ГОЛЕМИТЕ ИМЕНА НА КИНОТО
Преди Холивуд Бърт Ланкастър бил акробат в цирка
110 години от рождението на знаменития актьор
Автор : / 3159 Прочита 1 Коментара
1974 г.: Бърт Ланкастър (1913 - 1994) играе пенсиониран професор, чието спокойствие е нарушено от шумни съседи във филма на Лукино Висконти „Gruppo di Famiglia in un Interno“, известен още като „Conversation Piece“, Снимка: Getty ImagesПомните ли го в "Гепардът" на Висконти?
За неговото превъплъщение в образа на княз Фабрицио Салина, самият режисьор казва следното: "Князът беше много сложен характер: едновременно деспотичен, груб, силен, но и романтичен, добър, разбиращ. На моменти дори глупав, но винаги загадъчен. Всичко това може да се каже и за Бърт Ланкастър. Аз мисля, че Бърт е най-загадъчният човек, който съм срещал в живота си".
Ланкастър е от онези актьори, които не можеш да определиш просто като красив мъж - той е рядка порода, чиято красота се крие в мъжественото излъчване.
Навършиха се 110 години от рождението на знаменития американски актьор Бърт Ланкастър.
В едно свое интервю той споделя: "Човек трябва да се бори, за да не се превърне в антика". И неговият живот е борба - истинска борба за заслужен успех. Актьорът доживя 80 като достоен и деятелен човек и филмографията му включва повече от 160 проекта, като не играе в киното само три години преди смъртта си през 1994-та.
"Винаги гледам как да се подобря, да намирам нови начини да изразявам себе си, да търся истинското и оригиналното.", казва Ланкастър, и подчертава, че е играл само във филми, които самият той би гледал.
Той е една от звездите от Златната епоха на Холивуд в средата на ХХ век. Носител е на "Оскар" и "Златен глобус" за филма "Елмър Гантри"(1961). Има две награди БАФТА - за "Птицегледачът от Алкатрас"(1963) и "Атлантик сити"(1982). Друг култов филм с негово участие е "Оттук до вечността" по романа на Джеймс Джоунс, номиниран в 13 категории за "Оскар", от които печели 8.
Кадърът от филма "Оттук до вечността", който кара киносалоните да притихнат
Прочутата сцена на Бърт Ланкастър и Дебра Кар на плажа се превръща в истинска екранна икона в представите на тогавашното филмово поколение.
Неслучайно филмът е записан сред стоте най-добри романтични ленти от Американската филмова академия.
Помним Ланкастър още в "Семеен портрет в интериор" (1974, награда "Давид на Донатело" за най-добър актьор ), "Червеният корсар", "Човек на закона", "Поле на мечтите" и мн. др.
През 1999 година Американският филмов институт включва Ланкастър в класацията на най-големите мъжки звезди на класическото холивудско кино. Освен актьор, той е и режисьор и създава своя собствена компания за продукция на филми.
Бърт Ланкастър (1913 - 1994), Великобритания, 24 януари 1974 г. / Снимка: Getty Images
Ланкастър е известен с атлетичната си фигура, и неслучайно често го сравняват с екранния колос, доживял до 103 - Кърк Дъглас. Друга характерна и запомняща се негова черта е усмивката му.
Кариерата му започва след Втората световна война. През 60-те и 70-те години на ХХ век участва в много европейски продукции под режисурата на именити режисьори, сред които - знаменитите Лукино Висконти и Бернардо Бертолучи (1976, "Двадесети век").
Ланкастър е роден в обикновено американско семейство на пощенски служител. Като юноша обича спорта, играе бейзбол. Искал да стане учител по физическо възпитание, но вместо това става акробат. Работи в цирка, но при един инцидент получава сериозна травма и трябва да се откаже. Участва във Втората световна война, а след нея една случайна среща с продуцент, променя съдбата му.
В киното дебютира като швед във филма "Assassins".
Този истински мъжкар има три брака и пет деца от втория си брак с Норма Андерсън. Първият му брак - с Джун Ърнст трае 11 години, но е бездетен. Последната му съпруга, с която живее четири години до смъртта си, е Сюзън Мартин.
Ланкастър твърди за себе си, че има труден характер и се шегува, че може би в това отношение може да му съперничи единствено Кърк Дъглас.
Очевидно двамата мъжкари си съперничат в много отношения.
Но, за трудния характер: Във филма "Елмър Гантри", за който е удостоен с "Оскар", Ланкастър итграе точно такъв човек - с труден характер. Гантри е прагматик, който фанатично преследва целите си, а те винаги са някаква полза. С комерсиална цел организира и църква. Става много известен пастор, от когото хората изпитват респект. Славата му носи огромни пари. Неочаквано, обаче, в града се появява бившата приятелка на Гантри. Тя превръща живота му в истински ад. Ланкастър се превъплъщава в героя си с цялата гама от емоции, които могат да провокират Доброто и Злото в един човек.
В "Нюрнбергски процес" на режисьора Стенли Крамър, базиран на реални събития, Ланкастър играе д-р Ернст Янинг, един от обвиняемите. Съдбата му е поставена на карта, но въпреки това той не желае да сътрудничи на съда. Не търси и помощ от защитата си. Неочаквано за всички, публично признава престъплението и отхвърля всички аргументи на защитата в негова полза. Тази роля толкова му се отдава, че критиката единодушно подчертава, че сякаш е гледала във филма "истинския човек".
1955: Американската филмова звезда Бърт Ланкастър (1913 - 1994) в Париж / Снимка: Getty Images
Дали ще играе романтичен граф, или безскрупулен мошеник, сержант, или доктор, Ланкастър навсякъде е толкова убедителен в кожата на героя си, че публиката наистина го възприема като самия герой.
Звездата в Алея на славата на актьора Бърт Ланкастър / Снимка: Getty Images
Филмът "Семеен портрет в интериора" на Висконти разказва за един професор - в ролята Бърт Ланкастър, който живее сам и събира картини. Един ден, обаче, професорът е принуден да приеме наемател в дома си и спокойствието изчезва завинаги. Все нови и нови персонажи изпълват къщата. Настават непрестанни кавги и скандали. И в тази роля виждаме Ланкастър в цялата палитра на таланта му да пресъздава сложни характери при необикновени обстоятелства.
А знаете ли, че сред филмите, в които участва Бърт Ланкастър, е и филмът "Фантомът на операта", за който актьорът е номиниран за "Златен глобус" като най-добър актьор на годината? Преди получения "Оскар", той има четири предишни номинации за статуетката.
Бърт Ланкастър наистина е златна находка за Златния Холивуд. "Той е не само красив, мъжкар и инат, но и много любознателен", казва за него Джина Лолобриджида. А режисьорът на "Вера Крус" Робърт Олдридж допълва с приятелски хумор: "Какво би загубил Холивуд, ако Ланкастър не беше паднал от трапеца в цирка?! Съдбата очевидно е знаела, защо го прави!"
Бърт Ланкастър (1913 – 1994), Снимка: Getty Images
Еми МАРИЯНСКА