Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса

IN MEMORIAM

Почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса

Той беше един от главните герои на разцвета на латиноамериканската литература през 60-те и 70-те години на миналия век заедно с колумбиеца Габриел Гарсия Маркес и с аржентинеца Хулио Кортасар

Марио Варгас Льоса Снимка: Getty Images

На 89-годишна възраст почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса, предадоха световните агенции, като се позоваха на съобщение на неговото семейство, публикувано в "Екс", цитира БТА.

Още "Сурови времена" на Марио Варгас Льоса  - коварен шпионаж, поръчкови убийства и предателства (откъс)

"Сурови времена" на Марио Варгас Льоса - коварен шпионаж, поръчкови убийства и предателства (откъс)

Писателят е издъхнал в перуанската столица Лима, където живееше от няколко месеца, далеч от обществения живот.

"С дълбока тъга ние съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина в Лима, заобиколен от семейството си и в покой на душата", написа големият син на писателя - Алваро. Съобщението е подписано и от брат му Гонсало и от сестра му Моргана и беше постнато в 00,23 ч. по Гринуич в социалната мрежа.

В последните месеци имаше слухове, че здравето на нобеловия лауреат се е влошило.

Снимка: Carlos Alvarez/Getty Images

Роден в семейство от средната класа на Перу, Варгас Льоса беше един от главните герои на разцвета на латиноамериканската литература през 60-те и 70-те години на миналия век заедно с колумбиеца Габриел Гарсия Маркес и с аржентинеца Хулио Кортасар.

Творбите на Варгас Льоса, който е франкофон, са преведени на тридесет езика. Той е много уважаван във Франция, но също така има и испанско гражданство, предоставено му през 1993 г.

Още Френският президент Еманюел Макрон се среща с писателя Марио Варгас Льоса

Френският президент Еманюел Макрон се среща с писателя Марио Варгас Льоса

Роден в Арекипа, в Южно Перу на 28 март 1936 г., Варкас Льоса е отгледан от майка си и от баба си и дядо си по майчина линия първо в Боливия, а после в Перу. Той учи във военната академия в Лима, след което следва литература и прохожда първо в журналистиката.

През 1959 г. се настанява да живее в Париж, за да може да твори и започва да пише, като модел за подражание му е "Мадам Бовари" на Гюстав Флобер, която той чете всяка вечер преди лягане.

В Париж Варгас Льоса е и преводач, преподавател по испански език и журналист за агенция Франс прес. Там той се жени и за своя близка родственица, която е с 10 години по-голяма от него.

Още Френската академия приема днес Марио Варгас Льоса

Френската академия приема днес Марио Варгас Льоса

Кариерата му започва през 1959 г. с първи разкази. Последват редица творби, сред които"Градът и кучетата" , "Зелената къща", "Разговор в Катедралата", "Панталеон и посетителките", "Леля Хулия и писачът", "Войната в края на света", "Кой уби Паломино Молеро?", "Възхвала на мащехата", "Празникът на козела" (2000), "Лудориите на лошото момиче" (2006), много от които са издадени и на български.

Писателят се зарича да пише до края на дните си, но е привлечен от Кубинската революция на Фидел Кастро, след това обаче се дистанцира от комунистическия режим, разочарован от него.

Още Интелектуалната политическа изповед на Марио Варгас Льоса (откъс)

Интелектуалната политическа изповед на Марио Варгас Льоса (откъс)

Варгас Льоса продължава да се занимава с политика и дори се кандидатира за президент на Перу, като представител на десноцентристка коалиция през 1990 г., като победата му изглежда гарантирана, но тогава внезапно печели никому неизвестният агроном Алберто Фухимори. Варгас Льоса след това изоставя и политиката. Но никога не престава да следи какво се случва в международен план и редовно критикува популизма, дефиниран от него като болест на демокрацията, като в него той включва и чавизма и кастризма в Латинска Америка и крайната десница и радикалната левица в Европа.

Варгас Льоса поддържа тясно приятелство с Гарсия Маркес, преди мистериозен диспут да доведе до прекратяване на отношенията между двамата.

Варгас Льоса има два брака зад гърба си, а през 2015 г. привлича вниманието и на светските издания заради връзката с испанката от филипински произход Исабел Прейслер, бивша половинка на певеца Хулио Иглесиас. Двойката обаче се разделя седем години по-късно.

"Ние, латиноамериканците, сме големи мечтатели по природа и трудно различаваме реалния свят от фикцията. Затова ние имаме толкова добри музиканти, поети, художници и писатели, но също така и ужасни и посредствени лидери", заяви Варгас Льоса през 2010 г., малко преди да получи Нобеловата награда за литература.

Още Писателят Марио Варгас Льоса работил, докато бил в болница заради Ковид-19

Писателят Марио Варгас Льоса работил, докато бил в болница заради Ковид-19

Варгас Льоса е носител на множество други награди, а през 2013 г. е удостоен с почетното звание доктор хонорис кауза на Софийския университет "Св. Климент Охридски". През 2016 г. му е присъдена международната награда "Педро Енрикес Уреня" на Доминиканската република. През 2021 г. е избран за член на Френската академия.

Смятан е за последния представител на златното поколение латиноамерикански писатели.

Още Марио Варгас Льоса стана член на Френската академия

Марио Варгас Льоса стана член на Френската академия

Още Марио Варгас Льоса ще участва в Берлинския литературен фестивал

Марио Варгас Льоса ще участва в Берлинския литературен фестивал

 

Коментирай2

Календар

Препоръчваме ви

Йордан Славейков за "Последна стъпка": Театърът е друга медия, която дава друга възможност

Спектакълът "Последна стъпка" може да се гледа на 17, 22 и 30 април в Народния театър

Режисьорът на "Атентатът" Станимир Трифонов: За никакви идеи не става дума, а за много пари

Филмът за терористичния акт в катедралния храм "Св. Неделя" разкри покъртителни факти. И той все още действа катарзисно!

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер