Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Френският Конан Дойл се подиграл с Шерлок Холмс

СВЕТОВНИ ЛИТЕРАТУРНИ ЛЕГЕНДИ

Френският Конан Дойл се подиграл с Шерлок Холмс

160 години от рождението на писателя Морис Льоблан

Корица към книгата "Les Aventures extraordinaires d'Arsene" от 1920 г. за Арсен Люпен - джентълменът крадец и детектив, измислен през 1905 г. от френския писател Морис Льоблан (1864-1941) Снимка: Roger Viollet Collection/Getty Images

Любителите на криминални романи със сигурност са чели много от романите му и познават героя му - благородника крадец и детектив Арсен Люпен.

Странното съчетание между крадец и детектив е хрумване на френския писател и журналист Морис Льоблан. Според някои е взаимствал образа от свои колеги, но така или иначе неговият герой е толкова ярък, че предишните му прототипи потъват в забрава.

През декември т.г. се навършват 160 години от рождението на Морис Льоблан. Той е автор на повече от 60 романа, много от които са филмирани. За заслугите си писателят е носител на една от най-високите френски награди - Кавалер на Ордена на Почетния легион.

Умира на 76-годишна възраст от пневмония на 6 ноември 1941 година и бил погребан в гробището Сен Мартен, след което през 1947-а бива препогребан с почести в гробището Монпарнас в Париж.

Илюстрация на Арсен Люпен - джентълменът крадец и детектив, измислен през 1905 г. от френския писател Морис Льоблан (1864-1941) Снимка: Apic/Getty Images

Още Убийцата на якобинеца Марат - правнучка на драматурга Пиер Корней

Убийцата на якобинеца Марат - правнучка на драматурга Пиер Корней

Писателят е роден в Руан, Нормандия на 11 декември 1864 година, в семейството на търговец и корабособственик. Морис получава средното си образование в прочутия лицей "Пиер Корней" в родния си град. Това достолепно учебно заведение е основано в далечната 1593 година от ордена на йезуитите, но през 1905-а става изцяло светско и му е дадено името на великия френски драматург Пиер Корней.

Още Ново луксозно издание на "Мадам Бовари" от Густав Флобер

Ново луксозно издание на "Мадам Бовари" от Густав Флобер

Възпитаници на лицея са били много други известни писатели като Бернар дьо Фонтенел, Гюстав Флобер, Ги дьо Мопасан, Андре Мороа. В лицея са учили още художниците Йожен Дьолакроа, Жан-Батист Коро и Жак Вийон, учените Шарл Никол и Пиер Луи Дюлон; министри, генерали, индустриалци, юристи, лекари и пр.

Та, Льоблан учи в това много престижно училище, след което записва право и продължава учението си в няколко държави. В крайна сметка напуска юридическия факултет и се установява в Париж. Започва работа като сътрудник на няколко вестника, между които и на "Le Figaro". Сред приятелите му били Маларме, Метерлинк и Мопасан. Започва да се пробва в белетристиката, като пише както кратки истории, така и романи. Първите му творби са силно повлияни от творчеството на Флобер и Мопасан. Те получавали похвали от критиката, но почти не се продавали.

Льоблан още търсел себе си. Докато не му хрумва да създаде образа на прочутия Арсен Люпен, когото срещаме в 17 романа и 39 новели на писателя, събрани в общо 24 книги (б.а. според някои - 25). Именно този герой му донася световна слава и го нарежда сред най-любимите автори на детективски романи.

Още Животът на Флобер - словесен педантизъм и безразборен секс

Животът на Флобер - словесен педантизъм и безразборен секс

Льоблан е много различен в различните периоди на своето творчество. Както казахме, първоначално се вдъхновява от психологическата проза и наистина прави впечатление на критиката, но това още не е писателят, когото познаваме. Първият голям търговски успех постига след като през 1905-а издателят Пиер Лафит публикува негов разказ в сп. "Je sais tout" (прев. "Всичко знам"). Новелата, озаглавена "Арестът на Арсен Люпен" събудила огромно любопитство сред читателите и всъщност от само себе си се превърнала в "пролог" към успеха на писателя.

