Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Людмил Кирков: Главното, когато се показва животът, е, че не трябва да се лъже

ГОЛЕМИТЕ ИМЕНА НА БЪЛГАРСКОТО КИНО

Людмил Кирков: Главното, когато се показва животът, е, че не трябва да се лъже

Тази година се навършиха 90 години от рождението на режисьора

12 февруари 1980 г., София. Портрет на режисьора Людмил Кирков. Снимка: БТА, репродукция: Цветанка Костадинова

Възхищавам се от изключителните хора, но много повече ме интересува обикновеният човек и неговата инициативност. Главното, когато се показва животът, е, че не трябва да се лъже. На това свое верую, както и на предпочитаните си теми и герои, режисьорът Людмил Кирков остава верен във всеки един от филмите си.

Още Желязната лейди на българския театър и кино

Желязната лейди на българския театър и кино

Той е режисьор на знакови за българското кино заглавия, сред които "Последният рунд" (1961), "Шведските крале" (1968), "Момчето си отива" (1972), "Селянинът с колелото" (1974), "Не си отивай!" (1976), "Матриархат" (1977), "Кратко слънце" (1979), "Оркестър без име"(1982), "Равновесие" (1983), "Не знам, не чух, не видях" (1984). Последният му филм "Петък вечер" излиза през 1987 г.

Тази година отбелязваме 90-годишнината на Людмил Кирков. Той е роден на 14 декември 1933 г. във Враца. Умира на 12 декември 1995 г. в София, два дни преди да навърши 63 години.

ЛЮДМИЛ КИРКОВ И ВРАЦА

Още Михаил Вешим: Тайничко завиждах на Филип Трифонов за красивата Невена Коканова

Михаил Вешим: Тайничко завиждах на Филип Трифонов за красивата Невена Коканова

Родителите му напускат Враца в средата на 40-те години на 20 век и юношеството му преминава в един от най-старите работнически квартали на София, известен като "Коньовица".

Людмил Кирков споделя, че се е опитал във филмите си да създаде именно тази атмосфера, защото тя му е най-близка и е емоционално свързан с нея. В половината от филмите му действието се развива на територията на София - "Последният рунд", "Краят на една ваканция", "Шведските крале", "Кратко слънце", "Равновесие", "Не знам, не чух, не видях", "Петък вечер".

Невена Коканова и Филип Трифонов във филма на Людмил Кирков "Момчето си отива" (1972) (Източник: Архив Dir.bg)

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

"Селянинът с колелото" (1974), "Момчето си отива" (1972) и продължението му - "Не си отивай" (1976), са снимани във Враца. На 24 май 2019 г. в града е открит мраморен паметник на Людмил Кирков, първият на кинорежисьор в България.

Още Гец бил покосен от фаталния инсулт на сцената

Гец бил покосен от фаталния инсулт на сцената

Модерната визия съчетава формата на кинолента с барелефен портрет на режисьора. Под образа му е монтирана чешма, така че всеки, който се наведе, да отпие от водата и да направи своя символичен поклон пред таланта на Людмил Кирков. Автор на паметника е скулпторът Милен Каменов, а на постамента от бял врачански камък със златни букви са изписани заглавията на неговите филми. Идеята за паметника е на инициативен комитет с председател Филип Трифонов, актьорът, изиграл главната роля във филма "Момчето си отива".

МАЛКО ТЕАТЪР

През 1955 г. Людмил Кирков завършва театрална режисура във Висшия институт за театрално изкуство "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Боян Дановски.

Последователно е режисьор в театрите в Хасково (1955-1956), Враца (1956-1957) и Варна (1957-1959). Сред постановките, които Людмил Кирков режисира са "Ученикът на дявола" от Джордж Бърнард Шоу, "Укротяване на опърничавата" от Уилям Шекспир, "В полите на Витоша" от Пейо Яворов, "Еленово царство" от Георги Райчев, "Диваци" (заедно с Леон Конфино) от Сергей Михайлов.

12 февруари 1980 г., София. Портрет на режисьора Людмил Кирков. Снимка: БТА, репродукция: Цветанка Костадинова

МОСКВА, "БОЯНА", КАРИЕРА

През 1959 г. Людмил Кирков заминава за Москва, за да специализира кинорежисура в класа на съветския кинорежисьор и педагог Михаил Ром. Същата година след завръщането си той започва работа в студията за игрални филми "Бояна".

От 1975 г., над десет години, е художествен ръководител на творческия колектив в студията. Заместник-председател е на Съюза на българските филмови дейци от април 1980 до април 1989 г.

Запитан през годините къде се намира ахилесовата пета на съвременната тема Людмил Кирков отговаря, че тя се крие в смелостта да се постави големият проблем, да се навлезе дълбоко в неговата същност, да се търси решението му.

Георги Мамелев и Катерина Евро във филма "Оркестър без име" (Източник: "Книгомания")

НАД ДВА МИЛИОНА ЗРИТЕЛИ

Още Ходът на времето с "Оркестър без име" и как публиката възприема музикантите

Ходът на времето с "Оркестър без име" и как публиката възприема музикантите

Филмът "Оркестър без име" с участието на актьорите Георги Мамалев, Павел Поппандов, Филип Трифонов, Велко Кънев, Катерина Евро, Мария Каварджикова, излиза на екран на 4 януари 1982 г. и е гледан от над 2 милиона зрители.

