Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Руският писател Михаил Зигар: Политическият активизъм е проблемът на свободната журналистика

СПЕЦИАЛЕН ГОСТ

Руският писател Михаил Зигар: Политическият активизъм е проблемът на свободната журналистика

Осъденият в родината си руски журналист и дисидент смята, че разделението днес е между циничния капитализъм и капитализма с човешко лице и че в Русия все още има хора, които мечтаят за различно бъдеще

Колаж: Петя Александрова/ Dir.bg

Още Михаил Зигар, Георги Господинов, Катя Пeтровская и Джаки Томе в есенните "Литературни срещи"

Михаил Зигар, Георги Господинов, Катя Пeтровская и Джаки Томе в есенните "Литературни срещи"

Михаил Зигар е руски журналист, писател и режисьор. Бил е военен кореспондент на вестник "Коммерсанть", отразявал е военните конфликти в Ирак, Ливан, Палестина, Узбекистан, геноцидът в Дарфур, революцията в Киргизстан. Бивш заместник главен редактор на "Русский Newsweek", бивш главен редактор от създаването на независимия руски телеканал "Дождь". Зигар снима и документални филми. Днес е колумнист на Der Spiegel и The New York Times и също така преподавател в университета в Принстън. На български език в момента могат да се намерят книгите му "Война и наказание", "Всички са свободни: Русия една секунда преди Путин, или какво се обърка, как и защо", "Империята трябва да умре" (ИК Жанет 45, превод Здравка Петрова).

Кадър от разговора с Михаил Зигар пред българска публика в рамките на "Литературни срещи" (Снимка: Яна Лозева)

Още "Стени" - културните мостове в Европа, които ни свързват и разделят

"Стени" - културните мостове в Европа, които ни свързват и разделят

През 2014 г. получава престижната международна награда: CPJ International Press Freedom Award. Веднага след нахлуването на Русия в Украйна, той създава петиция, подписана от най-изтъкнатите руски писатели, художници и учени. Михаил Зигар напуска Русия скоро след началото на войната. От 2022 г. той прави серия от интервюта в своя YouTube канал с хора като Франсис Фукуяма, Ювал Ноа Харари, Стивън Пинкър, Джон Малкович, Тимъти Снайдер, Александър Квашневски, Михаил Горбачов и др.

Михаил Зигар гостува в София в рамките на третото издание на "Литературни срещи". 

Още  С фокус "Стени" отбелязваме 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена

С фокус "Стени" отбелязваме 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена

В интервю пред Impressio Зигар говори за това съществува ли днес независима журналистика, обречен ли е руският народ на страдание и какви са съвременните разделения в обществото.

- Кои стени виждате най-вече в обществото днес?
- Мисля, че има много стени във всяко общество. Вероятно би трябвало да говоря за руското общество, но знам, че всъщност повече или по-малко всяко общество е едно и също. Живея повече от година в Америка и виждам, че същите стени работят и там.

Тръмп спекулира с изграждането на стена, много модерна идея наистина! Някак успяхме да се отървем от Берлинската стена, но продължаваме да изграждаме нови стени.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Не мисля съвсем, че е поколенческо, но понякога хората от по-предните поколения се чувстват по-несигурни в променящия се свят, в света на новите технологии и новите ценности, произлизащи от тях.

И те се чувстват несигурни, защото не разбират напълно защо и какво се случва, защо светът се променя, защо не е същият.

Снимка: Яна Лозева

Всъщност това е напълно нормално. Светът винаги се е променял. И когато остареят, хората не могат да наваксат с тези промени. И тъй като се чувстват несигурни, се опитват да изграждат стени. Опитват се да защитят нещо, с което са свикнали преди.

Опитват да изградят стени не толкова за себе си, а за другите - смятат, че знаят повече и искат да защитят младото поколение, но това е илюзия. Знаете ли, в Япония след Втората световна война е имало социологически термин "канибализъм на поколенията". Той се е използвал, за да се опише как предните генерации налагат травмите и страховете си върху по-младите и в известен смисъл ги канибализират. Те така повтарят същите грешки и въвличат младите в старите войни, които вече не са актуални, но отново биват започвани.

