ГОЛЕМИТЕ БЪЛГАРСКИ АРТИСТИ
Славка Славова: Предпочитам да гледам филми, а да играя - в театъра
Днес се навършват 100 години от рождението на голямата българска актриса
Автор: 2061 Прочита 0 Коментара
/ Днес се навършват 100 години от рождението на голямата българска актриса (Източник: Дир.бг)Студената кинокамера нищо не говори, а само плаши. Затова предпочитам да гледам филми, а да играя - в театъра. Думите на Славка Славова са по повод единственото й участие в киното - "Земя" (1956) по едноименната повест на Елин Пелин, режисьор е Захари Жандов.
Голямата българска актриса, чиято 100-годишнина отбелязваме днес, е в ролята на Станка Гърбушката. "По-ярко емоционално бих предала същия образ на сцената. Там аз съм сред партньорите си, пред мен е публиката, най-добрият показател доколко съм успяла правдиво да превъплътя образа", коментира тя. И остава завинаги свързана със сцената на театъра.
Днес се навършват 100 години от рождението на голямата българска актриса (Източник: Дир.бг)
Славка Славова е родена е на 23 март 1924 г. в Берлин, където се запознали нейните родители. Тя е двегодишна, когато семейството й се завръща във Варна.
МЕЖДУ МУЗИКАТА И ТЕАТЪРА
Варненският хотел "Хилтън" наричали къщата им през 20-те години на 20-и век. Панчо и Любен Владигерови се чувствали там като у дома си.
С тях бащата на бъдещата актриса - Димитър Славов, главен инженер на пристанищните строежи в Бургас, се сприятелил, когато следвал инженерство в Берлин. Той наследил страстта си към музиката от своя баща, който бил строителен предприемач, както и музикант.
Баща й свирел на цигулка и е един от основателите на бургаския оркестър "Родни звуци", а Славка Славова от малка учи пиано. Баща й Димитър, учителят й по пиано Найден Найденов, Панчо и Любен Владигерови основават "Варненско музикално лято".
Таня Масалитинова и Славка Славова в спектакъла “Кендида”, 1962 г. (Източник: Дир.бг)
Като естествено продължение Славка Славова започва да учи в Музикалната академия пеене при Люба Прокопова и пиано при Панчо Владигеров. Едновременно с това учи и класическа филология в университета, но се отказва и продължава само в Музикалната академия.
ПРИ АРТИСТИТЕ
"Бях при артистите. Ако знаеш колко е интересно!", й казва нейната колежка в Академията Цонка Митева и я завежда в театралната школа, която посещава.
Запленена от театралното изкуство, Славка Славова подготвя баснята "Гъските" от Крилов, стихотворението "Потомката" на Елисавета Багряна и монолога на Жулиета и кандидатства в школата, където я приемат. Нейни преподаватели там в продължение на две години са Николай Лилиев, Д. Б . Митов, Любомир Андрейчин, Николай О. Масалитинов и Владимир Трендафилов, а художествен ръководител е Кръстьо Мирски.
Днес се навършват 100 години от рождението на голямата българска актриса (Източник: Дир.бг)
ТЕАТЪРЪТ Е ИЗБОРЪТ, НАРОДНИЯТ ТЕАТЪР
На годишната продукция в музикалната академия абсолвентката Славка Славова изпълнява арията на Джилда от "Риголето". "Застани пред огледалото и пей така, че да нямаш бръчки по лицето си!", учи я една от преподавателките в музикалната академия. Гласът й е сопран. Въпреки, че завършва с отличие и преподавателите й предричат голяма оперна кариера, Славка Славова избира театъра за своя професионален път.
След като завършва театралната школа в класовете на Кръстьо Мирски и Боян Дановски, Славка Славова започва работа в Народния театър "Иван Вазов". Дебютът й там е през 1948 г. в ролята на Агнес от постановката "Училище за жени" на Молиер на режисьора Николай Масалитинов. Неин партньор е Константин Кисимов, който играе влюбения в нея старец.
На 27 декември 1950 г. е премиерата на пиесата "Стари другари", постановка на Гриша Островски, в която Славка Славова изпълнява втората си роля - на момичето Сима, а нейни партньори са Таня Масалитинова, Асен Миланов, Кирил Янев и Апостол Карамитев.
РАЗДЯЛА И ЗАВРЪЩАНЕ
Въпреки огромния успех и Димитровската награда, която получава за своето изпълнение, Славка Славова е уволнена от Народния театър "Иван Вазов". Няколко години тя работи в Младежкия театър, където играе заедно с Желчо Мандаджиев, Стефан Караламбов, Цонка Митева и Пенка Дамянова.
