Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Венета Нейнска по следите на Шубертовия "Странник"

СОНАТИТЕ НА ШУБЕРТ

Венета Нейнска по следите на Шубертовия "Странник"

В пет концерта в Гьоте-институт пианистката ще изпълни всички 21 сонати на Шуберт и емблематичното му произведение "Die Wanderer-Fantasie". Първият рецитал е на 28 март от 19:00 ч.

Снимка: Личен архив

Гьоте-институт България със своя близо 100-годишен роял на легендарната марка "Бехщайн" ще бъде домакин и съорганизатор на едно необикновено музикално събитие.

За първи път в България ще бъде представен цикъл, включващ изпълнения на всички 21 сонати на Франц Шуберт, както и на емблематичното произведение "Die Wanderer-Fantasie".

За Фантазия "Странникът" се носи легендата, че майсторството, което изисква е така голямо, че дори самият композитор не е можел да го изсвири без грешка.

Снимка: Личен архив

Шуберт е един от най-видните представители на Виенската школа, както и водеща фигура на романтизма. Автор е на 20 опери, 9 симфонии, над 600 песни, но неговите 21 сонати се смятат за най-значимото му клавирно постижение. Те са едни от най-мелодичните и в същото време задълбочени произведения в клавирния репертоар.

С амбициозното начинание да изпълни за първи път в България всички 21 сонати се заема младата пианистка Венета Нейнска, която със своя огромен талант и енергия в последните години се превърна в едно от най-разпознаваемите имена на българската класическа музика. Тя започва музикалното си образование в България, като продължава да се развива в САЩ и Лондон в класовете на музиканти като Имоджен Купър, Алексей Наседкин и Доминик Мерле. Днес тя е пианистка от световна величина с множество спечелени награди, сред които Първа награда на Седмия конкурс за пианисти в Ларнака, Кипър, Втора награда от конкурса "Кристофър Дюк" в Уотфорд, Великобритания и Трета награда от конкурса "Зайлер" в София.

Нейнска работи усилено не просто за развитието на музикалната сцена у нас, но и за налагане на класическата музика като част от образованието. Създател е на проекти като "Концерти на възглавници", Музикално училище на възглавници и фестивала SM&RT. Образователната линия е и пресечната точка между дейностите и мисиите на Венета Нейнска и Гьоте-институт - поради тази причина тя ще изнася кратка въвеждаща лекция преди всеки концерт. Така публиката не само ще има възможността да се наслади на виртуозните й изпълнения на Шуберт, но и да научи повече за живота и творчеството на един от най-видните композитори на 19-ти век.

Всички пет концерта от поредицата са с вход свободен. Първият ще се състои в четвъртък, 28 март, от 19:00 ч. в Гьоте-институт. Очаквайте скоро пълната програма на останалите четири концерта от цикъла. 

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

На 4 май е поклонението пред Богомил Спиров

Артистът си отиде на 28 април, на 56 години

SoFest започва с концерти на Теодосий Спасов Квартет и на Михаела Филева

Вълнуващи музикални изживявания в първите две вечери на култовия фестивал

Фолклорен празник са подготвили талантливи студенти от НМА за Европейския музикален фестивал

Събитието е на 12 май от 18:00 ч. в залата на НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Гала на българската култура и музика (Opus 2) събира български и австрийски звезди в Моцартовата зала на Wiener Konzerthaus

Солисти на хор "Мистерията на българските гласове“ ще пеят в една от най-значимите концертни зали в Европа

Култовото трио Братя Мангасариян с нов провокативен спектакъл

Премиерата на комедийния мултимедиен шоу спектакъл е на 13 май в Thѐatro отсам канала

Деветата симфония на Бетовен ще звучи в зала 1 на НДК с над 300 музиканти, хор и солисти

Спектакълът на 11 май отбелязва 80 години от края на Втората световна война и 40 години от обявяването на "Одата на радостта" за химн на Европейския съюз