Това е доста актуален проблем и в наши дни, защото някои войни, които изглеждат приключили, се подновяват отново именно поради страха от промяна.

Източник: Издателство "Жанет-45"

Още Руският режисьор Виталий Мански: Горбачов не ми подари друго освен надежда

Руският режисьор Виталий Мански: Горбачов не ми подари друго освен надежда

- Смятате ли, че тези промени нанасят някакви травми на обществото? И също така - не мислите ли, че във всяка промяна има революцинно действие, тоест то е необходимо. Имате книга за Октомврийската революция и ще ви попитам специално за нея след малко. Всяка промяна и разместване в обществото не е ли вид революция?
- Да, и ще ви разкажа история от съвсем различна епоха и съвсем различна страна - Средновековието. Когато Гутенберг изобретява печатарската машина, това е най-голямата технологична революция, една от най-големите, като че ли тя може да се сравни с всички технологични революции, които човечеството е преживявало през ХХ век.

Тя би могла да се сравни с изобретяването на телевизията, интернет, смартфоните... Ние сме станали свидетели на тези революции. Тази технологична революция е предизвикала много промени. В онзи момент печатарската машина променя всичко. Тя е причината за началото на Ренесанса в Италия.

Тя беше причината и за Реформацията на Мартин Лутер. Първо има технологична революция, след това беше интелектуална и психологическа революция, а накрая идват и политическите промени.

Кадър от разговора с Михаил Зигар пред българска публика в рамките на "Литературни срещи" (Снимка: Яна Лозева)

По време на всяка технологична революция има периоди на дълги столетия, които са се опитвали да изгорят и да унищожат машините, защото са били сигурни, че те са зло.

Същото го има и като е изобретена телевизията и вечната реторика, че новото поколение деградира, тъй като младите и тийнейджърите се увличат по нея, съответно стават идиоти.

Винаги са необходими десетилетия, за да се приспособим към новия свят. И ние в момента се намираме в тази ситуация, в която едни хора се страхуват и се опитват да спрат други хора, които не се страхуват. Това ще бъде травматично, ще бъде трудно за всички, но е неизбежно. Но пък знаем, че след 20 или 30 години всичко ще приключи.

Така че всички тези хора в парламентите по света, в българския парламент, в руския парламент или в американския Конгрес, всички те, които измислят нови закони, забраняват ЛГБТ пропагандата или нещо подобно, ще бъдат забравени. Сега има възход на тази ретроградна реторика, но в световен и глобален мащаб тя ще отшуми. Но ще трябва да пострадаме сега по време на този т.нар. "преходен период".

Източник: Издателство "Жанет-45"

Още Грузинската режисьорка Тинатин Кайришвили: Опитваме се да запазим добрите отношения с руснаците

Грузинската режисьорка Тинатин Кайришвили: Опитваме се да запазим добрите отношения с руснаците

- В книгата ви "Империята трябва да умре" представяте широк кръг личности и персонажи от историята на Русия, интелектуални фигури, радикални фигури от 1917 г. Кои от тези исторически герои смятате за най-актуални за днешна Русия? И каква връзка намирате между тях и сегашните, които управляват Русия.
- Мисля, че всички са актуални. Не, историята не се повтаря, но хората са повече или по-малко същите.

Лев Толстой е много актуална фигура, защото той е бил духовният революционер.

Той беше човекът, който вдъхнови много хора, този, който създаде идеята за големия пробив в руското общество. Той е бил и е много актуален. Имам още един важен герой, Георги Гапон, който е много символична фигура. Точно като него обикновено се държат политиците. Те си мислят, че могат да си играят с дявола.

Могат да използват нещо зло, за да постигнат нещо добро, могат да си играят с властта, със службите за сигурност, могат да използват някакви мръсни трикове, защото целта им в крайна сметка е "добра", но знаете ли, това никога не се случва, щом започнете да си играете с дявола. Илюзията, че вие ползвате дявола, е жестока, защото всъщност през цялото време Дяволът ви язди. Властта дава усещането, че политиците могат всичко.

