Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина прочутият немски композитор Волфганг Рим

IN MEMORIAM

Почина прочутият немски композитор Волфганг Рим

Рим оставя след себе си творчество от над 500 произведения, включително опери и големи оркестрови пиеси, камерна музика и музикален театър

4 октомври 2011 г., Берлин. Волфганг Рим на церемония в двореца Белвю, на която германският президент Кристиан Вулф го награди с Федералния кръст за заслуги за приноса му към германското общество и изкуството. Снимка: Sean Gallup/Getty Images

Почина прочутият немски композитор Волфганг Рим Волфганг Рим, един от най-влиятелните немски композитори от поколението след Втората световна война, почина в петък на 72-годишна възраст, съобщиха ДПА и БТА, позовавайки се на съпругата му.

Роден в западногерманския град Карлсруе, Рим е един от най-често изпълняваните съвременни композитори в Европа. Той оставя след себе си творчество от над 500 произведения, включително опери и големи оркестрови пиеси, камерна музика и музикален театър.

"Загубихме една истинска институция в света на музиката. Неговите творби ще пребъдат", заяви федералният министър на културата Клаудия Рот в почит към Рим в събота.

Рим прави първите си опити да композира на 11-годишна възраст. По-късно учи композиция в Музикалния университет в Карлсруе при Ойген Вернер Велте и интензивно се занимава с музиката на великите творци от началото на 20-ти век Арнолд Шьонберг и Антон Веберн.

Някои критици го определят като "неоромантик" или "немски експресионист", а други смятат, че е трудно да дадат точно определение за неговата музика. Самият Рим казва, че е повлиян от творчеството на Арнолд Шьонберг, Лудижи Ноно и др.

Сред най-значимите творби на Рим са оперите Die Eroberung von Mexico, Die Hamletmaschine, Dionysos, Jakob Lenz и Proserpina, както и произведения от неговия оркестров репертоар.

Волфганг Рим е носител на едно от най-големите отличия за композиция в света - наградата "Гравемайер".

През 2013 г. той стана Командор на Ордена на изкуство и литература на Франция.

Преди това той е получавал Голям кръст за заслуги със звезда на Германия, награда "Бах" на Кралската музикална академия, приз за поезия и музика "Робърт Шуман" и т.н.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Режисьорката Нина Найденова: Да се откажеш от любовта в името на любовта...

Тя поставя "Травиата" в Русенска опера в чест на 75 години от създаването й

Венета Нейнска: Музиката не може да ми донесе тъга! Тъгата, за съжаление, е пропита навсякъде

"Аз съм непоправим мечтател и не спирам да тая в себе си надеждата и вярата, че нашето общество има потребността да се отъждествява на първо място със своята доброта", споделя именитата ни пианистка

Японският поет Шунтаро Таникава почина на 92 години

Таникава зашеметява литературния свят с дебюта си от 1952 г. Two Billion Light Years of Solitude. Творбата е написана преди "Сто години самота" на Габриел Гарсия Маркес и се превръща в бестселър

Кристин Льоненс: Литература, мода и поколения жени, които ни дават уроци

Работила като модел и позирала за Юбер дьо Живанши и Пако Рабан, новозеландско-белгийската писателка е авторка на 4 романа, включително "Caging Skies", адаптиран във филма "Джоджо Заека" от кинорежисьора Тайка Уайтити и спечелил награда "Оскар"

Американският режисьор Тод Хейнс ще бъде председател на журито на "Берлинале" през 2025 г.

Режисьорът, която е на 63 години, е също сценарист и продуцент. Хейнс е работил с носителите на награда "Оскар" Крисчън Бейл и Кейт Уинслет, както и с други актьори