През 1955 г. Славка Славова отново е назначена в Народния театър "Иван Вазов" след като баща й е освободен, затворен без съд и присъда няколко години по-рано.
ЕДИНСТВЕНАТА ЛЕНТА
Единственият филм, в който е участвала Славка Славова, е "Земя" през 1956 г. по едноименната повест на Елин Пелин. С филма на режисьора Захари Жандов се открива Фестивалът на българския филм през 1957 г. Снимките са в селата Гайтанево и Негушево, близо до с. Байлово - родното място на писателя.
"Земя" е първият български игрален филм, който има премиера в Софийската опера и първият, показан на кинофестивала в Кан, и то в конкурсната програма на фестивала. Славка Славова изпълнява ролята на Станка Гърбушката.
"Какво да ви кажа повече... Не съм доволна от това, което направих. По-ярко емоционално бих предала същия образ на сцената. Там аз съм сред партньорите си, пред мен е публиката, най-добрият показател доколко съм успяла правдиво да превъплътя образа. Студената кинокамера нищо не говори, а само плаши. Затова предпочитам да гледам филми, а да играя - в театъра", споделя през 1957 г. в беседа за вестниците, публикувана в бюлетина "Пресбюро" на БТА на 6 февруари 1957 г.
РЕЖИСЬОРИТЕ, РОЛИТЕ, ТЕАТРАЛНОТО НАСЛЕДСТВО
Любими нейни театрални режисьори, с които е работила през годините, са Младен Киселов и Крикор Азарян.
Незабравими остават изпълненията й в ролите на Евгения от "Щастие", Алешка в "Зрелостно свидетелство", Марат в "Майка на своите деца", Исмена в "Антигона", Мила в "В полите на Витоша", Соня в "Вуйчо Ваньо", Катрин в "Майка Кураж", Прозерпина Гарнет в "Кендида", Гитъл Моска в "Двама на люлката", Саша в "Живият труп", Маша в "Чайка", Елисавета в "Мария Стюарт", Антония в "Егор Буличов и другите", Юлия в "Обикновена история", Татяна в "Еснафи", Ана в "Бягството".
Днес се навършват 100 години от рождението на голямата българска актриса (Източник: Дир.бг)
В продължение на 13 години, от 1956 до 1969 г., Славка Славова играе ролята на Мила в постановката "В полите на Витоша". С времето нейното изпълнение се превръща в критерий за мащаба, с който актрисата портретира своите героини - различни имена, различни съдби, различни лица, различни възрасти и всяка със своето кредо.
Играла е в постановки в театър "Сълза и смях", а в "Театър 199", заедно с Таня Масалитинова, в продължение на десет години, играят постановката "Театър, моя любов" при пълен салон и билети на "Търси се". Пиесата е написана специално за двете актриси от Валери Петров, след като те му разказват истински истории и случки от театъра и живота.
ЛЮБОВТА КЪМ ЛИТЕРАТУРАТА
Любовта й към литературата насочва Славка Славова и към рецитаторското изкуство. Започва да рецитира по радиото текстове по творби на български и чужди автори.
През 1957 г. 17 пъти представя своя самостоятелен рецитал по творби на Максим Горки. В репертоара си от свои рецитали тя включва още и произведения от Достоевски, Паустовски, Пейо Яворов, Йордан Йовков, Валери Петров.
"Само от мен зависи от кое художествено произведение да направя рецитал. А работата при създаване на композицията, при анализиране на откъсите, дори при изучаването на текста и особено при изпълнението, доставя голямо удоволствие", споделя актрисата.
Днес се навършват 100 години от рождението на голямата българска актриса (Източник: Дир.бг)
ГЛАСЪТ
Най-непромененото е гласът й. Години наред деца и възрастни очакват от предаванията по радиото минутите на Бойко-Песнопойко и Ружка-Дружка.
"Рециталът ми дава възможност да се заема с това, което ме вълнува най-силно, към което имам вкус. Рециталът за мен е първостепенно актьорско занимание. При него се работи непосредствено с живото слово, което е най-важният компонент в нашето изкуство", казва Славка Славова.
Актрисата умира на 5 април 2002 г., на 78-годишна възраст, получавайки инфаркт след представление в "Театър 199". През септември 2002 г. ръководството на театъра учредява конкурс на името на Славка Славова - за написване на камерна пиеса на съвременна тематика. През 2022 г. конкурсът отбелязва своята 20-годишнина, като има седем реализирани издания и осем отличени пиеси.