ЛИТЕРАТУРНА КЛАСИКА
Истинската история на "Дамата с камелиите"
Романът е документален разказ за голямата любов на Александър Дюма-син - Мари Дюплеси
Автор : / 7931 Прочита 0 Коментара
1963 г., Ковънт Гардън. Рудолф Нуреев целува ръката на Марго Фонтейн по време на репетиция на балета "Маргарита и Арман", по романа на Александър Дюма-син "Дамата с камелиите" (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)Александър Дюма-син е автор на едно от най-красивите художествени произведения - романа "Дамата с камелиите". Съвременниците на писателя, обаче, считали че романът е нищо повече от документален разказ за реалната връзка на Дюма Младши с парижката куртизанка Мари Дюплеси.
Мари Дюплеси, портрет от Едуард Виено
Историята е повече от впечатляваща, но от дистанцията на времето има значение преди всичко това, че романът "Дамата с камелиите" е истински литературен шедьовър, по чиито мотиви са нарисувани прекрасни картини, поставяни са балетни спектакли, създадена е операта "Травиата" и много филми.
Александър Дюма-син, в по-зряла възраст
Сюжетът на романа практически достоверно разказва историята на едно красиво и фатално запознанство. Героят среща своята любима в театъра - там се запознават реално и Александър Дюма и Мари.
По-късно се озовава в дома й. Там гостите се сменят един след друг, но никой от тях не подозира, че девойката е сериозно болна и образът на живот, който води, е истинско гибелно самоубийство за нея.
Медалион с образа на Мари Дюплеси
След като се съгласява да стане любовница на новия си познат, девойката има шанс той да й помогне да оздравее, но него го връхлитат финансови проблеми, заради които всичко се проваля. Мари е принудена да се върне към стария си начин на живот и предишните си покровители. Скоро след това умира.
Нейният възлюблен така и не разбира, че до края на живота си, тя е обичала само него!... Такъв накратко е сюжетът на романа "Дамата с камелиите". А истинската история на Александър Дюма-син и Мари Дюплеси е по-интересна и от романа.
Акварел на Мари Дюплеси в театъра от Камил Рокеплан
Самият Александър Дюма израства в бедност. Майка му била шивачка, а баща му - макар и прочут писател, признава сина си, когато той вече е достатъчно голям. Може би поради това Дюма-син се отнасял с особено разбиране към бедните и изоставените. А Мари била девойка от селски произход. Още като малко момиче родителите й я пожертвали, като я дали на един възрастен господин. Той, обаче, я изгонил и Мари отново останала на улицата.
Първо си намерила работа като прислужница, а после станала лека жена.
Един ден срещнала богат парижанин, който й осигурил квартира. Там тя започнала да приема мъже, като все повече ги избирала да са богати и известни. Благодарение на уменията си в любовта, Мари станала една от най-известните куртизанки на Париж.
Мари Дюплеси го среща, когато е на 20
Александър Дюма бил твърде млад, когато я среща. Освен това не можел да се похвали нито с богатство, нито с известност. За сметка на това, обаче, бил доста привлекателен на външен вид и с пламенен характер. Мари била също много млада - само на 20.
Грета Гарбо и Робърт Тейлър във филма "Дамата с камелиите" (1936) на режисьора Джордж Кюкор
Нейната красота, обаянието и маниерите й, будели възхищението на мъжете и завистта на жените. Дюма-син се влюбил в нея от пръв поглед. И нейното сърце за пръв път трепнало по различен начин. И двамата не били изпитвали истинската любов до онзи момент.
Александър Дюма-син (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Млади и влюбени, Александър и Мари се разхождали хванати за ръце из нощния Париж, а после потъвали в омаята на любовта в квартирата на Мари. Любовният им роман продължил близо година. Истинската причина за раздялата им тъне в догадки? - Никой не знае дали бедният Александър омръзнал на Мари, или тя решила да го отдалечи от себе си заради влошеното си здраве?.. Мари била болна от туберкулоза и според някои не искала влюбеният Дюма да стане свидетел на все по-отпадащите й сили и мрачните й състояния на духа... Така или иначе, отношенията им се прекратили.
Грета Гарбо и Робърт Тейлър във филма "Дамата с камелиите" (1936) на режисьора Джордж Кюкор
След немного време от раздялата, Мари Дюплеси умряла. Александър Дюма-син прел смъртта й много тежко. В продължение на седмици не искал да излезе от дома си, а после намерил утеха в писането на роман за тяхната любов - "Дамата с камелиите".
Известно е, че по-късно писателят сключва брак с руската княгиня Надежда Наришкина, но нейната ревност и тежкият й характер, все повече го отдалечавали от дома, и той предпочитал да прекарва нощите си в компанията на леки жени.
След много години Александър Дюма-син - вече поостарял, но станал прочут писател, признава че единствената му истинска любов е била Мари Дюплеси.
Еми МАРИЯНСКА