Репликите, написани от Станислав Стратиев и режисирани от Людмил Кирков, се помнят и до днес. Същата година, в която излиза, филмът печели две награди на Съюза на българските филмови дейци - отличието за музика е връчено на композитора Борис Карадимчев и за режисура - на Людмил Кирков.

24 май 2019 г. Враца. Паметник на режисьора Людмил Кирков откриха във Враца кметът на общината Калин Каменов (ляво) и актьорът Филип Трифонов в Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост . Идеята за паметник на големия режисьор в родния му град е на инициативен комитет с председател Филип Трифонов. Актьорът, изиграл ролята на Ран в един от емблематичните филми на режисьора "Момчето си отива", каза днес, че няма нищо по-естествено от това паметникът да бъде открит на 24 май. Паметният обелиск на Людмил Кирков и кратките биографични данни за него са вградени заедно с чешма във филмова лента, която се "развива" към част от пешеходната зона във Враца пред Дома на науката и техниката. Автор на проекта е младият скулптор Милен Каменов. Снимка: Любомира Филипова/БТА

ПРИЗНАНИЕ

Още Филип Трифонов - "целунат от Невена"

Филип Трифонов - "целунат от Невена"

През 1986 г. Людмил Кирков е удостоен със званието "Народен артист". Носител е на орден "Кирил и Методий" (първа степен, 1973), на орден "Народна република България" (втора степен, 1983).

Получава наградата на критиката и на Министерството на образованието - за "Момчето си отива", втора награда и наградата на критиката - за "Селянинът с колелото", както и награда на Деветия международен кинофестивал в Москва през 1975 година.

През 1983 г. е удостоен с наградата на Съюза на българските филмови дейци за режисура за филма "Равновесие".

Още "Вечнозелена" бг филмова класика - преоткриване

"Вечнозелена" бг филмова класика - преоткриване

Още 18 години без Станислав Стратиев: Българският модел е велосипед без педали, но с десет кормила

18 години без Станислав Стратиев: Българският модел е велосипед без педали, но с десет кормила

Още Георги Мамалев пред Дир.бг: Мечтая да изиграя Големанов

Георги Мамалев пред Дир.бг: Мечтая да изиграя Големанов

Още Навършват се 90 години от рождението на композитора Борис Карадимчев

Навършват се 90 години от рождението на композитора Борис Карадимчев

Още Говореше, каквото му е на сърцето - истински и в живота, и в изкуството

Говореше, каквото му е на сърцето - истински и в живота, и в изкуството

Още Иван Ничев: Българското кино е рожба на данъкоплатците на България

Иван Ничев: Българското кино е рожба на данъкоплатците на България

Още Емилия Радева откровено пред Impressio

Емилия Радева откровено пред Impressio

Още За актьора е смърт да не играе, казваше голямата Емилия Радева (снимки)

За актьора е смърт да не играе, казваше голямата Емилия Радева (снимки)

Още Невена Коканова - обичана, аплодирана и... самотна

Невена Коканова - обичана, аплодирана и... самотна

Още Невена Коканова: Киното е друг свят, но за мен театърът е всичко и той осмисля живота ми

Невена Коканова: Киното е друг свят, но за мен театърът е всичко и той осмисля живота ми

ИЗБРАНО
Коментирай1

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Иван Шопов за новия албум на TRIGAIDA: "Полет" е смел скок в нови звукови небеса

"За да стане цветен и богат звукът на албума, винаги привличаме интересни музиканти от други култури и включваме инструменти, които не са толкова обичайни в комбинация с нашия фолклор", казва многоликият артист

Самородният талант Исус Ангелов и кинорежисьорът Симона Евстатиева са големите победители на наградите "Стоян Камбарев"

Двама президенти, министри, кметове, бизнес, културен елит и холивудски знаменитости аплодираха младите таланти на бляскавата Официална церемония с водещ Ники Кънчев

Йордан Славейков: Спазвам една мярка - да искам от себе си и хората повече, отколкото мислим, че можем да дадем

"На сцената в "Последна стъпка" се разказва историята на едно разбито българско семейство, което въпреки обидите, предателствата, липсата на любов и прекалената любов, се опитва да събере счупените парчета, да ги залепи и да се опита да продължи да е семейство", казва режисьорът и писател за най-новия си спектакъл

Пуерториканецът, който завладя колекционерите в САЩ

Американският артист с пуерторикански произход е професионален цигулар със значителни постижения, но в момента е успешен артист в САЩ и съветник на известни колекционери. Той говори лично пред Impressio за представянето на изложбата си в One Gallery в София през май

Ирен Кривошиева: Ако някой те накара да вървиш крачка с него, върви 10, ако е нужно

За театъра и киното, което е моята земна любов, имам доста проекти, разказва актрисата

Ражда се като син на богат собственик на кораби, а израства в нищета

Нито един театър не искал да постави шедьовъра му "Призраци"