СПЕЦИАЛЕН ГОСТ
Венета Нейнска: Стремежът към по-добро бъдеще неминуемо е съпътстван от свободата и творчеството
"Спектакълът "Там, където не сме" е силно емоционален, дълбоко лиричен и много философски, но в същото време - истински и човешки", споделя именитата пианистка
Автор : / 2682 Прочита 0 Коментара
Венета Нейнска (Снимка: BulFoto)Пианистката Венета Нейнска, актрисата Дария Симеонова и балетистите Виктория Петрова и Васил Дипчиков ще преплетат класическата музика на Фредерик Шопен с поезията на Георги Господинов в спектакъл, който обединява три изкуства.
Премиерата на танцово-поетичния концерт "Там, където не сме", който събира виртуози на музиката, актьорското майсторство и балета, е на 18 ноември от 19:00 ч. в Драматичен театър-Пловдив.
Концертът е първата инициатива на създадения от Мариела Цекова, Весела Петрова и Венета Нейнска Sofia Art Institute - социално отговорна организация, която цели да създаде образователни възможности в сферата на културата и изкуството за деца и възрастни.
Талантът на пианистката Венета Нейнска докосва с нежност и прецизност, присъщи на искрения и неподправен талант. А пътят на този талант се простира толкова надалеч. Венета Нейнска започва образованието си в музикалното училище в град София и продължава развитието си при Джон Пери в Южнокалифорнийския Университет в Лос Анджелис и Джоан Хавил в училището по музика и драма "Гилдхол" в Лондон.
Венета Нейнска (Снимка: BulFoto)
Венета Нейнска пред Impressio за свободата, труимфа, фантазията и в музиката, и в изкуството:
- Как се роди идеята за танцово-поетичния концерт "Там, където не сме", който събира в себе си три изкуства - музиката, танцът и поезията?
- Идеята е на моя мениджър Мариела Цекова, която направи контакта с актрисата Дария Симеонова.
Първоначално замислихме обвързването на поезия и музика, а вдъхновението за стиховете на Георги Господинов дойде от подаръкът, който той ми донесе на наш концерт преди години - стихосбирката "Там, където не сме" с посвещението "За музиката и поезията - там, където сме".
След няколко пробни репетиции бързо разбрахме, че спойката между Дария и мен е повече от вълшебна и сме открили много специално артистично партньорство. Имахме нужда от финален щрих, който бе поверен на двама изключителни танцьори - солистите на балет "Арабеск", Виктория Петрова и Васил Дипчиков.
- Как се съчетава Шопен с поезията на Георги Господинов - класика и съвременност?
- Отговорът е лесен - по най-естествения начин!
Още на първата репетиция решихме да не подготвяме предварително програма, а да импровизираме като аз отговарям на избран от Дария стих с музикално произведение, което усещам като най-подходящо в дадения момент.
Все още ми е трудно да обясня защо, но музиката на Шопен бе най-честият музикален отговор, който имах за поезията на Георги Господинов. Решихме да се вслушаме в интуицията и усета си и силно вярвам, че взехме най-правилното решение.
Венета Нейнска и Дария Симеонова (Снимка: Атанас Кънев)
- Как танцът "рисува" колаборацията между тях?
- Вики и Васко са невероятно чувствителни, креативни и интелигентни балетисти.
Те интерпретират еднакво добре и музиката, и поезията, което е рядко и ценно умение.
Оставят място за внимателно замислена хореография, но и за смела импровизация, с която допринасят към усещането за свобода и триумф на фантазията в спектакъла.
Виктория Петрова, Васил Дипчиков, Венета Нейнска и Дария Симеонова (Снимка: Атанас Кънев)
- Как изглежда и къде е това "Там, където не сме"?
- Не ми се иска да разкривам най-голямата тайна на нашия танцово-артистичен концерт предварително, но дори да исках, не мисля, че бих могла да опиша нещо толкова специално, магично и многопластово.
Задаваме едни от най-важните въпроси за човека, а именно къде сме, къде бихме искали да бъдем, каква е връзката ни с миналото, настоящето и бъдещето, какво е отношението ни към нас самите и към другите...
Спектакълът е силно емоционален, дълбоко лиричен и много философски, но в същото време - истински и човешки.
- Концертът-спектакъл е първата инициатива на Sofia Art Institute, ще ни разкажете ли повече за него?
- Sofia Art Institute е най-новата културна организация в България, която обявява своето начало с този безкрайно красив, нетрадиционен и амбициозен спектакъл.
Той представя есенцията на основната идея на Sofia Art Institute, a именно високо качество в представянето, обучението и отношението към изкуството.
