Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Владимир Пенев: Вече не знаем в какъв свят живеем

ИЗВЪНРЕДНО ПОЛОЖЕНИЕ

Владимир Пенев: Вече не знаем в какъв свят живеем

По опасен от коронавируса е човек, загубил мечтите си, казва актьорът, режисьорът и бивш министър на културата

В сцена от постановката "Бащата", реж. Диана Добрева в Народен театър (Снимка: Народен театър)

- Ще бъде ли друг светът след пандемията или постепенно ще възстанови предишния си облик?
- Светът вече е друг и променен. Лошото е, че са неизвестни параметрите на това, срещу което се изправяме. От което и незнание идва голямата промяна. Действа се на тъмно и на сляпо и никой няма убедително решение какво трябва да се направи. Сигурен съм, че ще е трудно и почти невъзможно да се върнем към онази нормалност, което имахме до преди няколко месеца, когато бяхме "на ти" със собствения си свят.

- Можете ли да предвидите конкретни промени - политически, социални, икономически, културни, комуникационни - в глобален, национален и личен план?
- Не мога да направя гигантски обобщения, но това, което виждам и ме засяга лично, е любовта ми към пътешествията. Като човек израснал в комунизма, помня, че пътуванията тогава до повечето желани дестинации бяха почти невъзможни. И когато това стана възможно, го приех за най-голямото достижение на демокрацията.

Сега, ето че отново съм в онова положение, което си мислих, че никога повече няма да ми се случи. Пак ще е много трудно да реализираш мечтите си, или евентуално ще стане след дълго време, че вече ще си уморен от очакването.

Работата ми в театъра също ще е трудна, ако се спазват мерките за социална изолация. Търсят се нови форми. Чувам предложения да се обърнат сезоните и да се играе на открито през лятото, а зимата да се почива. Но това аз не мога, а не съм сигурен, че искам да си го представя...

По време на извънредното положение снимахме последните епизоди на сериала "Откраднат живот". Там видях какво усилие е да се справим с всички нови изисквания.

Техническият екип беше сведен до минимум, за да може да не се събират повече от 5-6 човека на едно място, всички бяха с маски и ръкавици, пръскаше се за дезинфекция през няколко минути... Ако така ще трябва да се работи оттук насетне, не знам дали въобще ще има филмопроизводство...

В световен мащаб са задържани много продукции, тъй като няма как зрителите да влязат в киносалоните. Икономически ще е неоправдано да се пускат произведените филми. Нашето изкуство не може да се прави в социална изолация, то се ражда от преодоляването й.

В сериала "Откраднат живот" (Снимка: "Откраднат живот")

Но въпросът не засяга само изкуството. Ограниченията минават през всекидневието на всеки и правят кризата глобена.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Като българи скептици сме свикнали да мрънкаме, че само при нас е толкова тъпо. Е, дойде време, в което навсякъде по света е същото като при нас... Даже, в определен смисъл, при нас е по-добре. Това може ли да бъде утеха?

- Каква е метафората на пандемията и трябва ли да се търсят в нея морални поуки за човечеството?
- В началото не можех да кажа каква е метафората, но имах усещане, че пандемията, разпростряла се по целия свят почти едновременно, ще доведе до някакво морално израстване, до отдавна очакваната преоценка на ценностите, на отношението към света и живота, ще ни откаже от алчността и самодеяността.

Мислех, че това ще стане спонтанно и ще породи нещо хубаво, ще заживеем по един нов и по-щастлив начин...

Дълбоко се усъмних в тази си надежда, когато нещата се проточиха и не им се вижда краят, а хората започваха да се изнервят и да се държат неразумно, да се превръщат в заплаха са себе си и за другите...

В сцена от постановката "Бащата", реж. Диана Добрева в Народен театър (Снимка: Народен театър)

Сега метафората на всичко това е неизвестността и страха от нея, от липсата на хоризонт, от скъсената перспектива до днес или най-много до утре.... Така, че да взема, каквото мога, пък да става каквото ще.

По опасен от коронавируса е човек, загубил мечтите си, изповяда актьорът пред БТА.

Още Владо Пенев с орден "Св.Св. Кирил и Методий"

Владо Пенев с орден "Св.Св. Кирил и Методий"

Още Владо Пенев чества юбилей с премиерата на "Бащата"

Владо Пенев чества юбилей с премиерата на "Бащата"

ИЗБРАНО
Коментирай13

Календар

«Февруари 2025»
ПВСЧПСН
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Препоръчваме ви

Режисьорът Ангел Апостолски засне първата реклама за Супербол с българско участие

Роден в Скопие и дипломиран от НАТФИЗ, Апостолски изгражда кариерата си в България, като създава кампании за водещи международни и регионални марки

Илиян Джевелеков: Всеки ден прочитаме новини, които граничат с безумството

"Политическите елити и по-голямата част от човечеството действат или бездействат, сякаш страдат от дефицит на самосъзнание", споделя режисьорът на сериала "Тревожност"

Рене Декарт имал пророчески съновидения

375 години от смъртта на големия философ, математик и физик

Милко Лазаров: Греховете раждат агресия

"Ние навлизаме в най-тъмния период за културата, защото тя започва да се управлява като някаква икономическа структура. Пазарът, тълпата не може да определят кое каква стойност има", казва режисьорът, чийто нов филм "Стадото" вече може да се гледа в кината

Четири десетилетия след дебюта си в Кан, Жулиет Бинош ще оглави журито на кинофестивала

"През 1985 г. изкачих стъпалата за пръв път с ентусиазма и несигурността на млада актриса", казва Бинош, припомняйки първото си стъпване на червения килим на Лазурния бряг