Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Спътниците" на Ромен Ролан: Шекспир, Гьоте, Толстой, Юго и Ленин

ВЕЛИКИТЕ ЕВРОПЕЙЦИ

"Спътниците" на Ромен Ролан: Шекспир, Гьоте, Толстой, Юго и Ленин

80 години от смъртта на Нобеловия лауреат за литература

1935 г. Ромен Ролан (в средата) със своя добър приятел Максим Горки и съветски комсомолци. Вляво е генералният секретар на Комсомола Александър Косарев. Снимка: Abraham Pisarek/ullstein bild via Getty Images

Личността му е толкова мащабна, че с което й определение да го назовем, то ще бъде мащабно само по себе си. Той е писател-романист, биограф, есеист, драматург и музиколог; носител на Нобелова награда за литература; пацифист и антифашист.

Роден е в Париж, но се дипломира в Рим с докторат по изкуствата. Едва на 29 години става преподавател по история на изкуството в Ecole Normale в Париж, а осем години по-късно - в Сорбоната.

Ромен Ролан (1866-1944), Снимка: Getty Images

Още Виктор Юго - уникална смесица от романтик, нимфоман, изгнаник и герой

Виктор Юго - уникална смесица от романтик, нимфоман, изгнаник и герой

Става дума за френския писател Ромен Ролан, автор на романа "Жан-Кристоф " (1904-1912), състоящ се от 10 книги. Този роман му донася световна слава и е преведен на десетки езици. Цикълът разказва за кризата на немския музикален гений Жан-Кристоф Крафт, чийто прототип са двама души - Бетовен и самият Ромен Ролан.

Чрез "хармонията на противоположностите" писателят се опитва да внуши реалната възможност за мир между народите. Героят му Жан-Кристоф е модерен за времето си бунтар и музикален гений, който в края на романа укротява бунтарския си характер, в името на изкуството. Това е една концептуална идея на Ромен Ролан, която характеризира личността му като миротворец и човек с висок морал.

Още Откриха неизвестен ръкопис на Виктор Юго на около 150 години

Откриха неизвестен ръкопис на Виктор Юго на около 150 години

Ролан вярвал, че реформа в изкуствата може да повлияе на духовното израстване на отделните общества към мирно съществуване. Историята на главния герой в романа удивително напомня на житейския образ на самия Ромен Ролан.

Писателят е роден на 29 януари 1866 година в Кламси, Бургундия. Живял е във време, сходно с нашето съвремие. В началото на Първата световна война Европа агонизира. Децата й взаимно се избиват. Ромен Ролан е от хората с будна съвест, които призовават за морални и духовни ценности, срещу ненавистта и несправедливостта. Пише: "Великият народ, в плен на войната трябва да брани не само границите си, а и своя разум. Занаятът на интелектуалците е да дирят истината сред погрешните представи".

Колко убедително актуално звучат тези негови думи и днес!

Махатма Ганди (вдясно) на посещение на Ромен Ролан в Швейцария през 1931 г. Снимка: Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images

Още Благодарение на Фройд, Дали превръща призраците си във вдъхновение

Благодарение на Фройд, Дали превръща призраците си във вдъхновение

Ромен Ролан ще стане свидетел на още една опустошителна световна война - Втората. Умира от туберкулоза на 78-годишна възраст на 30 декември 1944 година. През отминалата 2024-та светът отбеляза 80 години от смъртта на великия писател-хуманист, носител на Нобелова награда за литература (1915), на наградата Femina (1905) и на Голямата литературна награда на Френската академия (1913).

Към Нобеловата му награда за литература четем: "За високия идеализъм на литературните произведения, за симпатията и любовта към истината". Много точна оценка за приноса на Ромен Ролан не само като писател, но и като активна обществена личност.

Ромен Ролан е признат новатор в жанровете биография, психологическо есе, литературен портрет и музикално изследване. Много литературоведи неглижират драматургичните му творби "Орсино", "Емпедокъл" (1890), "Балиони" (1891), "Ниоба" (1892), "Калигула" (1893) и "Обсадата на Мантуа" (1894).

Факт, че тези пиеси не донасят успех на автора си, някои от тях никога не са публикувани и поставяни, но е важно да се отбележи, че и в тях Ромен Ролан не изневерява на стила си да бъде верен на истината, в случая - на историческите факти.

