МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ
Размисли преди Великден със Симфоничния оркестър на БНР
Събитието е на 11 април, петък, от 19.00 ч. в зала "България"
Редактор : Impressio / 217 Прочита 0 Коментара

Симфоничният оркестър на БНР ще представи концерта "Размисли преди Великден" на 11 април, петък, от 19.00 ч. в зала "България".
Главният диригент Константин Илиевски е подготвил емоционална и проникновена програма, различна от обичайния репертоар преди Пасха.
Събитието е на 11 април, петък, от 19.00 ч. в зала "България".
Източник: БНР
Традиционното българско произведение е Интродукция и токата от Кирил Ламбов, с която Радиосимфониците ще почетат 70-годишнината от рождението на композитора. Симфоничният оркестър на БНР направи и студиен запис на произведението под диригентството на маестро Илиевски.
Ще прозвучи Симфония "Матис художникът" от Паул Хиндемит. Най-значимото програмно произведение на Хиндемит е посветено на Матиас Грюневалд - един от най-ярките немски художници, чиято най-известна творба е Изенхаймският олтар. Точно този разтърсващ шедьовър от началото на XVI в., в която ангели свирят на барокови музикални инструменти, вдъхновява Хиндемит.
Първоначално композиторът работи върху опера за Грюневалд, която обаче е забранена лично от Хитлер. Композиторът преработва материала в симфония, която представя с триумфален успех през 1934 г.
Следва обвинение в плагиатство, което се превръща в "делото Хиндемит" и в него са замесени водещите фигури в немската музика. Директорът на Берлинската опера и филхармония, чиято е идеята за трансформирането на замислената опера в симфония, защитава Хиндемит и заплашва с оставка, ако обвиненията не бъдат оттеглени.
Маестро Константин Илиевски
Източник: БНР
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Срещу двамата се изправя министърът на пропагандата Гьобелс, Хиндемит е заклеймен като културно и политически неприемлив и произведенията му са свалени от всички програми. През 1938 г. операта "Матис художника" все пак е представена в Цюрих, а в Дюселдорф книга и партитури на Хиндемит са изложени като "чуждестранно изкуство".
Програмата включва и Третата симфония за сопран и оркестър от Хенрих Гурецки. Наричана Симфония на скръбните песни, това е най-известното произведение на полския композитор.
Текстът на първата част е произведение от XV в., в което Богородица се обръща към умиращия си на кръста Син. Текстът на втората част са думите на 18-годишната Хелена Блажусяк, издълбани на стената в гестаповския затвор в Закопане, която моли майка си да не плаче, защото Небесната Царица ще й бъде винаги опора. Третата част е с текста на силезийска народна песен на майка за загубения й син.
Размисли преди Великден със Симфоничния оркестър на БНР
Източник: БНР
Премиерата е през 1977 г. и съвсем не се увенчава с успех. Само шестнайсет години по-късно записът на Третата симфония на Гурецки е на първо място в класацията на Gramophone и е шестият най-продаван в света.
Солист ще е полското сопрано Малгожата Роцлавска. Възпитаничка на Музикалната академия в Гданск и Университета за музикални и сценични изкуства в Щутгарт, от 2021 г. пее в Държавния театър на Шлезвиг-Холщайн.
През 2020 печели второ място в XII международен песенен конкурс в Щутгарт Член и стипендиант е на програмата Yehudi Menuhin Live Music Now и Международната хорова академия в Любек, с която записва албума си с песни от Брамс, Шуман и Дворжак.
Размисли преди Великден със Симфоничния оркестър на БНР
Източник: БНР
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.