Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Във фамилията на Бах има още 56 композитори и музиканти

ВЕЛИКИ КОМПОЗИТОРИ

Във фамилията на Бах има още 56 композитори и музиканти

Гениалният композитор имал 20 деца

"Йохан Себастиян Бах и синовете му", худ. Балтазар Денер

Музикалното наследство на немския композитор Йохан Себастиян Бах е в Златния фонд на световната култура. Малко известно е, обаче, че в неговата фамилия има още 56 композитори и музиканти, а самият той е баща на 20 музикални деца.

Втората му съпруга изиграва огромна роля като майка на децата му и в кариерата на композитора. Анна Магдалена преписвала партитури, а според изследовател на Баховото творчество тя дори била автор на арии и прелюдии към негови произведения.

Бах и втората му съпруга Анна Магдалена

Малкият Йохан Себастиян Бах имал седем братя и сестри и бил най-малкият син на Йохан Амброзиус. Най-надарен от децата изглеждал братът на Бах - Йохан Кристоф, органист. След смъртта на Йохан баща, именно той започнал да се грижи за най-малкия си брат и да го учи на теория. По-късно Йохан Себастиян се обучава във вокална школа - първо става придворен музикант във Ваймар, а после органист в Арнщадт.

Йохан С. Бах

Именно в Арнщадт се влюбва в братовчедка си Мария Барбара. Двамата се женят, но бракът им е кратък - Мария умира на 36. Преди това родила на Бах 7 деца, от които живи останали 4. Сред тях са двама композитори - Вилхелм Фридеман и Карл Филип Емануил.

Йохан Християн Бах - най-малкият син на композитора

Още

Йохан Щраус-баща бил жесток родител

Йохан Щраус-баща бил жесток родител

Бах преживял тежко смъртта на съпругата си, но само след година отново се влюбил - в 20-годишната Анна Магдалена. Тя се оказала перфектна съпруга - грижела се за домакинството, била грижовна мащеха и искрено се вълнувала от творчеството и кариерата на съпруга си.

На всичкото отгоре притежавала удивителен глас. Бах бързо забелязал това и започнал да й преподава уроци по вокал и музициране. Анна Магдалена била просто ангел. Тя дарила Бах с още 13 деца. Вечер щастливата фамилия си устройвала домашни концерти.

Портрет на композитора Йохан С. Бах

През 1723 г. Бах премества семейството си в Лайпциг. Там двама от синовете му могли да получат добро музикално образование и да започнат кариерата си на музиканти. Анна Мария била невероятен помощник на всички - преписвала партитури, копирала на ръка хорови партии. Според един от изследователите на Баховото творчество - Мартин Жарвис, всичко под нейната ръка било перфектно изпълнено.

Още

Бетховен изпълнява първия си концерт на 26 март и умира на 26 март

Бетховен изпълнява първия си концерт на 26 март и умира на 26 март

Несъмнено втората съпруга на Бах е притежавала музикална дарба и невероятна природна интелигентност. Според Жарвис тя може би дори е била автор на няколко произведения, сред които на няколко арии и прелюдии към творби на великия композитор?

Както е известно, в края на живота си, Бах е с влошено зрение. След операция на ктатаракта, той напълно го загубва. Анна Магдалена акуратно продължила да записва съчиненията на слепия си съпруг. Без нея той бил буквално безпомощен.

Протрет на Йохан С. Бах

Йохан Себастиян Бах умира през 1750 г. Бил погребан близо до църквата "Св. Йоана", но по ирония на съдбата, с времето гробът бил заличен. Чак през 1894 г. останките на великия композитор са открити по време на един ремонт на църквата.

Тленните останки на Бах били препогребани отново през 1900 г.

Еми МАРИЯНСКА

Още

Седем гениални композитори. Седем трагични съдби

Седем гениални композитори. Седем трагични съдби

Още

Американци замислят филм за "лудия" руски композитор Олег Каравайчук

Американци замислят филм за "лудия" руски композитор Олег Каравайчук

Още

Вивалди - композиторът на императорите и... сираците

Вивалди - композиторът на императорите и... сираците

Още

Композиторът на Спилбърг и Лукас празнува 85

Композиторът на Спилбърг и Лукас празнува 85

Коментирай 3

Календар

Препоръчваме ви

Разпродадени са всички билети за изложбата на Вермеер в Амстердам

В нея до 4 юни са изложени 28 от общо 37 запазени произведения на бароковия майстор от Делфт

Народният театър отбелязва 100 години от рождението на Юлия Огнянова с "Животът е прекрасен"

Огнянова и Александър Морфов са автори на превода на пиесата "Самоубиецът" на Николай Ердман, която служи като основа на спектакъла "Животът е прекрасен"

НАТФИЗ отбелязва 100 години от рождението на Юлия Огнянова

Между учениците й са Стефан Москов, Александър Морфов, Леонард Капон, Мариета Ангелова, Антония Вирт, Велимир Велев

БНР е част от Националната програма за отбелязване на 150-годишнината от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски

Със специални събития и съдържание в ефира и дигиталните си платформи БНР се включва в Националната програмата за отбелязване на 150-ата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски, подкрепена от Министерството на културата

Да си Рьорих е божествен печат

30 години от смъртта на големия художник и мислител

Луи дьо Фюнес - размисъл за тъжната сянка на смеха

40 години от смъртта на великия комик