Корица на Quinze Ans de combat (1919 – 1934), 1935

Още Реваншът на Шостакович пред Сталин с Увертюра "Фестивална"

Реваншът на Шостакович пред Сталин с Увертюра "Фестивална"

Трябва да отбележим една голяма заслуга на Ромен Ролан - той е реформист в театъра. В цикъла си пиеси "Театър на революцията" включва теми, свързани с Великата френска революция, но те са алюзия към неговото съвремие - време на разруха и войни. Ромен Ролан изследва по художествен път ролята на обикновените хора в историята. Революцията едновременно го привлича и плаши. Така, както тя изглежда тя в очите на повечето обикновени хора.

Ромен Ролан търси причините за това противоречиво чувство, като търси отговори в дълбочината на много философски и морални проблеми. Главен герой в пиесата му "Четиринадесети юли" от гореспоменатия цикъл е не отделен човек, а целият народ.

Още Графинята-актриса с над 120 филмови роли Мария Капнист, преживява 15 години в най-злокобните сталински лагери

Графинята-актриса с над 120 филмови роли Мария Капнист, преживява 15 години в най-злокобните сталински лагери

Ромен Ролан е роден в семейството на нотариус, което се премества да живее в Париж през 1881 година. Там младият Ролан първо завършва Лицея на Луи Велики, а после гимназията Ecole Normale. После заминава за две години в Италия, където изучава изобразително изкуство и история на музиката. Връщайки се във Франция, защитава дисертация в Сорбоната на тема "Произходът на съвременния оперен театър. История на операта в Европа преди Лули и Скарлати". Става професор по история на музиката и започва да изнася лекции. Първо в Ecole Normale, а след това в Сорбоната.

Заедно с Пиер Обри през 1901 година основава списанието "La Revue d'histoire et de critique musicales", в което публикува множество музиковедски статии и монографии.

Първото му отпечатано белетристично произведение е трагедията "Свети Луи" (1897 г.), от която тръгва цял драматургичен цикъл - "Трагедии на вярата". "Свети Луи" е философска пиеса за конфликта между вярата и неверието. В целия цикъл Ролан цели да докаже необходимостта от обновяване не само в обществения живот, но и на самото изкуство - то да стане разбираемо за хората.

Още Великата Мая Плисецкая губи баща си едва 13-годишна в сталинските лагери на ГУЛАГ

Великата Мая Плисецкая губи баща си едва 13-годишна в сталинските лагери на ГУЛАГ

По време на Първата световна война Ролан участва в пацифистки организации и публикува антивоенни статии, събрани в сборниците "Над битката" и "Предвестници". Ромен Ролан е известен с това, че приветства Октомврийската революция в Русия от 1917-а. Той бил близък приятел и почитател на Лев Толстой, общувал с Максим Горки и дори имал среща в Москва по покана на Сталин. Така че когато през 1938 година научава за брутални репресии в Съветския съюз, той написва гневни писма до ръководителите на съветската власт. Това ясно говори, колко живо е било в него чувството за справедливост и че всъщност той е бил един космополитен миротворец на своето време - вълнувал се е от всичко, което се случва по света с обикновените хора. "Безкомпромисен хуманист!", възкликва един от биографите на писателя.  

През 1921-ва Ромен Ролан се установява да живее във Вилньов, Швейцария, откъдето си кореспондирал с много писатели от различни точки на света. Запазени са негови писма с Айнщайн, Махатма Ганди, Швейцер и Фройд. В онзи период Ролан пътувал активно до Лондон, Залцбург, Виена, Прага и Германия.

Още Лев Толстой - мислителят и светецът, отлъчен от църквата

Лев Толстой - мислителят и светецът, отлъчен от църквата

В творчеството си писателят често се връща към античността и Ренесанса. Главният герой в "Кола Брюньон" (1918) е весел и талантлив дърворезбар. За писателя този тип хора са израз на мечтания от него синтез между труда и творчеството. Този идеал виждаме и в биографичните му творби за Бетовен, Микеланджело, Толстой, и др. В същото време Ролан не идеализира човека зад гения. Примерно, описва Микеланджело като голям талант, но слабохарактерна личност. Писателят изследва задълбочено конфликтната връзка между мечтата и действието, чиято жертва често са ставали много талантливи творци.