Разговорът с Михаил Зигар бе в пълна зала в Националната галерия (Снимка: Яна Лозева)

Николай II е също много символична фигура, защото е доста посредствен човек. Но по някакъв начин, само защото е на власт, той започва да вярва, че е избран от Бога и че той е единственият способен да спаси страната си. И това е безумно. Знаете ли, хората могат да бъдат накарани да вярват на всичко.

Още Режисьорът Леван Когуашвили: Да говориш за тъжни неща с жизнерадост и ирония, това е грузинското кино

Режисьорът Леван Когуашвили: Грузинското кино говори за тъжни неща с жизнерадост

- Вярвате ли, че в Русия може да настъпи такава огромна промяна като през 1917 г., която да размести сериозно обществени пластове?
- Надявам се наистина, че историята не се повтаря. Защото промяната през 1917 г. беше прекалено кървава и катастрофална. Но днешното младо поколение на Русия е съвсем различно от това, оформено по модела на съветския човек, с неговите ценности. Те не са толкова цинични.

И това не се отнася само за Русия. За съжаление имаме цинични политици навсякъде по света и те са във възход. защото е по-лесно да бъдеш циничен. А аз наистина мисля, че младите хора могат да бъдат повече идеалисти, могат да се грижат повече за ценностите и т.н.

Виждаме, че основно младите хора например се интересуват от климатичните промени. Наистина смятам, че в момента, в който съветската концепция приключи, Русия може да бъде различна страна.

Модераторът Димитър Кенаров и гостът Михаил Зигар (Снимка: Яна Лозева)

Още Маргарете фон Трота пред Dir.bg: Историческата вина на германците не може да бъде изличена

Маргарете фон Трота пред Dir.bg: Историческата вина на германците не може да бъде изличена

- Каква според вас е причината Владимир Путин да е толкова непоклатим за толкова дълго време? В Русия вече има поколение, което не помни друг управляващ освен него. Каква е причината той да успява винаги да затвърди тази солидна позиция?
- Защото той не се притеснява да използва насилие. Удивително е как се вземат поуки в историята. Дори за Николай II е било недопустимо да започне истински репресии, за да изтреби, убие или да вкара в затвора хиляди хора. За Горбачов това е било още по-неприемливо.

Горбачов не можеше и да си помисли да потушава протести. И това именно беше урокът за Путин. Той знаеше, че трябва да го направи и трябваше да се отърве от всички независими медии. Той трябваше да изкорени политическия процес така, че да няма нито един независим политик в него.

Той унищожи политическия процес в Русия преди много години. В Русия не е имало такъв в продължение на десетилетия. Всъщност почти от началото на неговото президентство. Бяха му необходими пет до десет години, за да унищожи всички свободни медии. Така че да, това е неговата формула. Той просто си създаде комфорт.

Още Уилям Болдуин пред Dir.bg: Киното е моята страст, но политическите цели са ми по-важни

Уилям Болдуин пред Dir.bg: Киното е моята страст, но политическите цели са ми по-важни

И след това Лукашенко беше голямо вдъхновение, който преодоля неуспешната революция през 2020 г. За Горбачов беше немислимо да хвърли в затвора толкова хора, когато има огромен протестен митинг и да арестува всички, които са там. Но Лукашенко показа, че това е възможно. Възможно е да проследиш всеки един протестиращ и да накажеш всички. И знаете ли, това е реалността. Той е толкова високо ефективен, защото знае как да използва страха.

Снимка: Яна Лозева

- Наскоро гледах най-новия филм на Кирил Серебренников "Лимонов". Той е посветен на живота на Едуард Лимонов.
- Още не съм го гледал.

