СПЕЦИАЛЕН ГОСТ
Венета Нейнска: Музиката не може да ми донесе тъга! Тъгата, за съжаление, е пропита навсякъде
"Аз съм непоправим мечтател и не спирам да тая в себе си надеждата и вярата, че нашето общество има потребността да се отъждествява на първо място със своята доброта", споделя именитата ни пианистка
Автор : / 7256 Прочита 5 Коментара
"Ние буквално разголваме душите си на сцената, което ни прави уязвими и единственият начин да се справим с това чувство, е да сложим маската на самоувереността", споделя Венета Нейнска. Снимка: Владимир КоцевИзвестна със своите креативни и вълнуващи проекти, Венета Нейнска е един от най-емоционално ангажиращите и интелектуално завладяващи пианисти на своето поколение.
След броени дни на 23 ноември в Културен дом "Борис Христов" в Пловдив пианистката от световната сцена ще представи завладяващата романтична програма, озаглавена "Пътища и посоки".
Вдъхновяващата и провокираща мисловно програма демонстрира изключителния контрол на клавиатурата, с който Венета Нейнска постига изтънчени темброви нюанси и достига до драматични музикални кулминации.
Този концерт поставя началото на европейското турне на именитата ни пианистка, концертираща в цяла Европа, в което следват концерти в Гьотеборг, Швеция и Лозана, Швейцария.
За "Посоките и пътищата" пред Венета Нейнска:
Венета Нейнска (Снимка: Владимир Коцев)
- Започвате турне с колекция от най-сложните и известни произведения за пиано. Началото е в Пловдив на 23 ноември с вълнуваща романтична програма. Разкажете ни малко повече за нея.
- Колкото и различни и разнообразни да са животите на хората, така във всички тях има една обща константа, а именно правенето на избор. Дори когато вярваме, че нямаме избор, всъщност такъв винаги има - просто последствията са различни.
В програмата "Пътища и посоки" задавам философския и психологически въпрос: "Как избираме?"
Методите ми, обаче, са изцяло музикални. Оказва се, че редица от най-известните композитори са обръщали внимание тъкмо на тази тема, а произведенията им по нея са станали сред най-популярните в музикалната литература.
Венета Нейнска (Снимка: Владимир Коцев)
- Кои са "Пътищата и посоките" в това изтънчено музикално пътешествие?
- Отправна точка са прелюдите на Фредерик Шопен, които са 24 на брой и са написани във всички възможни тоналности и по този начин представят идеята за всички налични пътища, от които можем да избираме.
Посоките, от своя страна, са разгледани във втората част на концерта, където са загатнати историите на Гретхен от "Фауст" на Гьоте в момента, в който се налага да реши дали да се отдаде на изкушението, както и Орфей, който има непосилната задача да не обърне поглед назад към своята любима, защото по този начин ще я загуби завинаги.
Философският поглед към живота е представен от прочутата "Елегия" на Сергей Рахманинов, а очакването на влюбения мъж относно решението на неговата любима - в не по-малко популярната "Серенада" на Франц Шуберт.
Венета Нейнска (Снимка: Владимир Коцев)
- А изненадите и музикалната кулминация?
- Датата на концерта съвпада с рождения ден на испанския композитор Мануел де Файя и по този повод включвам откъс от неговата опера "Животът е кратък", който ни напомня, че няма по-важно нещо от любовта, но безспорният хит на вечерта ще бъде произведението, добило вселенска популярност, благодарение на... Том и Джери.
Разбира се, става въпрос за фантастичната Унгарска рапсодия №2 от Ференц Лист, която за мен е символ на щастието от направения добър избор.
- Най-добрият концертен роял "Стейнуей" в България ще звучи в този забележителен концерт. Може ли да се опише свещенодействието с инструмента?
- Преди няколко месеца имах удоволствието да запиша Прелюдите от Шопен на този невероятен роял, за което съм безкрайно благодарна на директора на Пловдивска опера, маестро Диан Чобанов. Роялът е собственост на операта и е наистина безценен инструмент и гордост за Пловдив.
Качествата му са изключителни, ние пианистите имаме една шега - за инструменти от този ранг казваме, че "свирят сами". Е, случаят е точно такъв!
Венета Нейнска (Снимка: Владимир Коцев)
- "Пътища и посоки" е вдъхновяваща и провокираща мисловно програма, но как виждате пътищата и посоките на класическата музика отвъд традиционните очаквания на публиката днес?
- Музикантите имаме една склонност, която в последните десетилетия се задълбочава - не обичаме да говорим за изкуството си, смятаме, че изпълненията ни са достатъчно красноречиви.