Вече споменахме за антивоенните творби на Ромен Ролан. Романът му "Клерамбо", трагедията "Пиер и Люс" и др., разкриват идеалистичната му надежда, че мирният живот и човешките чувства винаги побеждават  разрушителната сила на войната.

Още "Ясна поляна" или защо "Чехов каза "сбогом" на Толстой"

"Ясна поляна" или защо "Чехов каза "сбогом" на Толстой"

Нобеловата награда Ромен Ролан получава, въпреки скандала, който той предизвиква с това, че публикува през 1915 година страстни антивоенни статии под названието "Над схватката" ("Audessus de la melee"), в които се обявява за свобода и интернационализъм, срещу несправедливостта и ужасите на войната, а също и срещу бившите пацифисти, които стават запалени националисти.

Ромен Ролан е майстор и на четивата със социална тематика. Една от неговите героини е жена, която се бори за човешки права. Изгубила сина си, който е убит от италиански фашист, тази жена се включва с всичките си сили в антифашистката борба и проявява мъжки характер.

Още "Заговорът срещу Ленин" излиза на български

"Заговорът срещу Ленин" излиза на български

През 1936 година Ромен Ролан публикува сборник с есета - "Спътници", в който разкрива кои са личностите-жалони в неговия живот. Сред тях са Шекспир, Гьоте, Толстой, Юго и ... Ленин. Въпреки репресиите в Съветския съюз, които дълбоко го разтърсват, за Ромен Ролан Октомврийската революция остава едно от най-великите събития в човешката история.

По време на Втората световна война Ролан работи върху автобиографичните си творби "Вътрешно пътешествие", "Околосветско плаване" и грандиозния си многотомен труд за Бетовен. Смъртта прекъсва творческата дейност на един от най-талантливите световни писатели. Замлъква честният глас на един от най-будните европейци във времето на войни и разруха.   

Ромен Ролан - мисли

Най-тежкото в смъртта е мълчанието...

Здравето е също така заразително, както и болестта.

Всичко е красиво само на своето място и в своето време.

Страстта не е толкова опасна, колкото са страшни причинените от нея разрушения.

В дружбата няма нито длъжници, нито благодетели.

Мъжеството на ума се състои в това, да не отстъпва пред тежестите на умствения труд.

Там, където не е велик нравственият облик, няма велик човек.

В посмъртно издадените мемоари на писателя от 1956 година ясно личи здравата връзка между светогледа и човеколюбието му. Ромен Ролан остава в историята на литературата като един от най-широко форматните интелектуалци, съчетаващи огромната си култура с безкомпромисен хуманизъм.

Еми МАРИЯНСКА

Още Продадоха "Ленин в очите" на Банкси за 960 000 долара

Продадоха "Ленин в очите" на Банкси за 960 000 долара

Още Зигмунд Фройд: В Средните векове щяха да изгорят първо мен, а после и всичките ми книги

Зигмунд Фройд: В Средните векове щяха да изгорят първо мен, а после и всичките ми книги

Още Горки и обречените "на дъното" - съвременен "прочит" на пиесата му

Горки и обречените "на дъното" - съвременен "прочит" на пиесата му

Още Френският писател Бернар Пиво, оглавявал Академия "Гонкур", почина на 89-годишна възраст

Френският писател Бернар Пиво, оглавявал Академия "Гонкур", почина на 89-годишна възраст

Коментирай3

Календар

Препоръчваме ви

Париж полудява по зетя на Третяков

Сто години от смъртта на гения на сценографията и костюма Леон Бакст

Eдин истински пророк на песимизма - големият Самюъл Бекет

Той е един от най-значимите писатели на 20-и век, наричан още пророк на песимизма. На 22 декември 1989 г. светът се прости с нобеловия лауреат и майстор на театъра на абсурда - големия Самюъл Бекет

Основателят на футуризма - фашист и женомразец

80 години от смъртта на Филипо Томазо Маринети

Смятат го за пътешественика, изобретил спалния чувал

130 години от смъртта на автора на "Островът на съкровищата" Робърт Луис Стивънсън

Метаморфозите на развратника-революционер маркиз дьо Сад

210 години от смъртта на писателя-философ и деец на Просвещението

Поискал да изтрият името му от филм по негов роман

95 години от рождението на автора на "Момо" и "Приказка без край" - Михаел Енде