ГАСНЕЩИ АРХИТЕКТУРНИ СЪКРОВИЩА
Невидима София: Изчезналите киносалони
Една изложба на Програмата и L’EUROPEO
Редактор : / 13086 Прочита 16 Коментара
Кино "Дружба" - част от експозицията "Изчезналите кина на София" (Източник: Държавен архив - София")Черно-бели образи трептят на екрана, докато влюбени двойки, изискани интелектуалци, хлапета, промъкнали се тайно в тъмнината на залата, тумби приятели и самотни зрители, оползотворили свободното си време с кино, оставят вълнението си на пурпурните седалки.
Днес елегантно декорираните зали на старите софийски кина избледняват в миналото като усмивки от старите ленти, а на тяхно място са изникнали белезите на новото време - универсални магазини, супермаркети, офис сгради.
От първите столични киносалони единствено "Влайкова" и до днес се издига като паметник на духа на стара София.
От 24 до 27 април в галерия nOva art space посещаваме съвместната изложба на Програмата и L"Europeo, където фотографиите на Александър Станишев, Георги Андинов и Ивелина Димчева, съчетани с архивни кадри от златната ера на българското кино, проследяват и припомнят първите трепети на софийското общество пред магията на киноизкуството.
През есента на 2023 чрез фотоизложбата "Невидима София Програмата" изследва в дълбочина гаснещите архитектурни съкровища, които се крият в неизследваните улици на столицата.
Сега медията отново поема ролята на куратор и се връща във времената, когато столичани прекарват вечерите си пред екраните на кина като Глория палас, Роял, Европа палас, Балкан, Рекс, Славянска беседа, Сердика, Македония и много други.
3 август 1968 г., София. Изглед на кино "Сердика" (Снимка: Д. Дейнов/БТА)
Днес киното се възприема широката публика преди всичко като развлечение, а неговите храмове един по един отстъпват място на модерния си еквивалент - големите мултиплекс кина и моловете.
Кристалната картина и тътенът на висококачественото озвучаване обаче не могат да изместят магията на изгубената софийска кинокултура.
"Красива е нашата столица през деня, но още по-красива и привлекателна е с настъпване на нощта. Тогава, когато затрептят светлините на хилядите лампи, а върху изрязания силует на Витоша, точно над Копитото блесне като шал маяк светлината на новия хотел.
С настъпването на нощта София не престава да живее, улиците й са препълнени с хора, излезли на разходка. Мнозина от тях се спират пред осветените витрини, други отиват на кино, театри или опера.
Младите предпочитат тихите и уютни кътове или се радват на отразяващите се светлини във водата на езерото в "Парка на Свободата". А има и такива, които отиват на танци, срещи или други някои забавления. Но София е модерен град и в него с настъпване на нощта не престава работата във фабриките и заводите.
Телевизионната кула също свети, там непрестанно се предават нови и интересни програми за хилядите зрители. Трамваи и автобуси прекосяват на длъж и шир столицата. Новите светлинни реклами предават особен чар на нощна София. Но особено красива е тя, когато над блесналия в светлина град бавно се издигне луната и окъпе всичко с блясък.
Незабравима остава дневна София с движението, живота, цветните градини и паркове, но още по-незабравима си остава нощна София с хилядите свои светлини. На снимката: Улица "Алабин" сияе със своите неонови реклами през фотообектива на Симеон Ненов от БТА през май 1967 г."
Създаването на кино Модерен театър през 1908 година, а по-късно и на "Одеон" (тогава на улица "Цар Симеон") бележи началото на българската киноиндустрия, а оттам нататък изникват салони навсякъде в София, както и на други места в страната.
Днес локациите на тези знакови културни средища са забравени, а сградите на някои от тях отдавна вече не съществуват. Съвместната изложба на Програмата и L"Europeo "Невидима София: Изчезналите киносалони" проследява и припомня историите на най-ранните кина в града.
Вълнуващият фоторазказ е пътешествие в самото начало на XX век.
Този път на фокус са не само архитектурните висоти на фасадите (тези от тях, които все още се крепят), но и неповторимата атмосфера на интериора. Програмата твърдо вярва, че паметта и културното наследство си струва да бъдат съхранявани.
Изложбата "Изчезналите кина на София" се осъществява с подкрепата на Столична община и nOva art space.