужасната новина на майка си от Париж, когато тя е в Австрия. Променените обстоятелства го карат да забрави за свещеничеството и с майка му взимат решение да се установят да живеят заедно във френската столица, където едва 16-годишен, Лист започва да дава уроци по пиано и композиране, за да се издържат . Ходел пеш на големш разстояния, до домовете на богатите си ученици, за да спестява пари. В същото време, обаче, си позволявал да харчи пари за тютюн - никотиновата зависимост не го пуснала до края на дните му.
Родната къща на Лист, заснета през 1935 г. / Снимка: Getty Images
Съдбовна се оказва срещата му с една от ученичките му в онзи период - министерската дъщеря Каролин дьо Сен-Крик. Когато баща й - Пиер де Сен Крик научил за това, категорично настоял младите да прекратят връзката си. Раздялата с първата му голяма любов, буквално разболява младия Ференц Лист и той преживява голяма депресия. Новината се разчула из светските среди в Париж и сензационно, но факт - в някои парижки вестници дори се появил некролог на пианиста. Лист отново се канел да потърси утеха в църквата, когато изпаднал в мрачни религиозни съмнения, които отново го отказали.
Спасението дошло от средите на начетени интелектуалци - писатели и художници. Общуването с тях вдъхнало нови надежди на влюбения младеж и го стимулирали за творчество. Сред тези хора били знаменитости като Виктор Юго, Алфонс дьо Ламартин и Хайнрих Хайне. През тези години Лист още не композирал почти нищо, но затова пък набрал много познания и разширил културата си. Трима мъже изиграват огромна роля за изграждането на светогледа му - Ектор Берлиоз, Николо Паганини и Фредерик Шопен. Именно те го връщат обратно към музиката.
Кръгът на Ференц Лист: Хектор Берлиоз, Карл Черни, Хайнрих Ернст / Снимка: Getty Images
По време на Юлската революция от 1830-а година, Лист написва своята Революционна симфония, която става повод за запознанството му с Берлиоз. По-късно ще признае, че "дяволски много" е научил от него.
Първоначално се опитва да помогне на обеднелия композитор, като трансформира някои от творбите му, между които - знаменитата Symphonie fantastique, останала непубликувана до 1833-та. Лист решава да я свири и дори финансира публикуването й, за да помогне на приятеля си. Междувременно силно се сприятелява и с Шопен - буквално се "влюбва" в романтизма на творчеството му.
Ференц Лист, 1840 г. / Снимка: Getty Images
Личният му живот през онзи период е почти изцяло отдаден на творчеството и приятелството. До момента, в който се появява графиня Мари д'Агу. Тя е френска писателка, която публикува под псевдонима Даниъл Стърн (Daniel Stern). В онзи период дамата е омъжена. През 1835-а се развежда със съпруга си и заминава с Лист за Швейцария.
Двамата заживяват заедно без брак, неразделни в периода от 1835-а до 1839-а година. Графиня Мари е майката на трите деца на Ференц Лист - Бландин, Козима и Даниел.
Жените играят огромна роля в живота на Лист. През 1847-а година той има съдбоносна за творчеството си среща. Ролята на съдбата изиграва полската принцеса Каролина Зайн-Витгенщайн, с която се запознава на свой концерт в Киев. Именно принцеса Каролина е жената, която убеждава Лист да се посвети на композирането и да ограничи, дори да спре кариерата си на пътуващ пианист.
Всъщност, това което вече съобщихме - че един от последните му концерти е бил в Елисаветград през 1847-а година, се потвърждава и от тази съдбоносна среща с принцесата.
Последният концерт на Лист е в Русия, през септември 1847-а година, а зимата на същата година композиторът прекарва в нейното имение във Воронинце. Именно там Лист създава музиката за церемонията по коронацията на Франц Йосиф и Елизабет Баварска.
Ференц Лист, 1886 / Снимка: Getty Images
На 2 юли 1881-ва година Лист пада по стълбите на един хотел във Ваймар. Тежкият инцидент го оставя неподвижен в продължение на два месеца.
Проявяват се и усложнения, свързани с други органи - диагностицират го с катаракта на едното око, оток, сърцебиене и астма. Той се оплаква от постоянно безсъние. Чувства се безполезен в това състояние и отново потъва в мрака на депресията.
Ференц Лист, 1884 г. Снимка: Getty Images
Дълбоката му тъга е видима за по-близките му приятели. Клод Дебюси споделя, че по време на едно представление в Рим през 1886-а, докато той свирел аранжимент на Faust Symphonie на Лист, видял, че авторът на симфонията е... заспал на стола си. Всички са дълбоко обезпокоени от състоянието на Лист. Камий Сен-Санс, стар негов приятел, му посвещава своята Симфония № 3. За жалост, Лист не дочаква премиерата й в Лондон - умира няколко седмици преди нея.
Ференц Лист умира в Байройт, Германия, на 31 юли 1886-а година, на 74-годишна възраст. Според официално написаното - от пневмония. Истината е, че здравето му отдавна било силно разклатено от множество болести.
Бил погребан, против волята му, не в родината си, а в общинското гробище в Байройт, на 3-ти август 1886-а.
Отива си знакова фигура на световната музика, чието значение остава непреходно във времето, като истинска "листомания".
Ференц Лист - мисли:
Истината е страхотен флирт.
Без фантазия не може да има изкуство, а също и наука.
Пазете се от липсата на шансове. В противен случай ще се окаже твърде късно някой ден.
Животът е едно дълго и горчиво самоубийство, и само вярата може да превърне това самоубийство в саможертва.
Еми МАРИЯНСКА