ЛЕГЕНДИ НА СВЕТОВНОТО КИНО
Египетският принц на Холивуд - много афери и нито една любов
90 години от рождението на актьора Омар Шариф
Автор : / 11266 Прочита 1 Коментара
Омар Шариф и Барбра Страйсънд, в сцена от филма от 1968 г. „Смешно момиче“ / Снимка: Getty ImagesНа 10 юли 2015-а година си отиде от нашия свят един от най-големите мъжкари на екрана - египтянинът Омар Шариф, запомнен най-вече с касовите филми "Лоурънс Арабски" и "Доктор Живаго". Ако беше жив, на 10-и април тази година щеше да навърши 90.
Легендарният актьор си отиде на 83 години, след продължително боледуване от болестта на Алцхаймер, от сърдечен удар. Спря да бие сърцето на един мъж, който разпалваше сърцата на милиони жени по света, а самият той признаваше, че никога не е бил влюбен.
Омар Шариф беше египетска филмова звезда, която стана световен кумир на публиката и световна мега кинозвезда, главно с участията си в американски и британски продукции. Той играеше романтичен герой, в който зрителите се влюбваха и приемаха за напълно автентичен с героите му.
Актьорите Анук Еме и Омар Шариф в сцена от филма 'The Appointment', 1969 г. / Снимка: Getty Images
Екзотичната му красота правеше силно впечатление на екрана. За пръв път се снима във филма "Шайтан Ал Сахра" ("Дявол на пустинята"). Именно в този филм среща съпругата си Фатен Хамама, която по онова време вече била утвърдена актриса. Излъчването на Шариф на екрана е забелязано от продуцентите и той получава покана за нов филм - "Sira` Fi al-Wadi" ("Борба в долината", др. "Последната долина").
Големият успех идва с ролята му на арабски вожд в "Лоурънс Арабски". Женската аудитория буквално лудва по него. Когато по-късно играе в "Доктор Живаго" и "Мосю Ибрахим и цветята на Корана", публиката вече знае кой е, и това е достатъчно за касовия успех на всеки филм, под който стои името му.
Кариерата на Омар Шариф го превръща в истински космополит. Той е такъв и по характер - широко скроен, приятелски настроен и много интелигентен. Затова, когато египетският президент Гамал Абдел Насер поставя ограничения за пътуванията на египетски граждани, Шариф избира "изгнание" в Европа. Това става причина да се раздели и със семейството си.
Роден е под името Мишел Димитри Чалхуб на 10-и април 1932-ра година в Александрия, Египет, в семейството на богат търговец и майка домакиня. В обществото семейството принадлежало към сирийско-ливанските "антиохийски" гръкокатолици на Египет, с меликийски католически произход. Самият Омар Шариф изповядвал първо християнство, а после - ислям. Всъщност става мюсюлманин, за да се ожени за любимата си Фатен.
Двамата се женят през 1955-а година и имат син - Тарек Шариф, роден през 1957-а година.
Омар Шариф, 1969 г. / Снимка: Getty Images
Крал Фарук често посещавал дома на родителите на Шариф. Играел карти с майката на актьора. Семейството просперира по време на неговата власт. По-късно, след 1952-ра година, при управлението на Насер, в бизнеса на бащата на актьора настъпва спад, но въпреки това семейството остава в добро финансово състояние, за да изучи сина си в елитни учебни заведения.
Глухият актьор Трой Коцур иска да е вдъхновение за хората с увреден слух, устремили се към Холивуд
Омар Шариф завършва първо Виктория колеж в Кайро, където майка му го изпратила, за да учи езици и да.... отслабне с диетата на пансиона към колежа. Красавецът, когото познаваме от екрана, като дете бил доста пълничък. По-късно младежът завършил математика и физика в университета в Кайро, за кратко работил при баща си, а след това заминал да следва актьорско майсторство в Кралската академия за драматично изкуство в Лондон.
През 1965-а година Омар Шариф напуска Египет и се установява в Европа.