Още Националната галерия и a/political представят изложбата ИЗТОК /ЗАПАД на Андрей Молодкин и Сантяго Сиера

Националната галерия и a/political представят изложбата ИЗТОК /ЗАПАД на Андрей Молодкин и Сантяго Сиера

- Много ми хареса и книгата на Емануел Карер за Лимонов. Tова също е противоречива фигура, но така или иначе и много любопитен образ. Лимонов казва, че Русия никога не може да бъде демократична страна, защото хората са свикнали да страдат и са приели това за тяхна съдба. Вярно ли е?
- Не, това са глупости! Ще дам следния отговор. Ако вярваме, че хората не могат да имат характер какво се е случило с корейците? Защо южнокорейците могат да бъдат демократични и техният национален характер може да им позволи да имат демокрация, а севернокорейците са напълно различни - те не са готови за демокрация, те могат да живеят само в диктатура?

Ако има такова схващане, че нещо е решено предварително от Бог или от ДНК, значи има нещо в руското ДНК, което им пречи да са свободни.

Колаж: Петя Александрова/ Dir.bg

Още Филм за поета Едуард Лимонов е големият победител на "Синелибри"

Филм за поета Едуард Лимонов е големият победител на "Синелибри"

- Тоест според вас това е един от митовете за Русия. Мисля, че е широко разпространено схващане.
- Това е лъжа, да. Можем да се фокусираме върху различни места от руската литература, можем да се съсредоточим върху Достоевски и да мислим за страданието. Той също обича страданието. Да, той е човекът, който обича страданието. Но можем да изберем Пушкин или Толстой - те са напълно различни.

- Лимонов смята, че идеалът за Русия надхвърля размерите на самата Русия.
- Лимонов е смазан човек. Той е революционер, който се провали в своята революция и е бил толкова разочарован и депресиран, че е създал основно мит около себе си.

Още Бохдан Полишчук: За украинците въпросът за възстановяване на собствената културна независимост и идентичност е належащ

Бохдан Полишчук: За украинците въпросът за възстановяване на културната независимост е належащ

- Работили сте в няколко руски медии като сте били главен редактор на телеканала ДОЖД, също така сте бил редактор в "Русский Newsweek". В момента преподавате в университета в Принстън и пишете книги. Не е ли важно за един журналист да пише и работи в собствената си страна, където гласът му би имал повече значение? Как се чувствате далеч от родината и работата дава ли ви същото удовлетворение?
- Никога не съм напускал полето на журналистиката и продължавам да пиша книгите си. Това, което при мен прави разликата е, че бях осъден на затвор за 8 години и половина от руските власти. Книгата ми "Война и наказание" беше забранена в Русия и спряна от разпространение.

Не става въпрос просто за мен.

Представете си един ден се събуждате и разбирате, че страната ви започва да бомбардира украински градове. Будите се и разбирате, че страната ви е във фашистки режим. И в същото време сте със съзнанието, че трябва завинаги да живеете в тази страна. Аз не мога да живея с това.

Снимка: Яна Лозева

Още Мемоарите на Алексей Навални "Патриот" излязоха на книжния пазар по целия свят

Мемоарите на Алексей Навални "Патриот" излязоха на книжния пазар по целия свят

- Не сте ли важен като глас за самата Русия в този момент?
- Вижте, аз нямам избор. В момента имаме две Русии - вътре в Русия и извън Русия. Има ужасно голямо количество хора, които напуснаха Русия последните години. Все още има хора, които четат книгите ми и все още има хора в Русия, които мечтаят за различно бъдеще.

Все още в Русия има хора, които се информират от независими медии. Защото, знаете ли, не става въпрос само за мен. Всички независими руски медии в момента се намират в изгнание. Те работят от Амстердам, от Рига, от Вилнюс, от Берлин... В Русия журналистиката е криминализирана. Има закон, който забранява войната в Украйна да се нарича война. Тоест ти не можеш да си журналист в Русия, ако не ти е позволено да наричаш нещата с техните имена.