Истината, обаче, е, че живеем във епохата на комуникацията и тя е решаваща за способността на публиката наистина да ни чуе. Това е и причината, поради която започнах един много специален проект, наречен "Концерти с история".
В него разделям общуването с публиката между думите и звуците и разказвам най-интересните и любопитни истории от света на музиката. Вярвам, че това е стъпка в правилната посока, а интересът към тези концерти го потвърждава.
Венета Нейнска (Снимка: Владимир Коцев)
- Има ли граница, която не бихте прескочили в тези очаквания, търсения и представяне?
- Славя се като доста принципен човек, дори често получавам укори в това отношение. Бих се определила даже като консервативна.
В този смисъл рядко се впускам в крайности и може да се каже, че животът ми върви общо-взето в една посока.
За мен голямата, истинска и красива музика трябва да бъде поднесена с подходяща естетика и така популярното опредметяване на женското тяло сред дамите изпълнителки ми се струва неприемливо.
Макар и успешно в комерсиално отношение, то води до изкривена представа и очаквания за музикалното преживяване, а този избор, колкото и да е изкушаващ, идва със своите тежки последствия.
Венета Нейнска (Снимка: Владимир Коцев)
Венета Нейнска: Стремежът към по-добро бъдеще неминуемо е съпътстван от свободата и творчеството
- Виртуозност, интелект, финес, красота, креативност, контрол, непредсказуемост и безграничен емоционален диапазон - има ли тайна Венета Нейнска?
- Музикантите сме деликатни същества. Хората често смятат, че сме си самодостатъчни и че сме изключително уверени в себе си, но всъщност ние правим музика за публиката, а не за нас, и всяка добра дума, всяко засвидетелстване на заинтересованост са много важни за нас.
Ние буквално разголваме душите си на сцената, което ни прави уязвими и единственият начин да се справим с това чувство, е да сложим маската на самоувереността.
Истината е, че повечето от нас сме безкрайно срамежливи!
Венета Нейнска (Снимка: Владимир Коцев)
- Ако ви помолим да се опишете чрез някоя творба от програмата? Коя ще е тя и кой композитор?
- За моите почитатели не е тайна, че любимият ми композитор е Шуберт, но в програмата "Пътища и посоки" аз намирам себе си най-силно в Прелюдите на Шопен.
Мисля, че огромната емоционална амплитуда в тези 24 кратки пиеси отговаря най-пълно на моя вътрешен свят. Реакцията на публиката доказва това твърдение - получавала съм коментари за усещане за катарзис и изключително дълбоки духовни и душевни преживявания.
Причината, убедена съм, е, че хората имат вграден радар за честност. Те отлично знаят кога един изпълнител е искрен с тях, а това е задължително условие за доверие и свързаност - какъвто всъщност е най-висшият смисъл от музиката.
Венета Нейнска (Снимка: Владимир Коцев)
- Кое според вас е най-трудно днес пред класическия музикант и нещо може ли да ви натъжи?
- Аз мога да бъда само благодарна на съдбата, на семейството си, на учителите си, на колегите си и на публиката, че имам редкия шанс професията ми да е на класически музикант.
Мисля, че няма по-хубава "работа" на света и наистина няма нищо, от което да се оплача. Да имаш възможността да твориш, да общуваш, да пътуваш, да опознаваш себе си - и всичко това, благодарение на музиката, е неописуема благодат.
Музиката не може да ми донесе тъга. Тъгата, за съжаление, е пропита навсякъде в нашето общество.
Грубостта, незачитането на живота, неглижирането на болката у другите, липсата на емпатия... списъкът е безкраен и като че ли дълбаем към все по-мрачни и безчовечни дълбини.
Важно е да осъзнаем, че в дълбочина причините за вулгарния анонимен коментар и нападението над различния непознат на улицата са едни и същи - самота, неразбиране, липса на смисъл.
Това са страховитите духовни болести на нашето съвремие, които можем да лекуваме само, ако изберем обратната посока - на разбиране, приемане, емпатия, информираност, човечност.
Венета Нейнска (Снимка: Владимир Коцев)
- Какво бихте пожелали на публиката за предстоящите концерти? Какво си пожелавате и на вас?
- Желая на всички ни здраво тяло и здрав дух. Както казва Платон, човек може да бъде добър само, ако се чувства добре.
Аз съм непоправим мечтател и не спирам да тая в себе си надеждата и вярата, че нашето общество има потребността да се отъждествява на първо място със своята доброта.
Интервю на Тина Философова
Венета Нейнска (Снимка: Владимир Коцев)
Пълната предстояща програма на Венета Нейнска можете да откриете на нейния уебсайт - www.neynska.com, а информация за събитията на София Арт Институт - на www.sofiaartinstitute.com, както и в социалните мрежи ТУК и ТУК.