Нашата организация ще предлага обучение по всички видове изкуство в столицата, на възможно най-високо ниво, но в същото време ще имплементира адаптирани версии на своите програми из цялата страна, достигайки до деца, които към този момент не са имали възможност да се докоснат до изкуството.
Дария Симеонова и Венета Нейнска (Снимка: Атанас Кънев)
- Sofia Art Institute е социално-отговорна организация. Мислите ли, че в България е належащо да има повече образование в сферата на културата и изкуството?
- Не само в България, но и в световен мащаб изкуството е фундаментално необходимо за формиране на критично важните качества на всеки пълноценен член на обществото.
Разбира се, то се явява елемент от културата, в която също толкова значими са образованието и възпитанието.
Съвременният човек следва да се стреми към самоусъвършенстване, да бъде състрадателен и отзивчив, да притежава силно развита емоционална интелигентност и да бъде градивен създател на едно по-добро общество на бъдещето.
Стремежът към по-добро бъдеще неминуемо е съпътстван от най-естествените заложби на човека - свободата и творчеството.
Венета Нейнска (Снимка: BulFoto)
- Живеем в обсебващо технологично време, комуникираме основно в социалните мрежи. Къде е мястото на изкуството тук?
- Изкуството е част от човека, а технологиите не са непременно негов конкурент или антипод. До момента, в който се стремим да разбираме себе си и да сме искрено заинтересовани от другия, детайлите на ежедневието ни са маловажни.
Изкуството не може да бъде наложено или изкуствено създадено. Необходимостта от него започва от нас и докато ние сме хора с душа, дух и сърце, то ще съществува.
Венета Нейнска (Снимка: BulFoto)
- Вие работите с много млади хора, какво им казвате, как се възпитава и ангажира по-млада публика?
- Всеки човек иска да усеща, че е ценен и значим.
Младите хора не правят изключение, а най-сигурният начин да покажеш на един човек, че той има стойност е да се интересуваш от него, да му задаваш въпроси.
С годините съм се уверила, че това е най-верният, най-качественият и най-устойчивият път, който един преподавател може да избере.
Венета Нейнска (Снимка: Атанас Кънев)
- Какво сте предвидили за в бъдеще като проекти и инициативи?
- Съвсем скоро Sofia Art Institute ще обяви своя план за следващата година, която ще съдържа разнообразни дейности и програми, предназначени за различни типове аудитории из цялата страна, включително в по-малки градове.
Мисля, че ще ви изненадаме много приятно!
- Трудно ли се обединяват българските творци и какво липсва най-много на българската културна сцена?
- Българските творци имат нужда от работещи институции, които да осигуряват подкрепяща ги инфрасктруктура, в която творците да имат свободата и възможността да създават изкуство с възможно най-малко ограничения и трудности.
Обединението ще дойде от само себе си, когато творците усетят под краката си устойчива почва и платформа, на която могат да разчитат.
Виктория Петрова, Васил Дипчиков и Венета Нейнска (Снимка: Атанас Кънев)
- Тази година представихте и музикално-документалния филм за българския интелектуалец Димитър Ненов. Какви са измеренията на неговото изящество?
- За Димитър Ненов може да се говори с часове и с дни, по същия начин, по който той е разисквал важните за него въпроси със своите колеги, в безкрайни разговори до малките часове на нощта.
Неговите разностранни интереси и задълбочен подход безспорно го превръщат в енциклопедична личност, а финият му изказ и елегантна външност допълват легендарния му статут сред българската интелигенция през 30-те и 40-те години на 20-ти век.
Заедно с продуцента Ясен Харалампиев се постарахме да разкажем за тази изключителна личност в българската култура, чрез краткия музикално-документален филм който създадохме.
За щастие, отзивите са изцяло позитивни, филмът вече е преведен на пет езика и е свободно достъпен на моя сайт www.neynska.com, но плановете за неговото разпространение не спират - кино-концертите, в които е включен ще продължат и през 2024 г., за което съм благодарна на продължаващата подкрепа от Национален фонд "Култура".
Виктория Петрова, Васил Дипчиков и Венета Нейнска (Снимка: Атанас Кънев)
- Къде можем да ви гледаме и слушаме след Пловдив?
- Непосредствено след "Там, където не сме", още на 25 ноември ще имам концерт с един от най-любимите ми камерни ансамбли - КласикАрт.
Ще изпълним програма с клавирни триа от Моцарт, Бетовен и Брамс в емблематичната зала за камерна музика в Концертен комплекс "България". След тези концерти, ме очакват солови рецитали в Лондон и Дъблин, преди едно малко турне с музиката на Димитър Ненов, в което ще представя и новия си диск с негови творби.
- Класическата музика е...?
- Необходимост, изящество и живот.
Интервю на Тина Философова