Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Йохан Щраус-баща бил жесток родител

БАЩИ И ДЕЦА

Йохан Щраус-баща бил жесток родител

Авторът на "Радецки марш" забранил на сина си да се занимава с музика

Йохан Щраус - баща и син

Йохан Баптист Щраус е австрийски композитор, цигулар и диригент, баща на "другия" Йохан Щраус. Поговорката, обаче, че "ученикът е надминал учителя си", в този случай не върви, защото Йохан Щраус-баща бил категорично против синът му да се занимава с музика. Нещо повече, той строго му забранил това занимание и искал Йохан-син да стане... счетоводител.

На какво можем да отдадем този "темерутски" характер на иначе талантливия Йохан Щраус-баща? 

Съдбата на стария Йохан Щраус започва с нерадостно детство. Роден е на 14 март 1804 г. в семейството на дребен фермер.

Едва на 6 остава без майка и е само на 12, когато баща му се самоубива заради дългове. Малкият Йохан остава пълен сирак, принуден да продължи да живее под настойничество. Невръстен хлапак започва работа във фабрика за подвързване на книги, а в свободното си време взима уроци по цигулка и се издържа като свири в различни оркестри. Шанс в живота му е срещата му с цигуларя Йозеф Ланер, който го кани да свирят заедно в цигулково трио. С течение на времето малката група прераства в оркестър.

Едно от знаменитите произведения на Йохан Щраус-баща е "Радецки марш", свирен и до днес на знаменателни събития по цял свят.

През 1825 г. Йохан Щраус-баща се жени. Неследдълго се ражда първородният му син, когото с жена му Анна кръщават на него - Йохан. През 1832 г. бащата организира турне в Англия, от което стабилизира финансите на семейството, но всъщност живее извън него. Има млада любовница, която му ражда...6 деца. Щраус-баща признава чак седмото от любовницата си Ева, което е момиче.

Междувременно този мъжкар с железен характер постоянно пътува с турнета по света и жъне успехи като музикант и композитор. Създава множество произведения, които са в Златния фонд на музикалното наследство. Канят го да свири на световни събития като коронацията на кралица Виктория.

Напрежението в работата и личния живот обаче му докарва инфаркт. През 1843 г. научава, че първородният му син Йохан взима тайно уроци по цигулка. Йохан Щраус-баща буквално побеснява от този факт, прави скандал на жена си, че е позволила това, и набързо записва сина си да учи в търговско училище. Всяка вечер проверява дали младия Йохан набляга над уроците по счетоводство. Майката Анна, обаче е против тази опека, която лишава сина й от най-желаното от него - музиката. За да помогне на детето си, подава молба за развод с баща му. През 1845 г. Йохан-син дебютира във Виена.

На сина са посветени множество скулптури и паметници в цял свят (Снимка: Shutterstock)

В един период от време и двамата Йохан Щраус са еднакво прочути. Щраус-баща, според някои биографи, бил вътрешно горд от това. Те обясняват, че първоначално той бил против музикалната кариера на сина си, за да го предпази от напрежението, което сам изпитал на гърба си.

Талантът на Йохан-син обаче го превърнал в горд баща и в края на дните си съжалявал, че е бил толкова жесток с него. През 1844 г. Йохан Щраус-син изнася първия си концерт, който пожънва огромен успех.

Йохан Щраус-баща умира от скарлатина през февруари 1849 г., когато синът му е едва на 24, но вече е много известен. Йохан Щраус-син застава начело на оркестъра на баща си и става диригент на дворцовите балове. По-късно този пост ще поеме брат му Едуард, но така ли иначе от онзи период остава прозвището на Йохан Щраус-син - "Кралят на валса".

И само като си помисли човек каква музика нямаше да има светът, ако някога синът беше послушал баща си!?!

Еми МАРИЯНСКА

Насладете се на "Хубавия син Дунав" с Андре Рийо:

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

МУЗИКАУТОР писа до над 80 театъра, културни домове и ателиета за задължението да лицензират музиката в постановките си

"България, въпреки устойчивия си през последните години растеж, е на последно място по приходи от авторски възнаграждения на Балканите", заяви изпълнителният директор Иван Димитров

Калуди Калудов отбелязва 45 години на сцената с уникалната продукция "Палячи"

Операта от Руджеро Леонкавало ще е под купола на Академичен цирк "Балкански" на 27 април в София

"Фламенко трибют на Пат Матини" с виртуозния китарист Сантяго Лара и звездата на танца Мерседес Руиз

В рамките на 23-тото издание на "Европейски музикален фестивал" в София

Соня Йончева само с един концерт в София

Вторият концерт ще е през август във Варна

За Цветница "Пчелен мед за смет"

На 9 април на Лятната сцена в Борисовата Градина

Вселената на Рахманинов със Симфоничния оркестър на БНР

За участие в концерта за първи път в България пристига изключителният пианист Андрей Гугнин