Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Георги Кордов: Опитвам се да внуша на моите възпитаници, да не подражават на чужди образци

ГОЛЕМИТЕ БЪЛГАРСКИ ТВОРЦИ

Георги Кордов: Опитвам се да внуша на моите възпитаници, да не подражават на чужди образци

90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика

София (13 ноември 1978) Портрет на заслужилия артист Георги Кордов (Снимка: Христо Юскeселиев/БТА, архив)

Още Как изглеждат днес секс-символите на родната естрада

Как изглеждат днес секс-символите на родната естрада

"Опитвам се да внуша на моите възпитаници, че те трябва да бъдат истински личности, като се опитват да внесат нещо свое в българската естрада, а не да подражават единствено на чужди образци."

Думите са на големия български изпълнител от близкото минало Георги Кордов. Днес се навършват 90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика.

От 1974 до 1995 г. той е преподавател по пеене в естрадния отдел при Българската държавна консерватория (БДК, днес Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров"). Той е първият български хабилитиран преподавател в това обучение. По-късно преподава и в Нов български университет, където негови възпитаници са Кичка Бодурова, Георги Христов, Ваня Костова, Ирина Флорин.

 

Трети международен фестивал "Златният Орфей" Слънчев бряг (26 юни 1967) Трети международен фестивал на естрадната песен "Златния орфей" в "Слънчев бряг" (На снимката: Изпълнение на Георги Кордов, БТА/Валери Тодоров)

ОТ 12-ГОДИШЕН ИЗНАСЯ КОНЦЕРТИ, НА 13 ВЛИЗА В СТУДИО

Георги Николов Кордов е роден на 25 юли 1934 г. в Хасково. От малък се увлича по музиката. Концертната му дейност започва през 1946 г. в родния му град като солист в ученическия хор. През 1947 г. участва в Републиканския музикален фестивал, в София, и получава първа награда. Същата година, когато е на 13, за първи път влиза в студиото на радио "София" и записва песента "Ратайче", с която печели награда за отлична интерпретация на Първия младежки фестивал в Прага (1947). Там получава диплом за отлично представяне.

През 1948 г. постъпва в Средното музикално училище, в Пловдив, което завършва със специалностите пеене и дирижиране. Завършва класическо пеене в БДК през 1957 г. в класа по оперно пеене на проф. Елена Ангелова-Орукин. Учи и в оперната школа при консерваторията с ръководител Драган Кърджиев.

ПЪРВИ ЛАУРЕАТ НА ПЪРВИЯ ЕСТРАДЕН КОНКРУС

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

По идея на диригента Георги Белчев, през 1953 г. Георги Кордов се включва в състава на сформирания "Мъжки вокален квинтет" по подобие на прочутия германски секстет "Комедиан хармонис". Първи тенор е прочутият Ари - Аспарух Лешников, втори тенор - "лиричният" Данаил Николов, баритони - Георги Белчев и Георги Кордов, и бас - Димитър Манолов.

През 1954 г. в столичната зала "България" се провежда Първото общобългарско състезание за майстори на естрадното изкуство, на което жури, оглавявано от проф. Георги Златев-Черкин, излъчва Георги Кордов за лауреат.

В концертния му репертоар са включени песни от Франц Шуберт, Роберт Шуман, Едвард Григ, Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев. Следващите концертни изяви на Георги Кордов са като солист на Ансамбъла за песни към Българското радио, в който постъпва в началото на 1958 г.

ПЪРВИ СТЪПКИ НА ПОП МУЗИКАТА В БЪЛГАРИЯ

Още Кичка Бодурова включи Мутафова в турнето си

Кичка Бодурова включи Мутафова в турнето си

През 1958-1959 г. започва активната самостоятелна концертна дейност на Георги Кордов. Принос за това имат Българското радио и Българската телевизия, където той прави първите си записи. През 1959 г., когато се открива телевизионната кула, най-напред е пусната негова композиция - "Вечерна песен", която по-късно става сигнал на радиото.

През 1960 г. Георги Кордов инициира създаването на сходната формация "Приятели на песента", в която са тенорите Данаил Николов и Моис Леонов, баритонът Ангел Заберски и басът Атанас Паришков, - със задачата да осъществяват студийна звукозаписна дейност в радио "София". През 1962 г. взимат участие във Второто общобългарско състезание за майстори на естрадното изкуство и са удостоени с лауреатско звание. Паралелно с това, Георги Кордов започва да осъществява самостоятелна солистична дейност, изпълнявайки различни песни от прохождащата поп музика, наричана тогава естрада или забава. Заедно с него, в този процес се включват и други певци като Екатерина Ванкова-Коларова, Ирина Чмихова, Маргрет Николова, Данаил Николов.

От есента на 1963 г., в продължение на 12 години, Георги Кордов е солист в естрадата на армията.

СВЕТОВНИ НАГРАДИ

Георги Кордов участва в редица международни песенни фестивали и конкурси. Лауреат е на Световния фестивал на младежта и студентите в Хелзинки, Финландия (1962). Носител е на втора награда от Международния конкурс за естрадни изпълнители в Рен, Франция (1965), втора награда за изпълнение на третия фестивал "Златният Орфей" (1967), четвърта награда от конкурса за "Музикалната купа на Европа" (1970) в Берн, Швейцария, съвместно с Йорданка Христова и Богдана Карадочева.

Композиционните си опити прави още в музикалното училище в Пловдив, но първата публикувана песен е "Неделя следобед" с текст на Богомил Гудев, с която печели втората награда на "Златният Орфей".

ПРИНОС КЪМ ДЖАЗ МУЗИКАТА В БЪЛГАРИЯ

Още Стотици изпратиха с аплодисменти Ваня Костова в последния ѝ земен път (снимки)

Стотици изпратиха с аплодисменти Ваня Костова в последния ѝ земен път (снимки)

От 1974 до 1984 г., като секретар на Съюза на музикалните дейци, осъществява доста полезни начинания - както за изясняване на ролята на забавното изкуство в страната, така и разширяване на неговата артистична територия в комплексния български живот.

Неговият решителен принос за официализирането и популяризирането на джаз изкуството в България е откриването през 1974 г. на "Джазклуб" в съюзната сладкарница "Опера" и провеждането на Първия преглед на българските джазови оркестри във зала "Универсиада" през 1977 г., който прераства в международен фестивал.

Георги Кордов се изявява и като композитор на естрадна музика. Изпълнява и записва много песни, сред които "Приказка", "Влюбената хармоника", "Аз искам да те помня все така", "Брезите и момчето", "Вечерна песен". Един от големите му хитове е "Приказка" от Йосиф Цанков и "Малка къща сред полето" в дует с Маргрет Николова. Песни за него композират Емил Георгиев, Бенцион Елиезер, Димитър Вълчев, Тончо Русев, Ангел Заберски ("Ти идваш, любов" и "Брезите и момичето").

Умира на 16 януари 2006 г.

 

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Йордан Славейков за "Последна стъпка": Театърът е друга медия, която дава друга възможност

Спектакълът "Последна стъпка" може да се гледа на 17, 22 и 30 април в Народния театър

Режисьорът на "Атентатът" Станимир Трифонов: За никакви идеи не става дума, а за много пари

Филмът за терористичния акт в катедралния храм "Св. Неделя" разкри покъртителни факти. И той все още действа катарзисно!

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер