ОСОБЕНО МНЕНИЕ
Мила Искренова: Добрият край е единственият възможен
"Цивилизационната обвивка е твърде крехко нещо и никога не можем да сме сигурни, че няма да я счупим и да пропаднем във водовъртежа на агресията, продиктувана от страх и други низки страсти", смята изтъкнатият ни хореограф и преподавател
Редактор : / 1957 Прочита 0 Коментара
Мила Искренова (Снимка: BulFoto)- Ще бъде ли друг светът след Covid-19, или постепенно ще възстанови предишния си облик?
- Твърде рано е да прогнозираме каквото и да било, защото има прекалено много неясноти около вируса и пандемията. Някои казват, че вирусът никога няма да изчезне и че ще трябва да живеем с него. Други, в това число и аз, се надяват, че той ще изчезне от само себе си. Трети прогнозират създаването на ваксина....
Във всички случаи ще има много промени, докато той присъства в живота ни и тези промени вече са налице. Всяка ситуация има и хубава страна и лично аз се опитвам да гледам на сегашната по този позитивен начин, защото обратното отношение е деструктивно и безсмислено.
А какъв ще бъде светът след пандемията можем да разберем само когато тя отмине, надявам се да е по-скоро. Чета всякакви прогнози, някои са крайно смущаващи. Аз съм от тези, които вярват, че добрият край е неизбежен и единственият възможен.
- Можете ли да предвидите какви конкретни промени (политически, социални, икономически, културни) ще настъпят в глобален/ национален/ професионален/ личен план?
- В сферата на културата се усеща една всеобща мобилизация - артистите сами измислят и прилагат начини да заявят присъствието си чрез нови виртуални форми и да запазят контакта си с публиката.
Разбира се, всички тези варианти на общуване са компромисни, но те ни показват лица и опитности, за които не сме подозирали до момента...
За мен, например, беше истинско удоволствие да гледам видео класовете на Акрам Хан, един от най-известните съвременни хореографи, които даваше от дома си за танцьори, също трениращи в домовете си. Трупата, за която работя, Балет Арабеск, не спира да работи в домашни условия - в момента танцьорите изпълняват задачи, зададени им от селекционираните участници в конкурса за съвременна хореография на името на Маргарита Арнаудова, който се надяваме да се проведе при първа възможност.
В социален план настъпват наистина изумителни метаморфози, някои хора се проявяват в нова или в същинската си светлина и понякога това е силно разочароващо или пък буди възхищение. Мненията се изострят и поляризират.
Цивилизационната обвивка е твърде крехко нещо и никога не можем да сме сигурни, че няма да я счупим и да пропаднем във водовъртежа на агресията, продиктувана от страх и други низки страсти. Надявам се да запазим самообладание, защото изпитанията тепърва предстоят.
По отношение на икономиката съм пълен лаик и не мога да имам вярно усещане. Но от мненията, които срещам, излиза, че положението и там ще бъде сложно и определящо начина на живот и поведение в бъдеще.
- Каква е метафората на болестта и трябва ли да се търсят в появата й морални уроци?
- И без да ги търсим, моралните уроци ще ни се предложат сами. От първия момент имам чувството, че тази ситуация ще доведе много аспекти на общия, а и личен живот, до крайности, които няма да можем просто да отместим встрани. Ще трябва да минем през тях, съобразно нивото си на мислене - в това е голямото изпитание според мен.
Метафората ще изкристализира сама, след като променим визията си за света - за сега я виждам като учител с показалка, който сочи слабите ни страни, сподели Мила Искренова в интервю за БТА.