За две десетилетия от 1907 нататък, Льоблан написва над 20 творби - разкази, новели, романи и пиеси за Арсен Люпен, "крадеца-джентълмен". Сред тях са много популярните "Арсен Люпен против Херлок Шолмс") (1908), "Кухата игла" (1909),"Кристалната тапа", издадена на български като "Тайнственото око" (1912), "Признанията на Арсен Люпен" (1913), "Островът с тридесетте ковчега" (1919) и др.

Още Артър Конан Дойл научил от духове датата на смъртта си?

Артър Конан Дойл научил от духове датата на смъртта си?

Наред с многото си почитатели Морис Льоблан си спечелил и врагове, сред които бил и великият Артър Конан Дойл. Причината била, че в някои от творбите си Льоблан пародира героя му Шерлок Холмс. В един от романите Люпен дори се изправя срещу знаменития си британски колега и успява да го победи. Ето защо според някои критици "Арсен Люпен е брилянтният френски отговор на крими-манията по Шерлок Холмс". Тази интрига, обаче, ни най-малко не смущава масовата публика - героите и на двамата писатели остават много харесвани от поколения читатели.

Още 165 години от рождението на Артър Конан Дойл с ново издание на "Шерлок Холмс"

165 години от рождението на Артър Конан Дойл с ново издание на "Шерлок Холмс"

Льоблан разширява амплоато си на писател. Той не "зацикля" на детективския роман и освен криминалната поредица за Арсен Люпен, написва и няколко светски романа, два научно-фантастични романа ("Les Trois Yeux" (1919) и "Le Formidable Événement" (1920 г.), и дори детска книга - "La Forêt des aventures" (1932).

Днес много туристи посещават дома-музей на Льоблан в Етрета, Сен Маритим, любопитни да разберат повече за писателя и къде се е "родил" симпатичният образ на героя Арсен Люпен, който пленява въображението на милиони читатели по света.

Още Прототип на литературния Шерлок Холмс е шотландският хирург Джоузеф Бел

Прототип на литературния Шерлок Холмс е шотландският хирург Джоузеф Бел

Какъв е секретът на очарованието, с което този герой си спечелва симпатиите на публиката? Може би се крие в това, че Льоблан не акцентира в историите си толкова на историите на детектива Люпен, колкото на благородния крадец и майстор на превъплъщенията, който блести с изключителен ум и познания. Тази противоречива характеристика се оказва много любопитна провокация.

Според някои изследователи на Льоблан, прототип на героя му Арсен Люпен може да е френският анархист Морис Жакоб (1879-1954) - сръчен обирджия с чувство за хумор, който правел щедри жестове на своите жертви. През 1905 година се провежда шумен съдебен процес срещу Жакоб, коментиран до най-дребните детайли от пресата и е възможно Льоблан да е бил впечатлен от прочетеното.

Още "Бащата на Шерлок Холмс" говорел с духове

"Бащата на Шерлок Холмс" говорел с духове

Всъщност, обаче, както вече споменахме, Льоблан не е първият световен писател, който предлага на публиката образа на крадеца-джентълмен. Преди него Октав Мирбо издава през 1901-ва "Пътешествие на неврастеника в банята", където се срещаме с героя му Артур Лебьо, много близък по характеристика с Люпен. Подобен герой Мирбо има и в друга своя творба - комедията "Скрупули" (1902).

Някои литературоведи отиват още по-далеч назад във времето и считат, че Люпен е "наследник" на прочутия авантюрист Рокамбол, създаден от Пиер дьо Терай в периода 1857-1870 година. И Рокамбол прави добрини като нарушава закона. Така че не е ясно дали Льоблан е взаимствал черти на тези литературни герои, или е компилирал реалната история на Жакоб с художествената измислица.

