СПЕЦИАЛЕН ГОСТ
Пенко Господинов: Манов е професионалист до мозъка на костите си, но изпитва трудности да се справи със своите лични демони
Актьорът разказва за ролята си на търсен психотерапевт, който поема енергията на хора с депресии, сривове, страхове и грехове в новия сериал на БНТ "Тревожност", режисиран от Илиян Джевелеков
Автор: 5947 Прочита 10 Коментара
/ Пенко Господинов в ролята на психотерапевта Радослав Манов в сериала "Тревожност" на режисьора Илиян Джевелеков (Снимка: Петър Драганов)Всяка неделя от 21:00 ч. по БНТ 1 актьорът Пенко Господинов е в ролята на Радослав Манов - търсен психотерапевт с много опит, който 20 години поема енергията на хора с депресии, сривове, страхове и грехове.
Новият игрален сериал "Тревожност" е продуциран от Българската национална телевизия и "Мирамар филм", с подкрепата на Националния филмов център.
Честитим рождения ден на Пенко Господинов днес и разговаряме за новото му превъплъщение в "Тревожност":
- Преди да приемете ролята на психотерапевта Радослав Манов как гледахте на тази професия и идеята да споделяте личния си живот с напълно непознат човек, та дори и терапевт?
- Истината е, че никога не съм прибягвал до услугите на психотерапевт. Не съм от хората, които споделят, по-скоро се опитвам да се справям сам. Мисля, че в това отношение съм по-скоро затворен тип.
Спасява ме, че се занимавам с професия, която изисква, ако искаш да я работиш както трябва, да правиш непрекъснат и честен преглед на емоционалното си състояние и причините за него. Без самозалъгване.
Но, ако почувствам необходимост, бих се обърнал към психотерапевт, да.
- Манов изглежда вглъбен и многопластов персонаж и тепърва ще го опознаваме. Но все пак, какъв е той?
- Мисля, че е професионалист до мозъка на костите си. И като всеки такъв отдаден човек, изпитва трудности да се справи със своите лични демони. Срещата с него не е лесна за хората, които са го потърсили, но той затова е най-добрият.
- През какви вътрешни конфликти преминава персонажът ви?
- Професията на психотерапевта е свързана директно с най-важните екзистенциални въпроси.
И, както казва Ницше: "Ако твърде дълго се взираш в бездната, бездната ще се взре в теб", затова и моят персонаж има доста трудности с функционирането си извън кабинета.
- Какво от характера му припознахте в себе си?
- В роля с такъв обем и сериозност на задачата, няма как да се получат нещата, ако не вградиш себе си в нея. Сега вече ми е трудно да мисля за д-р Манов като за различен от мен самия човек.
- В първи епизод в кабинета на Манов видяхме красива и успяла жена (в ролята Ирмена Чичикова), която непрестанно изневерява на съпруга си. Предстои да разберем какво се крие зад двойнствения ѝ живот, но с какви други хора да очакваме да се срещнем?
- Предимно хора, които си мислят, че нямат никаква работа там. Докато постепенно не разберат, че са на точното място при правилния човек. Ние нямаме докрай възможност да надникнем в себе си. Обикновено приемаме за себе си това, което ни е изгодно, за да не се налага да се променяме. Именно това е голямото предизвикателство пред терапевтите.
В идеалния случай, това са високообразовани специалисти, с много личен опит зад гърба си, които също са длъжни редовно да се подлагат на терапия или консултации, спазващи висок етичен стандарт.
- В какво се крие предизвикателството да влезеш в роля, в която изграждаш персонажа предимно, докато слушаш? Изглежда като много трудна задача.
- И в актьорски и в човешки план, тази роля беше голямо предизвикателство за мен. Затова съм благодарен, че ми се случи.
"Слушането" в театъра и в киното е активен процес. Невинаги обаче е така в живота.
Аз, например, съм от хората, които повече предпочитат да слушат, отколкото да говорят. Голямото предизвикателство не беше в това, а че в продължение на доста часове и дни попиваш от драмата на хората срещу теб.
И понеже имах късмета да си партнирам с много добри колеги, тяхната автентичност доста често ме потрисаше, без да имам възможност да ѝ отговоря.
- Какви бяха основните насоки, които режисьорът Илиян Джевелеков ви даваше за ролята преди и по време на снимките?
- С Илиян изградихме много добри отношения на доверие още по време на репетициите и затова беше необходим само един поглед от негова страна, за да знам дали се е получило или не. Радвам се, че работих с него, беше като глътка чист въздух.
- Като преподавател в НАТФИЗ не се ли превръщате по някакъв начин всекидневно в психотерапевт или успявате да поставите граници със студентите си?
- Да се занимаваш с обучението на талантливи хора е много голяма отговорност. Да, понякога си и баща, и психотерапевт, и приятел.
Но от години усилено работя и се радвам, че тази година най-накрая в НАТФИЗ ще заработи Център за психологическа подкрепа, с обучени в областта на изкуството специалисти, който, надявам се, скоро да прерасне и в такъв за професионални актьори.
Двете теми по странен начин се срещнаха в живота ми.
- Как се справяте с тревожността?
- С любов.
- Една дума, с която бихте определили сериала "Тревожност".
- Мисия.
БНТ е най-големият продуцент на телевизионно кино в България, като сериалът "Тревожност" е част от филмопроизводството на обществената телевизия.