ГЕНИИ НА МУЗИКАТА
Рахманинов бил приет да учи в консерваторията на... 9, на 20 вече преподава
На 24 композиторът изпада в депресия след неуспешна премиера
Редактор : Еми Мариянска / 7429 Прочита 0 Коментара

Историята на руския композитор Сергей Рахманинов е биографията на дете-чудо. Виртуозният пианист и композитор е може би най-талантливият ученик на големия Пьотр Илич Чайковски. Рахманинов започва да свири на пиано едва 4-годишен, на 9 е приет в клавирния отдел на Санкт-Петербургската консерватория, на 19 завършва Московската консерватория със златен медал, на 20 вече преподава по пиано, на 24 е диригент в частна опера, а на 28 - диригент на "Болшой театър".
Кариерата му е блестяща, защото е безумно талантлив, но не винаги е вървяла гладко. В ранната си младост Рахманинов преминал през доста трусове и разочарования, което е типично за гениите по рождение. Още на 6 малкият Сергей започва да композира свои мелодии, които изпълнява пред домашни гости като "нещо ново от... Шопен".
Щастливият му шанс е когато на 13 го представят на Пьотр Илич Чайковски. Той е поразен от таланта на момчето, което вече се изявява в клавирния отдел на консерваторията в Санкт-Петербург. Чайковски го взема под крилото си, а самият Рахманинов го боготвори. Ръководи се от учителя си, но има собствен "почерк" в творчеството - черпи теми от руския фолклор и църковната музика. Дипломната му работа при завършването на Московската консерватория е операта "Алеко", вдъхновена от поемата на Пушкин "Цигани".
Първата му симфония и първият му клавирен концерт обаче не преминават с голям успех. Още на премиерите им Рахманинов интуитивно усеща напрежение, което нараства у него до болестно състояние на духа. Затваря се в себе си и известен период от време отказва да твори. Налага се да го заведат на психиатър, който да му помогне да излезе от депресията. Целите, които си поставя, са големи за малката му възраст.
Преживява драматично слабия успех и на втория си клавирен концерт. А сам не знае, че вече е много прочут. От вътрешното му неравновесие го изважда едно пътуване до Италия, след което се установява за 3 години да живее в Дрезден.
Полъхът на Европа разведрява настроението му. През 1909 г. се отправя към Америка с голямо концертно турне. Там е признат за един от най-големите пианисти и диригенти на своята епоха.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Отказва да се върне в родината си след Октомврийската революция. Остава завинаги в Щатите, където умира.
Домът на Рахманинов в Бевърли Хилс
Творчеството на Рахманинов обхваща много жанрове, но най-значими са неговите клавирни произведения - концертите му за пиано и оркестър, сонатите, знаменитата му "Рапсодия на тема Паганини", кантатата "Пролет", поемата "Камбани" и др. Композиторът е автор и на много партитури за акапелно хорово изпълнение. Сред тях са "Литургия на Йоан Златоуст" и "Всенощно бдение".
На 28 март тази година се навършват 74 години от смъртта на виртуозния музикант и композитор, който умира през 1943 г. в Бевърли Хилс, Калифорния, на 70-годишна възраст.
Паметникът на композитора във Велики Новгород (Снимка: Shutterstock)
Еми МАРИЯНСКА
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.