СПЕЦИАЛНИ ГОСТИ
Шоколади "Гайо" - какаото обича Пловдив
"Всички имаме нужда от емоция, от смисъл, от преживяване както в нещата, които правим, така и в тези, които консумираме", казва магьосникът на шоколада
Автор: 5067 Прочита 0 Коментара
/ Снимка: Официална фейсбук страницаПоредицата "DIRections", в която пътешестваме из градовете на България, е на последна спирка в Пловдив. Ще ви срещнем с французина Венсан Гайо, който се влюби в Града на тепетата и създаде тук заедно със своята съпруга Мария фабриката за шоколади с автентичен вкус и мисия "Гайо". За Венсан магията на шоколада е, че може да се комбинира с почти всичко - български малини и лешници, пчелен прашец и кардамон, люти чушки, сол от Атанасовското езеро край Бургас, най-богатия резерват в Европа на диви птици.
Наш партньор в поредицата е Vivacom - компанията, която ни свързва със света вече 10 години.
Снимка: Официална фейсбук страница
Щастие на парченца, доза допамин, хапка вълнение, повече от храна - да, за шоколада става дума. Мислим си, че познаваме шоколада, но всъщност знаем толкова малко за него. За да разберем душата на шоколада, отиваме в пловдивския квартал "Прослав", където при влаковата линия се е сгушила една красива нова сграда. Там ще се срещнем с Венсан Гайо, французин и вече истински пловдивчанин - не заради 8-те години, откакто живее в Града на тепетата със своята съпруга Мария, а защото е намерил перфектния баланс между работата и удоволствието, между вкуса и технологията, между шоколада като бизнес и като кауза.
Снимка: Официална фейсбук страница
В дома на "Гайо Шоколад" те примамва просторно антре. От едната страна на бара пробваме чай от какао и шоколадови изкушения, а на масата в другия край са оставени детски рисунки от ученическата група, гостувала преди нашата среща. Шоколадовите турове са една от инициативите, които Венсан и Мария провеждат във фабриката, както и лекции, кулинарни курсове, концерти, прожекции и още събития.
Снимка: Официална фейсбук страница
Двамата искат повече хора да разберат как наистина се прави шоколад - само с две съставки и половина и без никакви консерванти. Да, това са какаови зърна, какаово масло, което се добива при обработката им, и рафинирана захар.
Целта, казва Венсан, е: "Ако може съвсем малко да събудим децата, а и възрастните, че има храна, която ни разболява, и храна, която ни прави здрави".
Снимка: Официален профил в INSTAGRAM
Той води туровете, в които всеки може да си изцапа ръцете и да създаде свой шоколад, че даже и да нарисува опаковката. Всеки тур започва с интродукция за какаото, защото "това обяснява всичко". И труда, и енергията, и качеството, и вкуса.
Снимка: Официален профил в INSTAGRAM
Венсан включва телевизора. Гледаме кадри, които е заснел в какаова плантация в Мексико. На екрана няколко поколения ръце обработват скъпоценното какао - от брането и разцепването на шушулката, през измиването на зърната и изсушаването им на слънце, до почистването от обелките и стриването на зърната до гъста течност, каквото всъщност е истинското какао - това, което древните народи смятали за напитка на боговете. Ацтеките използвали какаовите зърна като парична единица и вярвали, че чрез него могат да се свържат с отвъдното и с божествата. Древните познавали полезните свойства на какаото, които не са се променили до днес.
Снимка: Официална фейсбук страница
"Какаото е повече от растение. То е голяма част от живота в Централна и Южна Америка. Хората са много бедни, но всеки има по няколко какаови дървета. Какаото е част от историята от хиляди години - до днес. То е нещо духовно, не е само храна. Достатъчно е да видите как един фермер се отнася с плода и със зърната какао - наистина е впечатляващо", разказва Венсан за Мексико.
Допълва, че тези плантации са перфектни екосистеми, в които хората следват природата, а не обратно. Там няма нито едно случайно дърво - има такива за плод, такива за сянка, дървета - плевели, както и специален сорт цветя, задържащи вода за сухия период.
Снимка: Официален профил в INSTAGRAM
Венсан е изключително внимателен за произхода на какаовите зърна. Избира проверени ферми от Централна и Латинска Америка, в които няма експлоатация и детски труд. Около нас има чували с безценната суровина - от тях в последствие се правят чанти и сувенири. Фабриката на практика не изхвърля нищо, а хартиените и пластмасови опаковки се рециклират. Наречете го кръгова икономика или затворен цикъл, но дори това не е най-впечатляващото.
