Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Стоян Радев: Промените вече се състояха

ОСОБЕНО МНЕНИЕ

Стоян Радев: Промените вече се състояха

За пръв път, благодарение на масовия достъп до информация и интерактивността в обмяната на мнения, решения с глобални мащаби се взимат сравнително бързо от едно световно "народно събрание", казва режисьорът

Режисьорът Стоян Радев (Снимка: BulFoto)

- Ще бъде ли друг светът след COVID -19 или постепенно ще възстанови предишния си облик?
- Концепцията за "другия свят" зависи от това как хората желаят да гледат на случващото се. Така или иначе светът сам по себе си е нещо недостъпно за нашето разбиране и при всички положения ще продължим да пребиваваме в това, което е светът за нас.

Доколкото сетивата не ни лъжат, можем да твърдим, че земното кълбо не е ударено от гигантски метеорит и в този смисъл не е настъпила обективна промяна в околната среда, която действително да диктува известна другост. Не са се появили и възможности отвъд известните досега измерения, например - достъпна за всеки способност да се пътува напред-назад във времето и да се променят минали и бъдещи събития. Аз поне нямам информация такива неща да са се случили.

"Развратникът" от Е. Е. Шмит, реж. Стоян Радев, Театър "София" (Източник: Театър "София")

Още Деян Енев: Писателите са разузнавачите на обществото, които първи проникват в дълбокия тил на бъдещето

Деян Енев: Писателите са разузнавачите на обществото, които първи проникват в дълбокия тил на бъдещето

Вирусът (повече или по-малко опасен) е част от отдавна познатата за човечеството среда. Непозната, невиждана досега, е политическата реакция спрямо него. Като под "политическа" разбирам не просто тази на държавните лидери, а по-скоро на мнозинството от гражданите, които влияят върху представителите си във властта.

За пръв път, благодарение на масовия достъп до информация и интерактивността в обмяната на мнения, решения с глобални мащаби се взимат сравнително бързо от едно световно "народно събрание", в което депутатите са обикновени хора с умен телефон в джоба, намиращи бързо поле за консенсус на територията на страха.

Можеше отношението към вируса да остане в рамките на "трябва повече да внимаваме и концентрирано да насочим експертната енергия в предприемането на конкретни медицински мерки". Вместо това масовото въображение заработи в посока "апокалипсис сега" и последва планетарен жест, който няма как да бъде оправдан с фактическа наложителност.

Достоверен обем от статистически данни нямаше, имаше паника, съчетана с непременно желание да не се допусне катастрофа. Защото в съвременното цивилизованото общество катастрофите са неприемливи - претенцията всяка нужда да бъде удовлетворена, всяка болка - утешена, всяка несправедливост - осъдена, изгражда самочувствие, което не допуска неприятни изненади.

"Палачи" от Мартин МакДона , реж. Стоян Радев, Театър "София" (Източник Театър "София")

Грижливото отношение към всеки проблем, превърнало се в белег за развита култура, променя старата морална оценка на страха. Страхът придобива уважителен статус и да бъде разглеждан като слабост е проява на нечовешка ретроградност.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Затова и малцината, които не го уважиха достатъчно, са възприемани като животни, безмозъчно вписани в ирационалния, жесток природен ред, където - каквото такова. Така че, оказва се, не COVID-19 обръща погледите към един друг свят, а един вече друг свят обръща погледите към Ковид-19 не като към вирус, а като към нещо друго.

- Можете ли да предвидите конкретни (политически, социални, икономически, културни, комуникационни...) промени в глобален и национален план? Пък и личен.
- Както казах, промените вече са се случили. Обявяването на пандемията и отношението към нея е тяхно следствие, а не причина за бъдеща промяна.

- Каква е метафората на болестта Ковид-19 и трябва ли да се търсят в нея морални поуки за човечеството?
- Предпочитам да запазя старомодното преживяване на вируса като вирус. Да не търся преносния смисъл и да причисля себе си към животните, с утешението от Шекспировия цитат (по памет): В най-злия звяр се крие лъх от милост, във мен я няма - значи звяр не съм, казва Стоян Радев пред БТА.

Още Любен Дилов: Veni, vidi... Cowidi

Любен Дилов: Veni, vidi... Cowidi

Още  Режисьорът на "Вездесъщият" Илиян Джевелeков: "Матрицата" еволюира и затяга примката си

Режисьорът на "Вездесъщият" Илиян Джевелeков: "Матрицата" еволюира и затяга примката си

Още Георги Константинов: Невидимият враг е стимул за върховно усилие

Георги Константинов: Невидимият враг е стимул за върховно усилие

Още Владимир Зарев: Дано страхът от смъртта вразуми човечеството. Пред нея всички сме равни

Владимир Зарев: Дано страхът от смъртта вразуми човечеството. Пред нея всички сме равни

Още Владимир Пенев: Вече не знаем в какъв свят живеем

Владимир Пенев: Вече не знаем в какъв свят живеем

Още Мила Искренова: Добрият край е единственият възможен

Мила Искренова: Добрият край е единственият възможен

.

ИЗБРАНО
Коментирай3

Календар

«Февруари 2025»
ПВСЧПСН
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Препоръчваме ви

Милко Лазаров: Греховете раждат агресия

"Ние навлизаме в най-тъмния период за културата, защото тя започва да се управлява като някаква икономическа структура. Пазарът, тълпата не може да определят кое каква стойност има", казва режисьорът, чийто нов филм "Стадото" вече може да се гледа в кината

Тилда Суинтън: Нуждая се от почивка!

Шотландската актриса сподели, че работата ѝ с Дерек Джарман е оказала най-голямо въздействие в кариерата ѝ

Никола Груев-Kottarashky и своеобразната черна кутия на един полет на свободния дух

"Опитвам да преплитам в творчеството си звуци от всяка точка на света. Мисля, че всички ние сме част от една всеобща култура и в това, че сме различни е най-голямата красота", казва музикантът

Пласидо Доминго-син: Колкото повече хора познаваш, толкова по-добре разбираш човечността

Световноизвестният певец, композитор и продуцент, син на прочутия испански тенор, пристига за първи път в България, за да представи своето шоу Volver - Anima Tango

Живописните съновидения на Антония Тоцева: Картини които излъчват, а не поглъщат

Художничката представя първата си самостоятелна изложба "Пътувания и мечтания" в Галерия "Икар", в която показва и текстилни пана на нейната баба Радка Георгиева