ГОЛЕМИТЕ ИМЕНА НА СВЕТОВНОТО КИНО
Продуцент уличи режисьора на "Тутси" в шпионаж
90 години от рождението на Сидни Полак
Автор : / 4426 Прочита 0 Коментара

На 1 юли 1934 година, преди 90 години е роден един от титаните на световното кино - Сидни Ъруин Полак. Режисирал е над 20 филма и 10 телевизионни предавания, снимал се е като актьор в повече от 40 продукции и е продуцирал 44 ленти.
Сидни Полак има 7 номинации за "Оскар", а две от тях печели - за най-добър филм и за най-добър режисьор.
Полак получи "Оскар" за най-добър режисьор за филма "Отвъд Африка" от 1985 година, в който участват Робърт Редфорд и Мерил Стрийп. Като продуцент на трилъра "Майкъл Клейтън", бе номиниран с "Оскар" за най-добър филм, и освен това блестящо изпълни ролята на шеф на героя на Джордж Клуни.
Кадър от филма "Отвъд Африка" на Полак с участието на Мерил Стрийп и Робърт Редфорд
"Сидни направи света малко по-добър, филмите малко по-добри и дори вечерите малко по-добри. Той ще ни липсва ужасно много", казва Джордж Клуни след новината за смъртта на Полак.
Достатъчно е да споменем само шест заглавия на филми на Полак, за да заключим, че той е легенда в света на киното. А те са "Уморените коне ги убиват, нали", "Тутси", "Отвъд Африка", "Хавана", "Фирмата" и "Преводачката". В негови филми направиха запомнящи се роли Никол Кидман, Шон Пен, Джейн Фонда, Дъстин Хофман и още много звезди на световното кино.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
"Той бе добър приятел и феноменален режисьор и аз винаги ще ценя всеки един момент, който съм прекарала с него", споделя актрисата Сали Фийлд, която се е снимала заедно с Пол Нюман във филма на Полак "Липса на умисъл".
Последната поява на Полак преди да почине на 73 бе като актьор в романтичната комедия "Made of Honor", която тръгна по кината след неговата смърт. Полак веднъж бе описал актьорските си изяви като "извинение да шпионира другите режисьори".
Играе в над 15 филма, включително в "Преводачката" (2005), "Широко затворени очи" (1999), "Съпрузи и съпруги" (1992), "Електрическият ездач" (1979) и др.
С чувство за хумор запази духа си до последния си дъх.
Напусна земния свят в дома си в Пасифик Палисейдс в Южна Калифорния през 2008-а, след кратка и неравна битка с рак на стомаха.
Заболяването било открито от лекарите девет месеца преди това, а медиите научиха за това, след като Полак отказа да режисира телевизионен филм за HBO. През последните години Сидни Полак отделяше повече време на изявите си като актьор и продуцент. "Made of Honour" бе последната му роля, в която той игра в ролята на бащата на главния герой.
Актьорският му дебют е през 1962 година във филма "War Hunt". По време на снимките се сприятелява с Робърт Редфорд и двамата създадоха седем незабравими ленти, сред които "Трите дни на Кондора", "Такива, каквито бяхме" и "Електрическият ездач".
Сред филмите, в които се е снимал Сидни Полак, са "Съпрузи и съпруги" на Уди Алън, "Играчът" на Робърт Олтман, "Смъртта й прилича" на Робърт Земекис, "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик и др. За телевизията Полак се е снимал в сериалите "Семейство Сопрано" и "Уил и Грейс".
Сидни Полак е роден на 1 юли 1934 година в Лафайет, Индиана. Учи актьорско майсторство в театралната школа Neighborhood Playhouse в Ню Йорк, в която по-късно преподава и среща бившата си студентка Клер Грисуолд, с която сключва брак.
Семейството има три деца - син Стивън, загинал в самолетна катастрофа през 1993-та и две дъщери - Ребека и Рейчъл.
И днес, когато гледаме филма на Сидни Полак "Тутси", си казваме, че може би това е една от най-запомнящите се класически комедии на нашето време. "Смях през цялото време!", както написа един критик.
Във филма участват Дъстин Хофман, Марг Хелгенбъргър и Джесика Ланг, които разказват историята на талантлив актьор с труден характер, който така и не успява да си намери работа. Ето защо решава да се преобрази като жена и така идва големият му пробив.
Лентата има десет номинации за "Оскар", а Джесика Ланг спечели в категорията най-добра поддържаща актриса.