Снимка: Официален профил в INSTAGRAM
Пътят на какаото
На плота под телевизора стои каменна ръчна преса за стриване на зърната. В "Гайо" сами са си направили и машина за обелване. "Това е старият начин за производство. Няма емулгатори и палмово олио, даващи мазното усещане в индустриалните шоколади. Работим с качествените суровини, които по принцип трябва да съдържа истинският шоколад. Който е опитвал нашия шоколад, веднага усеща разликата", казва Венсан, докато надникваме в производствената зала.
Снимка: Официален профил в INSTAGRAM
Зърната се сортират, изпичат, обелват и поставят във въртяща се мелница, където престояват 3 дни. През това време се отделя какаовото масло. После какаото се смила до гъста течност, добавят се какаовото масло и захарта - и магията става, но бавно.
Снимка: Официален профил в INSTAGRAM
"След като шоколадът е готов, му даваме почивка, тъй като аз казвам, че е стресиран. За хората е малко странно, че шоколадът може да бъде стресиран, но ако го опитате в този момент, ще видите, че е различен. За седмица - две шоколадът отпуска своя вкус. После темперираме за блясък и хомогенна структура и оформяваме блокчетата. Пакетираме ръчно, за да сме сигурни, че всяко едно блокче, което излиза оттук, е такова, каквото ние бихме опитали", допълва Венсан.
Снимка: Официален профил в INSTAGRAM
Как започва всичко?
Той е музикант и тонрежисьор. Тя е завършила международна политика във Франция. Събира ги любовта - и още нещо. "Преди години се запознахме с хора от Венецуела с плантация за какао. Дотогава какаото за нас беше кафяв прах, който купувахме от магазина, за да си правим мляко с какао. Тогава разбрахме какво е какаото, колко е ценно и какво означава за тези хора. Така се роди нашето любопитство към какаото и шоколада. Започнахме да опитваме, да приготвяме рецепти. Тогава живеехме в Лион, работихме в различни сфери", разказва Венсан.
Снимка: Официален профил в INSTAGRAM
Двойката решава, че ще се премести в България, защото "тук е хубаво". Мария е от Пловдив и двамата изобщо нямат колебания къде ще живеят. Пловдив Венсан описва така: " Всеки път, когато пътувам и се връщам, се убеждавам, че този град е специален. В много градове има история, но в Пловдив хората живеят в историята. Накъдето и да се обърнеш, ще видиш нещо, което стои от векове, има стойност и придава едно усещане на спокойствие, удовлетворение и издигане над нещата. Когато имаме гости от чужбина, аз искам да ги потопя в тази история ".
Снимка: Официален профил в INSTAGRAM
Семейство Гайо ще подарят на любимия Пловдив още една красива история. "Трябваше да направим промяна, за да останем тук. Нещо наше, в което да се чувстваме добре - без компромиси. Шоколадът вече беше част от нашия живот и решихме, че това е добър начин да споделим хубави емоции с повече хора. В началото нашите приятели ни гледаха като луди, но все пак опитахме. Учихме се, ходихме при шоколатиери от Франция и Италия, които работят директно от зърната. Карахме курсове. В даден момент изоставихме старите си професии и започнахме двамата", спомня си Венсан.
Снимка: Официален профил в INSTAGRAM
Днес, 8 години по-късно, най-търсените шоколади на "Гайо" са млечният с карамелизирани бадеми и натуралният със 70% съдържание на какао. Гамата на натуралните шоколади със силен вкус набира скорост. "Всеки шоколад си има публика", шегува се създателят им. Питам го защо "Гайо" са толкова успешни, а той отговаря:
"Всички имаме нужда от емоция, от смисъл, от преживяване както в нещата, които правим, така и в тези, които консумираме. Всички имаме емоционална връзка с шоколада - дали го обичаме, дали не. От детството той е при нас".
Снимка: Официален профил в INSTAGRAM
Въпрос на малко късмет
За точната рецепта за даден шоколад трябва не само техника и добра идея "Мисля, че всеки шоколад избира кога да се появи. Много говорим с Мария, много рецепти сме коментирали и пробвали, но не винаги стават", признава Венсан. В "Гайо" обаче нямат време да се връщат назад. Причината? " Шоколадът дава огромна свобода".
Шоколади "Гайо": WEBSITE | FACEBOOK | INSTAGRAM
Цветана Георгиева