МАЙСТОРИ НА СЪВРЕМЕННОТО КИНО
Срамежливецът на Холивуд
Режисьорът на "Тънка червена линия" Терънс Малик - на 80
Автор : / 10114 Прочита 2 Коментара
Снимки: Getty Images/Колаж: Траяна Генчева/Dir.bgЕдин от най-забавните хора в Холивуд на 30 ноември тази година навърши 80. Американските журналисти се оплакват, че той не обича да дава интервюта и дори избягва червения килим, когато филмите му не само са аплодирани с овации още преди номинирането им. но и когато получават награди.
"Що за човек?! - възкликва един критик. - Та някои биха продали и майка си да се окъпят в светлината на славата, а той седи кротко и я гледа отстрани! Направо не прилича на американец!"
Режисьорът Терънс Малик (Снимка: Getty Images)
Терънс Малик - режисьорът на "Опасни земи", "Райски дни", "Тънка червена линия", "Новият свят", "Дървото на живота", "Песен на песен" и "Скрит живот" - все култови ленти, не обича светлината на прожекторите, и това е.
За него се знае малко отвъд екрана - че живее с третата си съпруга в Тексас, че е имал строг баща и че брат му умира млад. Всичко това може да има своето отражение и психологията да разтълкува, но на мнозина изобщо не им е нужно - Терънс Малик ни се разкрива във филмите си. С дълбочината на човек, преживял и осмислил живота.
Стоп-кадър от филма на Терънс Малик "Дървото на живота"
Във филма му "Дървото на живота" играят звездите Брад Пит и Шон Пен. На фона на впечатляващи кадри от Сътворението се развива семейна драма, в която се оглеждат фундаментални въпроси на битието и на смисъла на човешкото съществуване.
Малик умее да извежда мащабни теми от наглед обикновени истории. И не обича да ги обсъжда извън онова, което "казва" на екрана.
Стоп-кадър от филма на Малик "Дървото на живота"
"Щеше да е чудо, ако самият Малик беше получил Златната си палма за "Дървото на живота!", казва самият му продуцент Бил Похлад след фестивала в Кан 2011-а, когато Малик печели Палмата с този филм и на сцената я получава Похад. Но всеки, който по някакъв начин е успял да общува с Малик свободно, заключава, че е "много знаещ, много любопитен, безумно забавен и скромен, та дори направо - срамежлив човек".
За Малик се носят легенди, защото неговата потайност в личния живот влиза в контрапункт с ярките му картини на екрана - той може да бъде драматичен, но също и много поетичен романтик. Историите, които разказва "сграбчват сърцето", пише един френски критик.
Филмът му "Скрит живот" ни връща към съпротивата по време на Втората световна война. Главният герой е реално съществувала личност - фермер, който не иска да се бие за националсоциалистите и през 1943 година бива екзекутиран.
Стоп-кадър от филма на Терънс Малик "Скрит живот"
Една подробност от биографията на Малик: Самият той е работил като помощик във ферма, преди следването си в Харвард и Оксфорд, където завършва философия.
В главната роля на "Скрит живот" се превъплъщава германският актьор Аугуст Дийл, който също по-късно разказва, че Малик е скромен и истински човек, който буди възхита с начина, по който работи с екипа.
Малик е роден 30 ноември 1943 година в Илинойс, но израства в Тексас и Оклахома. Завършва Харвард, приет е да учи със стипендия в Оксфордския университет, известно време работи за списание "Life", преподава философия в MIT, и ето че идва времето на режисьора по призвание Терънс Малик. Записва се да следва кино в Лос Анджелис през 1969 година.
През 1973 година дебютира като режисьор с нискобюджетния филм "Опасни земи". Затвърждава репутацията си на надежда на киното с драмата "Райски дни", която заснема почти изцяло без изкуствено осветление. Филмът е отличен с наградата за режисура в Кан през 1979 година.
Успехът буквално го преследва, но необяснимо за всички след този филм Малик се оттегля от филмовия бизнес и заживява във Франция. Минават цели 20 години преди отново да завладее екрана с филма "Тънка червена линия" през 1998-а, с участието на Шон Пен, Ник Нолти, Уди Харелсън и Джордж Клуни.
Във филма те са американски войници, които се бият срещу японците на тихоокеански остров през 40-те години на миналия век. Драмата печели "Златна мечка" на "Берлинале" през 1999 година. "Малик отново показа гения си!", пишат възторжено кино експертите по света.
