Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Погребали го под органа на манастирска църква

ВЕЛИКИТЕ ЕВРОПЕЙЦИ

Погребали го под органа на манастирска църква

200 години от рождението на композитора виртуоз Антон Брукнер

Паметник на Антон Брукнер в градския парк във Виена / Снимка: Urs Schweitzer/Imagno/Getty Images

Композитор, който като самоук става първо виртуозен музикант, а след това започва да композира и получава такова признание, че в Линц се провежда фестивал на негово име.

Това е историята на австрийския композитор Антон Брукнер, роден на 5 септември 1824 година, преди два века. Във Виена през 1928 година, в памет на композитора, е създадено Брукнеровото музикално общество.

Брукнер умира на 11 октомври 1896 година във Виена - града на музиката. Оставя ни безценно наследство класически творби - симфонии, меси, мотети и др. Считат симфониите му за емблематични за последния период на австро-германския романтизъм в музиката. Творбите му се отличават с хармонична звучност и неповторима елегия.

Още Маестро Саша Гьотцел представя Малер със Софийската филхармония

Маестро Саша Гьотцел представя Малер със Софийската филхармония

За изпълнителското изкуство на Брукнер на орган и пиано се носят легенди. Той е истински виртуоз на органа. Композиторът не създава семейство. Животът му е изцяло отдаден на музиката. Освен като изпълнител и композитор, Брукнер оставя ярки следи и като педагог - той е един от изтъкнатите европейски "даскали по музика". Един от големите поклонници и последователи на Брукнер е неговият ученик Густав Малер.

Антон Брукнер (1824-1896)

Брукнер е роден в едно малко австрийско селце - Ансфелден, близо до град Линц. Родителите му били селски учители. Брукнер бил първото от единайсетте им деца.

Още Вагнер - любимият композитор на "лудия" Лудвиг и на Хитлер

Вагнер - любимият композитор на "лудия" Лудвиг и на Хитлер

Малкият Антон сам се упражнявал да свири на орган, за да стане по-късно бележит виртуоз. Имал и хубав глас. На 13 остава без баща и постъпва като хорист в манастира "Свети Флориан", където освен пеене учел пиано, цигулка и музикална теория. През 1841 година го назначават като помощник-учител във Виндхааг и Кронсторф, където той продължил да се самообразова с голяма упоритост. Там прави и първите си опити да композира. През 1845 година се връща в манастира "Свети Флориан", след като спечелва конкурса за учителско място там, а по-късно става и щатен органист в манастира.

Още Йордан Камджалов с мащабната GROßE MESSE на Брукнер в Зала "България"

Йордан Камджалов с мащабната GROßE MESSE на Брукнер в Зала "България"

Този манастир има специално значение в живота на Брукнер. Той остава там до 1855 година, след което бил назначен като органист при катедралната църква в Линц, но "Свети Флориан" остава завинаги в сърцето му. С него е свързано както началото на неговата кариера, така и краят на дните му. Приживе Брукнер пожелава да бъде погребан в манастира.

След като работил в катедралата в Линц цели 12 години, през 1861 година Брукнер се явява пред изпитна комисия във виенската консерватория на конкурс по орган и теория на музиката. Всички останали изумени до какви висоти на знанието е достигнал със самообразование този амбициозен млад мъж.

Родният дом на Антон Брукнер / Снимка: iStock by Getty Images

Още Монументалната Симфония № 5 от Брукнер с Павел Балев и Софийската филхармония

Монументалната Симфония № 5 от Брукнер с Павел Балев и Софийската филхармония

Впоследствие Брукнер е ученик на прочутия виенски педагог Симон Зехтер, който бил много взискателен. Зехтер задавал за домашно купища нотни задания и само веднъж похвалил ученика си, че е останал впечатлен от неговото старание. "Досега не съм имал ученик, равен на вас в това отношение", казал строгият професор и посъветвал Брукнер да си пази здравето. По-късно, през 1868 година ученикът ще заеме поста на бившия си учител Зехтер, като органист в придворната капела във Виена, където остава до края на живота си.

Още Легендарният Емил Табаков представя Симфония № 8 на Брукнер със Софийската филхармония

Легендарният Емил Табаков представя Симфония № 8 на Брукнер със Софийската филхармония

През 1864 година Брукнер изнася в Линц първия си авторски концерт, а четири години по-късно дирижира първата си симфония. Славата му расте. И тоно тогава, както вече споменахме, получава покана да работи при придворния параклис във Виена и да преподава орган, хармония и контрапункт във Виенската консерватория, както и в педагогическия институт в града. Брукнер работел като педагог с огромно желание.

В онзи период Брукнер изнася органни концерти при огромен успех и извън пределите на Австрия - в Париж, Берлин и Лондон.

