Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Мила Искренова: Добрият край е единственият възможен

ОСОБЕНО МНЕНИЕ

Мила Искренова: Добрият край е единственият възможен

"Цивилизационната обвивка е твърде крехко нещо и никога не можем да сме сигурни, че няма да я счупим и да пропаднем във водовъртежа на агресията, продиктувана от страх и други низки страсти", смята изтъкнатият ни хореограф и преподавател

Мила Искренова (Снимка: BulFoto)

- Ще бъде ли друг светът след Covid-19, или постепенно ще възстанови предишния си облик?
- Твърде рано е да прогнозираме каквото и да било, защото има прекалено много неясноти около вируса и пандемията. Някои казват, че вирусът никога няма да изчезне и че ще трябва да живеем с него. Други, в това число и аз, се надяват, че той ще изчезне от само себе си. Трети прогнозират създаването на ваксина....

Във всички случаи ще има много промени, докато той присъства в живота ни и тези промени вече са налице. Всяка ситуация има и хубава страна и лично аз се опитвам да гледам на сегашната по този позитивен начин, защото обратното отношение е деструктивно и безсмислено.

А какъв ще бъде светът след пандемията можем да разберем само когато тя отмине, надявам се да е по-скоро. Чета всякакви прогнози, някои са крайно смущаващи. Аз съм от тези, които вярват, че добрият край е неизбежен и единственият възможен.

Мила Искренова

- Можете ли да предвидите какви конкретни промени (политически, социални, икономически, културни) ще настъпят в глобален/ национален/ професионален/ личен план?
- В сферата на културата се усеща една всеобща мобилизация - артистите сами измислят и прилагат начини да заявят присъствието си чрез нови виртуални форми и да запазят контакта си с публиката.

Разбира се, всички тези варианти на общуване са компромисни, но те ни показват лица и опитности, за които не сме подозирали до момента...

За мен, например, беше истинско удоволствие да гледам видео класовете на Акрам Хан, един от най-известните съвременни хореографи, които даваше от дома си за танцьори, също трениращи в домовете си. Трупата, за която работя, Балет Арабеск, не спира да работи в домашни условия - в момента танцьорите изпълняват задачи, зададени им от селекционираните участници в конкурса за съвременна хореография на името на Маргарита Арнаудова, който се надяваме да се проведе при първа възможност.

В социален план настъпват наистина изумителни метаморфози, някои хора се проявяват в нова или в същинската си светлина и понякога това е силно разочароващо или пък буди възхищение. Мненията се изострят и поляризират.

Цивилизационната обвивка е твърде крехко нещо и никога не можем да сме сигурни, че няма да я счупим и да пропаднем във водовъртежа на агресията, продиктувана от страх и други низки страсти. Надявам се да запазим самообладание, защото изпитанията тепърва предстоят.

По отношение на икономиката съм пълен лаик и не мога да имам вярно усещане. Но от мненията, които срещам, излиза, че положението и там ще бъде сложно и определящо начина на живот и поведение в бъдеще.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Ноеммври 2014 г. Мила Искренова чете откъс от новия роман на Милена Фучеджиева (вдясно) "Сексът и комунизмът" (Снимка: BulFoto)

- Каква е метафората на болестта и трябва ли да се търсят в появата й морални уроци?
- И без да ги търсим, моралните уроци ще ни се предложат сами. От първия момент имам чувството, че тази ситуация ще доведе много аспекти на общия, а и личен живот, до крайности, които няма да можем просто да отместим встрани. Ще трябва да минем през тях, съобразно нивото си на мислене - в това е голямото изпитание според мен.

Метафората ще изкристализира сама, след като променим визията си за света - за сега я виждам като учител с показалка, който сочи слабите ни страни, сподели Мила Искренова в интервю за БТА.

Още Любен Дилов: Veni, vidi... Cowidi

Любен Дилов: Veni, vidi... Cowidi

Още Владимир Пенев: Вече не знаем в какъв свят живеем

Владимир Пенев: Вече не знаем в какъв свят живеем

Още Владимир Зарев: Дано страхът от смъртта вразуми човечеството. Пред нея всички сме равни

Владимир Зарев: Дано страхът от смъртта вразуми човечеството. Пред нея всички сме равни

Още Деян Енев: Писателите са разузнавачите на обществото, които първи проникват в дълбокия тил на бъдещето

Деян Енев: Писателите са разузнавачите на обществото, които първи проникват в дълбокия тил на бъдещето

Още Думи от Георги Господинов: А ако след карантината стане още по-страшно?

Думи от Георги Господинов: А ако след карантината стане още по-страшно?

Още  Режисьорът на "Вездесъщият" Илиян Джевелeков: "Матрицата" еволюира и затяга примката си

Режисьорът на "Вездесъщият" Илиян Джевелeков: "Матрицата" еволюира и затяга примката си

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Февруари 2025»
ПВСЧПСН
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Препоръчваме ви

Милко Лазаров: Греховете раждат агресия

"Ние навлизаме в най-тъмния период за културата, защото тя започва да се управлява като някаква икономическа структура. Пазарът, тълпата не може да определят кое каква стойност има", казва режисьорът, чийто нов филм "Стадото" вече може да се гледа в кината

Тилда Суинтън: Нуждая се от почивка!

Шотландската актриса сподели, че работата ѝ с Дерек Джарман е оказала най-голямо въздействие в кариерата ѝ

Никола Груев-Kottarashky и своеобразната черна кутия на един полет на свободния дух

"Опитвам да преплитам в творчеството си звуци от всяка точка на света. Мисля, че всички ние сме част от една всеобща култура и в това, че сме различни е най-голямата красота", казва музикантът

Пласидо Доминго-син: Колкото повече хора познаваш, толкова по-добре разбираш човечността

Световноизвестният певец, композитор и продуцент, син на прочутия испански тенор, пристига за първи път в България, за да представи своето шоу Volver - Anima Tango

Живописните съновидения на Антония Тоцева: Картини които излъчват, а не поглъщат

Художничката представя първата си самостоятелна изложба "Пътувания и мечтания" в Галерия "Икар", в която показва и текстилни пана на нейната баба Радка Георгиева