Стоп-кадър от филма на Терънс Малик "Тънка червена линия", 1998 г.
А той все така скромно се "потапя" зад кулисите, за да се появи отново с филма "Новият свят" през 2005-а. В този филм в ролята на главния герой - британски изследовател сред коренното население в американска пустиня, се превъплъщава Колин Фарел.
"Сътворението" от Гор Видал - несравнимият пътепис за времена, хора и богове с ново издание (откъс)
През 2012-а излиза филмът му "До чудото" с Бен Афлек, Олга Куриленко, Рейчъл Макадамс и Хавиер Бардем. Лентата е като поредица от сънища. През 2015-а излиза "Рицар на чашите" с участието на Крисчън Бейл, а сюжетът е не по-малко мистериозен от филма за Чудото. Дори и за самия изпълнител на главната роля. Бейл споделя на "Берлинаре", че сякаш филмът се е "подредил магически така, че той не може да каже, за какво точно става въпрос, но се получава нещо истинско". Споделя също, че останал с впечатлението, че Малик е решавал какво да се снима "в крачка" - ден за ден.
През 2019-а режисьорът снима "Скрит живот" в няколко страни, с Марк Райлънс в ролята на дявола и Геза Рьориг в ролята на Исус. И оставя у екипа същото странно впечатление на човек, който търси внушенията за смисъла всеки ден, на самата снимачна площадка.
И още нещо. Случаен поглед на журналист върху договорите на Малик, установил че в тях има задължителна клауза - да не го снимат по време на снимките и естествено - да не му искат интервюта.
Стоп-кадър от филма на Терънс Малик "Песен за песен"
Продуцентката на филма му "Новият свят" Сара Грийн казва в едно интервю, че само набюдението й над работата на Малик й е дало толкова задълбочен опит върху киното, колкото никоя теория до тогава - през 2005-а, когато се снима филмът. "Той беше в САЩ, аз във Франция и той даваше напътствия оттам. Малик изглежда дистанциран, но всъщност е много общителен", отбелязва тя.
И други описват Малик като много задълбочен и премерен човек, който общува със сдържани фрази, но носи такава атмосфера с присъствието си, че срещите с него остават в паметта на хората като забележителни. Казват, че по време на снимки е винаги нащрек и често променя нещо, като намира най-подходящия момент да го направи, без напрежение.
Много критици намират една обща тема във филмите на Малик - неговото "особено усещане" за Вяра. Филмът му "Дървото на живота" окачествяват като библейски, а "До чудото" - като евангелски. Да не забравяме, че Малик е завършил и преподавал философия, така че теософските въпроси при него са пречупени през призмата на "глобалната мъдрост", както правилно отбелязва един критик.
Какъв е в личния си живот този титан на екрана? С първата си съпруга Джил сключва брак през 1970-а. След развода си с нея през 1976-а дълго време не посмява да сключи втори брак. Чак през 1985-а се жени за Мишел Морет и бракът им трае 13 години. В годината на развода си с Мишел се жени за трети път - за Алесандра Уолъс, с която живее и до момента.
Плакат на филма "Рицар на чашите" на Терънс Малик
А какво казват другите режисьори за него? - За Мартин Скорсезе филмите на Малик са "като картини" и всеки кадър в тях трябва да бъде поставен в рамка. Любим филм на италианския майстор на кинематографията е "Райски дни" на Малик.
И малко любопитни факти: Малик за първи път работи в Холивуд като некредитиран писател в продукция, режисирана от Джак Никълсън. Принципно предпочита сам да напише сценария на филма, но това не винаги е било възможно. В едно от редките си появявания на публично място - след прожекция на документалния "Voyage of Time", Малик казва:
"Имаше сценарий и той беше еволюционната история на вселената". Публиката избухнала в смях, защото той умее да заразява с чувството си за хумор и бързо да стане симпатичен. Но той продължава със сериозен тон: "От скоро работя без сценарий и може да се каже, че вече се отказах от идеята. Като режисьор, човек винаги чувства, че със сценария се опитваш да напаснеш пластмасово квадратче в дупка с формата на кръг. Без сценарий няма дупка, има само въздух. Но сега се отказвам от този стил."
Но, както се казва, не е сигурно. "От Малик може да се очаква всичко. Той е непредсказуемо гениален!", възкликва един френски критик, и това напълно отговаря на профила на човека, за когото говорим. Малик продължава да работи, въпреки напредналата си възраст, и кой знае - може да ни изненада и с нов шедьовър.
Еми МАРИЯНСКА