Още Любка Биаджони и "София Симфоникс" представят Симфония № 8 от Брукнер

Любка Биаджони и "София Симфоникс" представят Симфония № 8 от Брукнер

През 1886 година Брукнер бил награден с ордена "Франц Йосиф", а през 1891-ва Виенският университет му присъдил титлата "Доктор хонорис кауза". Както вече споменахме, през миналия век във Виена е създадено Брукнеровото музикално общество, а в Линц се провежда фестивал на негово име. Всички тези признания са за самоукия музикант Антон Брукнер. Те са доказателство за силата на човешкия дух в стремежа му за знания и творчество.

Всъщност, животът на Брукнер е бил в състояние на постоянно себенадмогване. Той стъпва в композиторското поприще късно - на 40. Ето защо много от съвременниците му продължавали да го считат за органист и педагог, и подценявали постиженията му като композитор. Затова и днес някои изкуствоведи считат, че Брукнер е бил недостатъчно оценен като композитор приживе.

Още Рядко изпълняваната Осма симфония на Брукнер звуча в зала „България“

Рядко изпълняваната Осма симфония на Брукнер звуча в зала „България“

За това свидетелства и фактът, че много от неговите произведения са били изпълнени години след създаването им. Втора симфония на Брукнер например е изпълнена 22 години след написването ѝ, Трета - 13, Четвърта - 16, Пета - 23, Шеста - 18. Брукнер бил вече на 60, когато неговата Седма симфония заслужено пожънва успех. Преди това несъмнено многократно този талантлив човек е изпитвал огорчението, че творбите му не се изпълняват и са малко познати на публиката, но продължавал да работи с вдъхновение.

Сравняват творбите му с австрийската барокова музика и виенските класици. Според някои в творбите на Брукнер силно личи влиянието на Шуберт и на Вагнер, що се отнася до органната музика. В областта на църковната музика Брукнер създава няколко големи ораторийни творби. От църковните му произведения най-известни остават "Те Деум", три големи меси и Реквием, "150 псалом" за солисти, хор и оркестър и др. Брукнер е автор и на един струнен квинтет.

Плевенската филхармония, Националният филхармоничен хор "Светослав Обретенов" и Йордан Камджалов а представянето на GROßE MESSE - фа минор от Антон Брукнер / Източник: Плевенска филхармония

Малко преди смъртта си Брукнер работел върху девет симфонии, две от които останали с номерация от две нули.

И до днес те са известни под различни вариации заради недовършените си редакции от страна на своя взискателен автор.

Гробът на Антон Брукнер в манастира „Св. Флориан“ / Снимка: Gerhard Trumler/Imagno/Getty Images

За популяризирането на музиката на Брукнер в съвремието голяма роля изиграват известни диригенти като Вилхелм Фуртвенглер, Гюнтер Ванд, Херберт фон Караян, Даниел Баренбойм и др.

Още Херберт фон Караян - Великият маестро и България

Херберт фон Караян - Великият маестро и България

Антон Брукнер, както вече стана ясно, прекарал детството си в селска среда, близо до природата. Той бил привързан към патриархалния живот, обичал селската простота, планинските гори и езера, и до края на живота си не привиква с живота в големия град. Това дава отражение върху характера и стила на творчеството му - той си остава скромен човек, който тихо твори музика и не обича да шуми около себе си. Може би заради това бива оценен по достойнство толкова късно.

Антон Брукнер (1824-1896), Снимка: Getty Images

Има любопитни моменти от биографията на композитора. Когато бил назначен за помощник-учител, взимал мизерна заплата. За да преживява, бил принуден да свири на църковни обреди, селски сватби и вечеринки. През ваканциите почти по 10 часа на ден свирел на пиано. Усилено изучавал творчеството на Бах, за да стане виртуозен органист.

Още Откриха гравюри на Дюрер в библиотека на манастир

Откриха гравюри на Дюрер в библиотека на манастир

В манастира "Свети Флориан" усилено свирел на орган. В останалото време почти постоянно го намирали в манастирската библиотека. Бил интровертен от дете. Предпочитал да се затвори с книга, или сред хармонията на звуците на органа. Останало е едно негово писмо, в което пише: "Нямам нито един близък човек, на когото бих могъл да открия сърцето си. Нашият манастир се отнася равнодушно към музиката и към музикантите. Тук не мога да бъда весел и никой не трябва да знае за моите лични планове."

Още Идеална права свързва манастирите на името на Архангел Михаил по света

Идеална права свързва манастирите на името на Архангел Михаил по света

Брукнер прекарва десет години зад манастирските стени. През този период написва около 40 хорови, органни и клавирни произведения, някои от които се изпълняват в манастирската църква. Но той се прославя най-много като майстор-органист главно благодарение на майсторските си импровизации.

Интересен факт от биографията на композитора е запознанството му с Вагнер. Брукнер знаел наизуст партитурите на всичките му опери. Останал поразен, когато слушал на сцена премиерата на "Тристан и Изолда" в Мюнхен. Именно тогава се запознава с Вагнер и до края на живота си остава негов почитател.