Източник: Издателство "Жанет-45"

Още Андрей Кончаловски оттегля филма си "Скъпи другари" от конкурс заради номинация за Навални

Андрей Кончаловски оттегля филма си "Скъпи другари" от конкурс заради номинация за Навални

- Също така вие сте обявен за чуждестранен агент, нали така?
- Да, това беше преди, но сега вече се водя престъпник, което е далеч по-страшно. В момента трябва да се намирам в затвора вместо да седя сега тук с вас. Но има нещо много интересно от времето, когато бях обявен за т.нар. "чуждестранен агент". Тогава имаше официално обяснение каква е причината за това обвинение от руското министерство на правосъдието.

Официалното обяснение беше, че получавам хонорари от българския си издател.

- Значи сте български чуждестранен агент!
- Да, да, точно така! Според руското правителство аз съм агент на България. България е член на НАТО, така че вероятно да си агент на България е престъпление за Русия.

Кадър от разговора с Михаил Зигар пред българска публика в рамките на "Литературни срещи" (Снимка: Яна Лозева)

Още Алексей Навални след Оскара: Посвещавам приноса си на хората, които се борят срещу чудовището на диктатурата и войната

Алексей Навални след Оскара: Посвещавам приноса си на хората, които се борят срещу чудовището на диктатурата и войната

- От братушки във врагове... Смятате ли обаче, че по някакъв начин Русия все още се представя едноизмерно в западните медии?
- Много хора за съжаление не виждат разлика между Русия и Путин. Това е проблем за западните медии, това е проблем и за самата Русия. В Русия има много хора, които някак си са забравили, че те не са Путин и че Путин не е Русия. Знаете ли, Русия е наистина разнолика страна.

Понякога хората забравят, че всяко общество е повече или по-малко еднакво. Хората в България знаят, че българското общество е също многолико. В него се съдържат различни мнения, много различни групи, много различни хора, които не са съгласни едни с други, а когато мислят за други държави, забравят за това, че другите държави също не са монолитни.

Да, очевидно е ясно, че Америка не е монолитна, но отдалеч изглежда, че е червено-синя, а тя е много по-сложна от просто два лагера.

Америка не е двата лагера Харис/ Тръмп.

Русия е различна, всъщност руската пропаганда иска всички да си мислят, че Русия е една - тази на Путин. Това очевидно не е вярно. Всъщност Русия не е толкова голяма страна, тя има само 140 милиона души, така че е много по-малка от САЩ или Бразилия, от Индонезия, Нигерия, Индия, Китай. Русия е сложна и разнородна страна.

Снимка: Яна Лозева

Още Кристин Льоненс: Литература, мода и поколения жени, които ни дават уроци

Кристин Льоненс: Литература, мода и поколения жени, които ни дават уроци

- Вярвате ли в независимата журналистика изобщо? Не мислите ли, че не само в Русия, но по целия свят тя е под заплаха и на изчезване? Давам пример от предизборната кампания в САЩ - американските мейнстрийм медии открито се позиционираха про-партийно към Демократическата партия, защитаваха Камала Харис и също така открито критикуваха само единият кандидат. Извън пристрастията, това не е обективна журналистика.
- Да, това е проблем и това е най-важната дилема в съвременната журналистика, защото политическият активизъм застава срещу журналистиката и не е ясна границата, нищо не е ясно всъщност.

И това е последица от социалните медии и от търсенето на аудитория. Ясно е, че аудиторията иска мнения, ясно е, че аудиторията не харесва неутралността, аудиторията не иска безпристрастна гледна точка. Всеки иска гледната точка, с която е съгласен.

Ето защо Fox News беше първата медия, която стана толкова популярна, а след това всички започнаха да правят същото. Стана много често срещано в световната журналистика да се вкарва повече лична позиция, защото хората искат това.

Но това е трик.

А на въпроса дали вярвам в независимата журналистика, ако не вярвах, щях да живея в Москва. Напускането на Русия за мен беше морален избор, защото вярвах в независимата журналистика повече отколкото вярвах на собствения си комфорт и този на семейството ми.

