ИЗКУСТВО И ЗДРАВЕ
Пикасо вместо хапчета? Как посещението на музей може да подобри психическото здраве?
Много лекари днес все повече предписват посещения на музеи и галерии вместо класически рецепти с продукти на фармацевтичната индустрия. Как гледането на културни обекти действа на психиката ни?
Автор: 476 Прочита 2 Коментара
/
Традиционната медицина често среща ограничения при подобряването на психичното здраве и борбата със самотата, това е темата на статия в "Шпигел" онлайн. Там пише още, че все повече лекари прибягват до необичаен подход: изписване на ходене на музей и галерии вместо рецепта с лекарства.
Когато конвенционалните методи на лечение не дават резултат, медицината започва да търси неконвенционални пътища. За облекчаване на психични страдания като самота и депресия, лекарите все по-често предписват на пациентите си време, прекарано в културни институции - и това се смята, че е метод с нарастващ успех.
"Музеят е едно особено място, бягство от нашето стресиращо ежедневие", казва Натали Бондил, бивш генерален директор на Музея за изящни изкуства в Монреал, пред "Гардиън". "А изкуството е нещо, което е интересно за мозъка."
Въз основа на това убеждение, през 2018 г. в Монреал стартира уникална пилотна програма, в рамките на която хиляди лекари получиха безплатни билети, които можеха да предписват на своите пациенти. Надеждата беше, че посещенията в музея ще помогнат за облекчаване на депресия, тревожност, диабет и високо кръвно налягане. Междувременно, медици от Монпелие до Масачузетс използват тази необичайна рецепта като допълнение към традиционните лечения. От тази година лекарите в швейцарския град Нюшател започнаха да предоставят на пациентите си билети за музеи или ботаническата градина на града.
Вниманието към този проект изненадва Бондил.
"Това беше толкова проста идея." Въпреки това, не всички културни институции реагираха с ентусиазъм. "Хората я смятаха за интересна идея, но нищо повече."
Престоят в естетична обстановка е лечебен
Изкуство върху рецепта - тази необичайна предписка очевидно има положителен ефект: изследвания показват, че посещенията в музеи могат да намалят стреса и самотата, да подобрят настроението и да подпомогнат психичното здраве, както съобщава "Гардиън". По този начин посещението в музея запълва празнина, която медицината не може да запълни в същата степен.
Лувърът винаги има какво да предложи, за да се разсеем от ежедневните битовизми
Снимка: Getty Images
"Представете си, например, лекар, чийто пациент е напълно самотен, което води до депресия. Какво може да направи един обикновен лекар срещу самотата?", казва Таша Голдън, преподавател в Центъра за изкуства в медицината на Университета на Флорида. Ученият наскоро оцени ефективността на пилотната програма в Масачузетс. Често внимателно подбраните пространства на музеите са добре подходящи за запълване на тази празнина, казва Голдън.
"От изследванията знаем, че самото пребиваване в такива естетически среди може да повлияе положително на нашите чувства, мисли и поведение. Знаем също, че музеите могат да предоставят възможности за социално взаимодействие, което намалява самотата и изолацията."
Също така, самите изложени обекти имат положителен ефект върху посетителите: "Разбира се, изложените обекти и процесът на насочване на вниманието към определени произведения или колекции могат да намалят самотата", казва Голдън. Предписването на посещения в музеи обаче не е универсално решение - това показва оценката на пилотния проект.
Малък брой хора не са се възползвали от посещенията в музея, казва Голдън. "Но за мнозинството от пациентите това е било положително преживяване."
*Статията е публикувана в "Шпигел" онлайн.