Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

За кого е "На Елиза" на Бетховен?

ТАЙНИТЕ НА ВЕЛИКИТЕ

За кого е "На Елиза" на Бетховен?

Три жени си съперничат за името на популярната пиеса

Бетховен предлага брак на ученичката си Тереза, но тя му отказва

"На Елиза" /1810 г./ е едно от най-известните произведения на великия композитор Лудвиг ван Бетховен. Преди десетина години един немски музиковед - Клаус Мартин Копиц съобщи, че е разгадал коя е истинската Елиза. Но и до днес разкритието му е просто една от трите версии за мистериозната вдъхновителка на творбата.

Клаус Мартин Копиц обяви, че става дума за певицата Елизабет Рьокел, в която Бетховен се влюбил по време на престоя й във Виена. Красавицата пристигнала в австрийската столица през 1807 г., заедно с брат си Йозеф Рьокел, който се прочул в ролята на Флорестан в операта "Фиделио" на Бетховен.

"Елизабет бързо се вписва в елита на Виена под името Елиза"твърди Копиц, и допълва: "Не е имало друга жена, на име Елиза или Елизабет, в живота на Бетховен по това време".

Портрет на Елизабет Рьокел

Още

285 години от рождението на Йозеф Хайдн

285 години от рождението на Йозеф Хайдн

Бетховен заминава за Виена едва 21-годишен, за да взима уроци по музика при прославения австрийски композитор Йозеф Хайдн.

Младежът импровизира на пианото, като експериментира собствени техники. Често пъти на прима виста под пръстите му излизат нови, непознати мелодии.

Композиторът Йозеф Хайдн

Още

Геният Бах: Лесно е да се свири на музикален инструмент - просто трябва да докосвате правилния клавиш, в правилния момент

Геният Бах: Лесно е да се свири на музикален инструмент - просто трябва да докосвате правилния клавиш, в правилния момент

За жалост, Бетховен е едва на 30, когато започват проблемите със слуха му.

За музикант подобна диагноза е по-страшна от смърт.

Той все повече се затваря в себе си и предпочита да страни от хората.

Въпреки пълното си оглушаване, обаче, продължава да твори и едни от най-добрите му произведения са създадени в края на живота му.

Лудвиг ван Бетховен

Още

Вивалди - композиторът на императорите и... сираците

Вивалди - композиторът на императорите и... сираците

Изследователите, които работят по творчеството на Бетховен, са единодушни че той има "най-лошия почерк на света". Известно е, че той имал и неясна дикция. За това свидетелстват мнозина негови съратници, които казват, че дори в обикновен разговор, хората трудно го разбирали.

По тази причина логопеди изразяват предположението, че композиторът е страдал от дислексия, и че тя е причината за неясната му дикция и нечетливия му почерк?

Защо е важно това уточнение? - Ами, някои музиковеди смятат, че пиесата му за пиано, известна като "На Елиза", може всъщност да е "За Елиза"?

Според тях това имало не само правописно и лингвистично, но и психологическо значение - от гледна точка на това, какъв род посвещение е творбата - написана "за", или посветена "на"?

Портрет на Бетховен, 1820 г.

Още

Поканили художника на руския император Александър II да нарисува Рузвелт

Поканили художника на руския император Александър II да нарисува Рузвелт

Пиесата е публикувана 40 години след смъртта на Бетховен - през 1867 г., от един музикант, който я намира случайно в един архив.

Самият Бетховен бил отдавна мъртъв, за да бъде попитан за заглавието, както и коя е жената, зад името Елиза.

До сензационната новина на Копиц, че става въпрос за Елизабет Рьокел, по света била по-популярна версията, че Бетховен е посветил творбата си на съпругата на руския император Александър I - Елизавета Алексеевна - световно известна красавица.

Елизавета Алексеевна

Има и трета жена, която изследователи на Бетховен, смятат за достойна претендентка на предишните две - ученичката на композитора Тереза Малфати, в която той бил влюбен и дори й предложил брак точно през 1810 г. - годината, в която е написана пиесата.

Тереза му отказала и звучи логично Бетховен да е приел драматично този отказ, като излива чувствата си в пиеса за пиано?...

Тереза Малфати

Още

Йохан Щраус-баща бил жесток родител

Йохан Щраус-баща бил жесток родител

Копиц, обаче, настоява, че Бетховен е написал "На Елиза", на сбогуване с Елизабет Рьокел, в годината на отпътуването й от Виена - 1810-а - като прощален знак на чувствата си към нея?...

Тъжното е, че нито една от тези три жени не откликва на чувствата на Бетховен. Той остава сам до края на живота си. Никога не се оженил, не създал деца.

Този много самотен човек, потънал в тишината на глухотата си, обаче, създава едни от най-великолепните музикални шедьоври на човечеството.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 3

Календар

Препоръчваме ви

ДНК от косата на Бетовен дава улики за здравословните проблеми на композитора

Изследователите открили генетичен риск за чернодробно заболяване, плюс увреждаща черния дроб инфекция с хепатит В през последните месеци от живота му

Разпродадени са всички билети за изложбата на Вермеер в Амстердам

В нея до 4 юни са изложени 28 от общо 37 запазени произведения на бароковия майстор от Делфт

Народният театър отбелязва 100 години от рождението на Юлия Огнянова с "Животът е прекрасен"

Огнянова и Александър Морфов са автори на превода на пиесата "Самоубиецът" на Николай Ердман, която служи като основа на спектакъла "Животът е прекрасен"

НАТФИЗ отбелязва 100 години от рождението на Юлия Огнянова

Между учениците й са Стефан Москов, Александър Морфов, Леонард Капон, Мариета Ангелова, Антония Вирт, Велимир Велев

БНР е част от Националната програма за отбелязване на 150-годишнината от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски

Със специални събития и съдържание в ефира и дигиталните си платформи БНР се включва в Националната програмата за отбелязване на 150-ата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски, подкрепена от Министерството на културата