Снимка: Яна Лозева

Още Олга Токарчук и Георги Господинов: Войната е връщане назад към миналото

Олга Токарчук и Георги Господинов: Войната е връщане назад към миналото

- Последният ми въпрос ще бъде подобен на въпроса, с който започнах. За разделението и стените. Какво разделя хората днес? Изглежда не е ляво или дясно, както беше преди. Вероятно дори не е и това на антиглобалистите и глобалистите. Дали е на либерали и консерватори?
- Знаете ли, мога да ви кажа, че преди няколко седмици Владимир Путин имаше много интересна реч. Това беше празнична реч. Той очевидно празнуваше победата на Тръмп. И тя показа много ясно неговото виждане за това как е разделен светът сега, за разлика от времето на Студената война, когато имаше социалистически и капиталистически лагер.

Той ясно признава, че сега има нещо като два лагера, но и двата са капиталистически.

Единият от тях е на циничният капитализъм, а другият изглежда морален, т.нар. капитализъм с човешко лице. В тези два лагера циничните капиталисти са вбесени от тези, които искат да имат човешко лице.

Едните хора претендират, че зачитат човешките права, а другите, по-бруталните, казват "да забравим за тези глупости, нека да бъдем еднакво цинични".

Още Олга Токарчук: Литературата също може да бъде бунт

Олга Токарчук: Литературата също може да бъде бунт

Когато сключвате търговски сделки с различни компании, не питате собственика уважава ли служителите си или ги наказва, плащат ли му добре или не. Не се интересувате от това.

Това е просто бизнес, това са просто пари. Не става въпрос за морал, а за пари. Това е подходът на Путин и той добре знае, че това е подходът и на много други авторитарни капиталистически държави като Турция и Китай. Виждаме едно иронично разделение изцяло базирано на капитализма. В известен смисъл Западът днес изповядва най-социалистическият капитализъм.

Интервю на Юлия ВЛАДИМИРОВА

Още Джон Малкович: "Оръжията и човекът" е очарователна комедия, нека хората я гледат

Джон Малкович: "Оръжията и човекът" е очарователна комедия, нека хората я гледат

Още Со Йон, бегълка от Северна Корея: Синът ми е в затвор за предатели и е подложен на мъчения

Со Йон, бегълка от Северна Корея: Синът ми е в затвор за предатели и е подложен на мъчения

Още Мишел Уелбек: Хората, които имат хуманни идеи, са катастрофа

Мишел Уелбек: Хората, които имат хуманни идеи, са катастрофа

Още Мария Бакалова пред Dir.bg: "Стажантът" изследва как Тръмп се е превърнал в този, който е днес

Мария Бакалова пред Dir.bg: "Стажантът" изследва как Тръмп се е превърнал в този, който е днес

ИЗБРАНО
Коментирай9

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Иван Шопов за новия албум на TRIGAIDA: "Полет" е смел скок в нови звукови небеса

"За да стане цветен и богат звукът на албума, винаги привличаме интересни музиканти от други култури и включваме инструменти, които не са толкова обичайни в комбинация с нашия фолклор", казва многоликият артист

Йордан Славейков: Спазвам една мярка - да искам от себе си и хората повече, отколкото мислим, че можем да дадем

"На сцената в "Последна стъпка" се разказва историята на едно разбито българско семейство, което въпреки обидите, предателствата, липсата на любов и прекалената любов, се опитва да събере счупените парчета, да ги залепи и да се опита да продължи да е семейство", казва режисьорът и писател за най-новия си спектакъл

Пуерториканецът, който завладя колекционерите в САЩ

Американският артист с пуерторикански произход е професионален цигулар със значителни постижения, но в момента е успешен артист в САЩ и съветник на известни колекционери. Той говори лично пред Impressio за представянето на изложбата си в One Gallery в София през май

Йордан Славейков за "Последна стъпка": Театърът е друга медия, която дава друга възможност

Спектакълът "Последна стъпка" може да се гледа на 17, 22 и 30 април в Народния театър

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Фотографът Валерий Пощаров: В проекта "Баща и син" накрая винаги я има ръката, за която да се хванеш

"Днес фотографията е една нова писменост - всеки може да пише, всеки може да снима... Но кое всъщност е онова, което прави писателя - писател и фотографа - фотограф?"