През 2015 изданието "Time Out New York" определя "Тутси" за най-добрия филм на всички времена.
Стоп-кадър от филма "Тутси" на Сидни Полак / Снимка: Columbia Pictures
Романтична комедия е и филмът "Сабрина" (1995) на Полак. В него класическият любовен триъгълник заплита в невероятна интрига героите на Харисън Форд, Грег Киниър и Джулия Ормонд. Двама мъже, влюбени в една жена, и готови на всичко, за да я спечелят. Завладяваща класика с великолепни актьори.
Харисън Форд и Джулия Ормонд в кадър от филма на Сидни Полак "Сабрина"
С не една, две или три, а с цели 28 награди е удостоен филмът на Полак "Отвъд Африка" (1985). Сред тях седем са "Оскар" и три "Златен глобус". Истински рекорд.
Сюжетът е вдъхновен от автобиографичния роман на датската писателка Карен Бликсен. Лентата разказва за живота й в Кения, където съпругът й има плантация за кафе. В ролите се превъплъщават Мерил Стрийп и Робърт Редфорд.
Редфорд играе и във филма на Полак "Хавана" (1990). Там е страстен комарджия, който се забърква с кубински политици в последните дни на режима на Батиста. По онова време Хавана е столица на бизнеса с наркотици, хазарт и проституция. Главният герой се надява на голям удар, когато съдбата му поднася изненада - влюбва се в жената на кубински революционер.
Когато се появи "Преводачката" (2005), всички бяха очаровани да видят един завладяващ трилър на Полак. Действието във филма се развива в Ню Йорк, където преводачката Силвия Брум работи за ООН. По време на среща тя случайно чува смъртна заплаха към президента на африканска страна, в която тя самата е израсла.
Провокацията поставя началото на завладяваща политическа драма.
Главната героиня изигра Никол Кидман, а в ролята на агент на правителството се превъплъти Шон Пен.
Никол Кидман в "Преводачката" на Сидни Полак
"Преводачката" е първият филм в историята на киното, заснет в реалната сграда на ООН, а Полак осигурил тази привилегия за снимките в личен разговор с главния секретар на ООН Кофи Анан.
"За Полак няма невъзможно, когато иска нещо! Той е чутовен максималист!", възкликва в рецензия за филма един филмов критик.
Единственото "черно петно" в биографията на Полак се появи след като холивудският продуцент Арнън Милчан, продуцирал филми като "Боен клуб", "Хубава жена" и "Поверително от Ел Ей, разкри пред медииите, че тайно е помагал на Израел да развие програмата си за ядрени оръжия. В интервю пред Си Ен Ен Милчан разказва, че известно време в тази шпионска дейност му е бил партньор "в износа на летателни апарати и какво ли още не" Сидни Полак.
Милчан хвърли в публичното пространство и още един многозначителен и не много коректен контекст по адрес на Полак с фразата: "Той трябваше да реши на какво е готов и на какво не е. За много неща отказваше. Но и на много неща се съгласяваше."
Това интервю внесе смут сред почитателите на режисьора във филмовата гилдия, но няма как да засенчи онова, с което той остана завинаги "запомнен" в света на киното - със своите великолепни "човешки" филми.
Сидни Полак - мисли
"Харесвам провалите си толкова, колкото и успехите. Проблемът е, че светът не харесва провалите."
"Филмите са като децата или пръстите на ръцете. Трудно е да си избереш любими."
"Израснах, без да мисля за филмите като нещо за снимане или някакво изкуство. Филмите бяха нещо, което да гледаш в събота следобед."
"Преподавах актьорско майсторство години наред и без да усетя, това ме насочи към режисирането."
"Всяка форма на изкуството е по някакъв начин свързана с правенето на филми."
"Няма съмнение, че добрият сценарий е ключов за добрия филм."
"Филмът е колективно преживяване, както знаете."
"Понякога причините да направиш един филм са причините той да се провали."
"Когато правиш пиеса, интерпретираш творба, която вече съществува. При филмите не е така."
"Ужасно е, истински срам, че политиката се превърна в шоубизнес."
"Идеята в "Тутси" е, че един мъж става по-добър, след като е бил жена."
"Един филм се прави обикновено заради някаква идея."
"Не следвах в колеж. Винаги съм съжалявал и съм завиждал на тези, които са били в колеж."
Еми МАРИЯНСКА