Докато стигне до знаменитите си световни роли, Омар Шариф се снимал в много египетски филми: "Айямна ал Холва", "Ла Шатлайн дю Ливан", "Сира`Фи ал Мина", "Ард ал Салам" и др. Популярността му в Египет расте и бързо става известен. През 1958-а година играе във филма "La Anam" ("Безсънник"), в който е забелязан от френски продуценти и получава покана да се снима във френската продукция "Goha". През същата много плодотворна за него 1958-а година, играе в още два египетски филма - "Shatie el asrar"'("Плаж на тайните") и "Галтет хабиби"("Грешка на моя любовник").
През 1959-а просто не смогва да приеме всички покани.
Играе във филмите: "Siraa fil Nil" ("Борба над Нил"), "Sayyidat al-Qasr" ("Дамата на двореца"), "Min ajal emraa" ("За жена")," Maweed maa maghoul "("Среща с неизвестните") и" Fadiha fil Zamalek "("Скандал в Самалек").
Омар Шариф, 1974 г. / Снимка: Getty Images
През 1961- ва година получава покана да играе в английския исторически епос "Лоурънс Арабски" на режисьора Дейвид Лийн. Изборът бил повече от сполучлив, защото участието на Омар Шариф направило образа на героя му да изглежда в очите на зрителите повече от автентичен. Освен това актьорът говорел перфектен английски.
Холивуд бил силно впечатлен от египетския актьор.
През 1964-та година Омар Шариф се появява във филма на Фред Зинеман "Ето бледен кон". Зинеман вече го бил гледал в "Лоурънс Арабски" и според биографите на актьора, нямал търпение да го "открадне" от колегата си Лийн. За Омар Шариф вече буквално се борели много американски и европейски продуценти и режисьори. Получил предложения за различни драматични роли. Във филма "Жълтите Ролс-Ройс" играе патриот във военно време.
За всички в киното вече било ясно, че имат работа не само с визуално екзотичен актьор, но с талант, който има широк актьорски диапазон.
Омар Шариф, на бридж и любимата цигара / Снимка: Getty Images
Лийн вече имал нови планове за актьора и през 1965-а година го кани в неговия "Доктор Живаго" - филм, който завоюва истински триумф на световните екрани. В него актьорът си партнира с актрисата Джули Кристи. Едва завършили снимките, и Шариф вече имал нови предложения - снима се почти едновременно в лентите "Чингис хан", "Марко Великолепният" и "Ел Мамалик".
През 1967-а очарова едновременно и публиката и критиката с ролята си като принц Родриго Фернандес във филма "Повече от чудо", а година по-късно - с ролята си на комарджия във филма "Смешно момиче", в който си партнира с Барбра Страйсънд. След този филм между двамата започва връзка, която коства на актьора опасността да му бъде отнето египетското гражданство.
Омар Шариф и Барбра Страйсънд, в кадър от филма "Смешно момиче"
Следват роли в "Златото на Макенна" (1969), "Juggernaut" (1974) и "The Sear Tamarind" (1974), "The Pink Panther Strkes Again" (1976), "Baltimore Bullet" (1980), "Войната в земята на Египет" (1991), "The 13th Warrior" (1999), "Служителят за условно освобождаване" (2001) и др.
Настъпва времето на друга култова роля - във филма "Мосю Ибрахим и цветята на Корана" (2003), в който играе турски търговец, баща на еврейско момче. За този филм Омар Шариф е награден със "Сезар" за най-добър актьор.
Последната роля на актьора е във филма "1001 изобретения и светът на Ибн Ал-Хайтам" през 2015-а година - годината на смъртта му. Така че той играе до самия си жизнен край.
Междувременно е участвал в много телевизионни сериали като "Мистериозният остров" (1973), "Петър Велики" (1986), "Пътешествията на Гъливер" (1996), "Империум: Свети Петър" (2005) и "Последният тамплиер" (2008 г.) и др.
Самият актьор приживе признава, че счита за забележителен поврат в кариерата си ролята си като Сериф Али в "Лоурънс Арабски". А за връх на актьорското си майсторство считал изявата си във филма "Доктор Живаго".
