ОСОБЕНО МНЕНИЕ
Проф. Андрей Пантев: Видяхме, че сме еднакво уязвими, независимо от различния си социален статут
Човечеството познава много такива изпитания от епидемичен и зловещ характер, след това се е съвземал и животът е продължавал, казва изтъкнатият историк
Редактор : / 2141 Прочита 3 Коментара
Проф. Андрей Пантев (Снимка: BulFoto)- Ще бъде ли друг светът след пандемията или постепенно ще възстанови предишния си облик?
- Както винаги, на такива категорични въпроси отговорът е някъде по средата.
Никога светът няма да бъде същият, но никога няма да има някаква радикална промяна, защото човечеството познава много такива изпитания от епидемичен и зловещ характер, след това се е съвземал и животът е продължавал.
- Можете ли да предвидите конкретни промени (политически, социални, икономически, културни, комуникационни) в глобален, национален и личен план?
- Не бих могъл да предвидя конкретни промени. Единствената евентуална промяна, ако въобще стане, е да видят всичките обитатели на планетата, че сме еднакво уязвими, независимо от различния ни социален статут.
И когато говорим за социална дистанция - на гърло от гърло, не бива да забравяме, че има много по-страшна, много по-дълбока почти пропастна социална дистанция между бедни и богати. И това ще продължава да бъде заплаха, дори и тогава, когато историята с този вирус ще бъде оставена назад или дори забравена.
Проф. Андрей Пантев (Снимка: BulFoto)
- Каква е метафората на пандемията и трябва ли да се търсят в нея морални поуки за човечеството?
- Метафората на пандемията е, че няма единично спасение.
Метафората ни прави равни пред опасностите, въпреки че богатите се лекуват по един начин, а бедните - по друг. Но така или иначе, виждате, че има обща беда и това не трябва да бъде забравяно като метафора, равна с неизбежността на смъртта, каза професорът в интервю за БТА.