Успехът му с Люпен е толкова голям, че му Комерсиалното взима връх и Льоблан "яхва" вълната на успеха, за да продължи сагата с Арсен Люпен, като герой на много негови творби. Тези творби донасят и огромна популярност на писателя.

Още Бенедикт Къмбърбач в ролята на Шерлок Холмс оглави класацията на BBC за любим герой

Бенедикт Къмбърбач в ролята на Шерлок Холмс оглави класацията на BBC за любим герой

Но тук е моментът да отбележим един интересен факт - комерсиалният успех на Льоблан, благодарение на героя му Арсен Льопен, не винаги носел удовлетвореност на писателя. И той като Артър Конан Дойл считал, че публиката трябва да "забележи" и другите му творби. И двамата писатели са имали по-големи литературни амбиции. Нито Артър Конан Дойл искал да бъде запомнен само с Шерлок Холмс, нито Морис Льоблан - непременно да го свързват с Арсен Люпен.

Льоблан дори прави опити да наложи свой нов герой, също детектив - Джим Барнет. Читателите, обаче, категорично изразяват предпочитанията си към Люпен и Льоблан бива принуден да се откаже от опитите си да му създаде конкуренция.

Още 10 разтърсващи криминални и детективски книги

10 разтърсващи криминални и детективски книги

Както вече споменахме, Морис Льоблан има два забележителни научнофантастични романа: "Трите очи" (Les Trois Yeux, 1919), в който учен осъществява визуален контакт с триоки жители на Венера, и "Голямото събитие" (Le Formidable Evènement, 1920), в който земетресение създава ивица земя между Англия и Франция. В тези романи се проявява талантът на писателя да "пътува" с въображението си и да прави съпричастни читателите си с тези необикновени пътешествия.

За отбелязване е, че за разлика от доста фантасти, Льоблан отделя завидно внимание на вътрешния свят на своите персонажи и техните емоции, а не се концентрира единствено и само върху хипотетичното бъдеще и външните конфликти.

На 27 октомври 1941 година, на 68 умира по-малката сестра на Морис Льоблан - Жоржет, известна актриса и оперно сопрано. Дни след това, през ноември, умира и вече много болният писател, създал един от най-интригуващите герои в световната литература. Мнозина го наричат "френския Конан Дойл" и това, извън интригата между двамата писатели, само по себе си е висока оценка за неговия принос в криминалния жанр.

Еми МАРИЯНСКА

Още Иван Радоев и Дони си мерят егото в "Детектив"

Иван Радоев и Дони си мерят егото в "Детектив"

Още Авторите на "Детектив Пиер" създадоха лабиринт на София

Авторите на "Детектив Пиер" създадоха лабиринт на София

Още Два Оскара и един детектив по-късно: Махершала Али пред Dir.bg

Два Оскара и един детектив по-късно: Махершала Али пред Dir.bg

Още Изложба, посветена на детективския роман, се открива днес в библиотеката на университета в Кеймбридж

Изложба, посветена на детективския роман, се открива днес в библиотеката на университета в Кеймбридж

Коментирай3

Календар

Препоръчваме ви

Смятат го за пътешественика, изобретил спалния чувал

130 години от смъртта на автора на "Островът на съкровищата" Робърт Луис Стивънсън

Метаморфозите на развратника-революционер маркиз дьо Сад

210 години от смъртта на писателя-философ и деец на Просвещението

Едит Пиаф изгонила три пъти създателя на най-големия си хит

Композиторът Шарл Дюмон е автор на легендарната песен "Не, за нищо не съжалявам"

100 години от рождението на Цветан Цеков-Карандаш – един от създателите на вестник "Стършел"

Карандаш е и изследовател на златното сечение и картинната геометрия в творчеството на Леонардо да Винчи

Версиите за смъртта на Шкляров - от наркозависимост до политическо убийство

Премиер балетистът на Мариинския театър загина при падане от петия етаж едва на 39 години

Те изобретиха киното и се отказаха от него

Невероятната история на братя Люмиер