Оценката на филмовата критика съвпада с неговото мнение, като добавя към него и висока оценка за изпълнението му във филма "Мосю Ибрахим и цветята на Корана".
Съответно, горните филми получават и най-високите награди в кариерата на Омар Шариф: холивудската суперпродукция "Лорънс от Арабия" (1962 г.) през 1963-а му спечелва наградата "Златен глобус" за най-добър поддържащ актьор, а също и наградата "Златен глобус" за нова звезда на годината. Номиниран бил и за "Оскар", за най-добър поддържащ актьор в същия филм.
С "Доктор Живаго" (1965) Шариф спечелва наградата "Златен глобус" за най-добър драматичен актьор за 1966-а година, а за "Мосю Ибрахим и цветята на Корана" (2003) - престижната награда "Сезар за най-добър актьор".
През 1992-ра година здравето на актьора започва сериозно да се разклаща, но въпреки това той продължавал да работи и да пуши по 100 цигари на ден. През същата година получил лиценз за компютърната игра с неговото име - "Омар Шариф Бридж". Сърцето му, обаче, не можело да издържа на буйния му темперамент и на непокорния му нрав, както на шега казва един критик. Налага се да му поставят троен сърдечен байпас и лекарите били категорични, че трябва да се "укроти". Актьорът, обаче, в прав текст заявил, че не иска живот без работата си. Чак след смъртта на Омар Шариф светът научи, че е страдал и от болестта на Алцхаймер.
Този забележителен човек бил освен космополитен актьор, и истински полиглот - говорел свободно английски, френски, арабски, италиански и испански езици. Другата му страст били конните състезания и бриджа. Под знака на Овена, Омар Шариф бил импулсивен и напорист - истински мъжкар, който бързо покорявал женските сърца, но веднъж признава, че никога не е изпитал любов. "Имах много кратки афери и нито една любов", признава Шариф в интервю.
Единствената му законна съпруга Фатен имала един брак преди, и един след този с актьора, а Омар Шариф след развода си с нея, никога не се оженил повторно. Вероятно Фатен е единствената негова любов, макар и да не го признава.
Любопитен момент в историята на тяхната любов е фактът, че когато се срещат на снимачната площадка тя е звезда, а той - напълно неизвестен. Фатен Хамама започнала да се снима във филма с обещанието, че ще се целуне "истински" пред камерите с партньора си. Днес това звучи смешно, но някога в египетските, както и в индийските филми, въпреки че голяма част от тях са разтърсващи мелодрами и до днес, целувката била симулативна. Така че звездата Фатен поставила условие, първо да види актьора, когото трябва да целуне, преди да се съгласи на подобен публичен "разврат". На кастинга Омар Шариф произнесъл монолога на Хамлет "Да бъдеш или да не бъдеш" в оригинал, а Фатен, макар че не знаела и дума английски, много харесала мъжа, когото трябва да целуне...
Така пламва искрата на тяхната любов.
Омар Шариф и любимата му игра на бридж / Снимка: Getty Images
Проблемът се състоял в това, че по онова време Фатен била омъжена за известния египетски режисьор Езел Зулфикар, на когото до голяма степен дължала и кариерата си. Двамата имали и дете. Срещата й с Омар Шариф се оказва фатална главно за нея, защото тя е тази, която е трябвало да вземе съдбоносно решение - да се разведе с човека, за когото била омъжена от 16-годишна. Да не забравяме и още един немаловажен факт - че Фатен е мюсюлманка. Да раздели детето си от баща му в средата на 50-те, и то в страна като Египет, било повече от смело решение.
Омар Шариф (1932 - 2015), Снимка: Getty Images
Омар и Фатен се развеждат през 1974-та година, след като официално имали брак, но живели разделени повече от осем години. Според биографите на актьора причина за раздялата им станали освен заетостта на актьора и наложените от правителството на Насер ограничения за пътуване.
Фатен Хамама умира шест месеца преди Омар Шариф.
Актьорът оставя филмография от над 100 филма и сериали, един син и двама внуци. На 10-и април преди 90 години се е родил един истински египетски принц на световното кино.
Еми МАРИЯНСКА