Портрет по снимка на Антон Брукнер (1824-1896), Източник: Архив на музея на Густав Малер

До края на живота си Брукнер се надява, че ще настъпи прелом в съдбата му и музикалният свят ще се заинтересува от творчеството му, но остава излъган. Това в крайна сметка му причинява нервно разстройство и психическа депресия. Той преодолява това състояние, но си отива от този свят неудовлетворен.

Още Изложба в Русе разказва за посещенията на Шостакович у нас

Изложба в Русе разказва за посещенията на Шостакович у нас

От творчеството на Брукнер се учат Ян Сибелиус, Макс Регер, Дмитрий Шостакович и много други композитори. Триумфалните му органни концерти в Париж, Лондон и Берлин са истинска сензация, но композиторското му творчество остава в сянката на виртуозния музикант. И както казахме, въпреки това, той продължава да пише музика. Макар и неудовлетворен, Брукнер работи най-усилено в последния си творчески период. Тогава създава около 30 от най-зрелите си творби.

Смъртта на Вагнер разтърсва чувствителната душевност на Брукнер и той посвещава на своя идол адажиото на Седмата си симфония. Всъщност, това не е първата му творба, посветена на Вагнер. Брукнер сам дирижира в негова чест композираната през 1873-та своя Трета симфония.

Клакьори в публиката, пратени от негови противници, го освиркват на концерта през 1877-а. Дълбоко огорчен, Брукнер все повече се затваря в себе си.

Още Реваншът на Шостакович пред Сталин с Увертюра "Фестивална"

Реваншът на Шостакович пред Сталин с Увертюра "Фестивална"

През 1884 година Артур Никиш дирижира в Лайпциг най-значителната му симфония, Седмата, при много голям успех. Името му на голям симфоничен композитор бързо се разнася из Австрия и Германия, негови почитатели стават Хуго Волф, знаменитите диригенти Ханс Рихтер, Херман Леви и Феликс Мотл, които също дирижират симфонията.

Диригентите Фердинанд Льове и Фл. Шалк изпълняват серия свои концерти с произведения на Брукнер и допринасят за "реабилитацията" на стария композитор.

Антон Брукнер (1824-1896), Снимка: Getty Images

Още Почина прочутият немски композитор Волфганг Рим

Почина прочутият немски композитор Волфганг Рим

Успехът и славата не изменят характера и поведението на Брукнер. Той си остава все така тих, скромен и непринуден в отношенията си с хората. Брукнер е описван от свои съвременници като "душа на дете". През 1886 година Брукнер свири на орган по време на погребалната церемония на Лист. В края на живота си той страда много и е тежко болен. След като се пенсионира, живее в апартамент, предоставен му от император Франц Йосиф в двореца Белведере.

Умира, работейки над Деветата си симфония във Виена, на 72-годишна възраст. Деветата му симфония остава незавършена. Прахът на композитора е погребан в църквата на манастира "Свети Флориан", под органа.

След смъртта на композитора биографът му Ернст Курт написва труд с ценни анализи на творбите му. Този труд предизвиква полемика в музикалните среди, която завършва с извода, че Брукнер несправедливо е бил подценяван приживе и че той е "оригинален и самобитен композитор, особено по отношение на оркестровата техника", а не "подражател на Вагнер".

Големият Чайковски написва по този повод: "Няма композитор, който да не се е влиял от други композитори - иначе не би имало приемственост в развитието на музикалната култура".

Еми МАРИЯНСКА

Още Бах и Моцарт на 4 рояла в Античния театър в Пловдив

Бах и Моцарт на 4 рояла в Античния театър в Пловдив

Още "Летящият Бах" - полет през епохите с чувство на носталгия

"Летящият Бах" - полет през епохите с чувство на носталгия

Още Във фамилията на Бах има още 56 композитори и музиканти

Във фамилията на Бах има още 56 композитори и музиканти

Още Бетховен изпълнява първия си концерт на 26 март и умира на 26 март

Бетховен изпълнява първия си концерт на 26 март и умира на 26 март

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Романите му възкресиха най-интимните тайни на Ван Гог и Микеланджело

35 години от смъртта на американския писател и сценарист Ървинг Стоун

Кеворк Кеворкян на 80 г.: Истинската журналистика е да изстискаш сълзи и от камък

"Само в клетка с тигри журналистът е в правото си да мънка - иначе трябва да говори ясно и почтено", категоричен е авторът и водещ на "Всяка неделя"

Той прави шедьоври докато си намери "истинска работа"

JR е един от най-креативните и социално ангажирани съвременни автори на улично изкуство

Шелинг се жени за майката на покойната си любима

170 години от смъртта на големия философ, близък с Гьоте и Новалис

От любов към Русия отказал на Луи XV, а Екатерина II го подложила на тормоз

225 години от смъртта на големия руски архитект Василий Баженов