Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Последната муза и утеха на Матис

ВЕЛИКИТЕ МОДЕРНИСТИ

Последната муза и утеха на Матис

Лидия Делекторска живее 22 години в къщата на великия художник, и се грижи за него до смъртта му

"Легнала гола жена" (1935)

На 3 ноември 1954 г. е умрял един от най-ексцентричните гении на световната живопис - Анри-Емил-Беноа Матис. Колкото и да е непонятно творчеството му за мнозина, той е признат като гений на модерното изкуство. Като виц се разказва една история, как картината му "Лодка" в продължение на 47 дни висяла "с главата надолу" в Музея на съвременното изкуство в Ню Йорк, без никой от познавачите да разбере това?.. До появата на един посетител, който "изправил" платното.

В картините му рядко се появяват човешки фигури и лица, но в последните години на художника, едно лице става постоянно в платната му, и това е лицето на неговата муза - Лидия Делекторска. Коя е тя, и как се появява в живота му?

Лидия Делекторска

Още

"Дивият" Матис и "най-дивата" му картина - "Танцът"

"Дивият" Матис и "най-дивата" му картина - "Танцът"

Художникът наричал Лидия "казачката", "татарката" и "сибирячката", но както и да назовавал жената от последните си картини, по-близките му познати знаели за кого се отнася това определение - за неговата асистентка и близка на сърцето му Лидия, която е до него до края на дните му.

Художникът и Лидия

Анри Матис е роден на 31 декември 1869 г. в Камбрези, Франция. Като художник е признат за гений в няколко стила: рисуване, скулптура, печатна графика и колаж. Завършил е академията "Жюлиан". Приносът му в изобразителното изкуство е неговото ярко присъствие в направленията Фовизъм, Модернизъм и Импресионизъм, които залагат на умелото използване на цветовете и оригиналния рисунък.

Наред с Пабло Пикасо и Марсел Дюшан, Матис е провъзгласен от критиката за един от тримата художници, довели до революционните промени в пластичното изкуство в началото на 20-ти век. Нещо повече, Матис е смятан за водеща фигура в модерното изкуство. Любопитно е как синът на търговец на зърно, завършил право, става един от най-знаменитите художници на миналия век?

След като известно време работи като чиновник в съда в Камбрези, Матис избира завинаги попрището на художник.

Всъщност, започва да рисува на 20, след като е принуден да си стои вкъщи, след операция от апендицит. По-късно ще каже, че болестта не е била случайна, защото в онзи период е "открил Рая"?..

Още

Мистериозната муза на Салвадор Дали - Аманда Лиър

Мистериозната муза на Салвадор Дали - Аманда Лиър

Първоначално рисува натюрморти и пейзажи и харесва класиците, преди негов кумир да стане австралийският художник Джон Питър Ръсел, който променя вижданията му за изобразително изкуство.

През 1896 година Матис излага пет свои картини в салона на Националното дружество за изящни изкуства, като две от тях веднага са били купени от държавата. За художника започват да говорят и да пишат. Той пък се възхищава на толкова много художници, че за да притежава част от творчеството им, започва безпаметно да купува техни творби и затъва в дългове. Сред произведенията в дома му е гипсов бюст от Огюст Роден, картини от Пол Гоген, Винсент ван Гог, Пол Сезан и др.

Странностите на Матис постоянно събуждат любопитството на съвременниците му. През 1900 г. все повече започва да се говори за Фовизма и за неговите водещи фигури - Анри Матис и Андре Дерен. Ярките и експресивни цветове и форми в картините на Матис буквално омагьосват зрителите, макар "да не ги разбират", отбелязва критик.

Картината на Матис "Лодка", в правилната позиция

През 1905 г. Матис и група художници, станали известни като "Дивите", излагат свои творби в едно отделно помещение на Есенния салон в Париж, и това се превръща в скандала на годината. Критиката буквално беснее с гневни публикации. "Кофа боя е запратена в лицето на публиката", написва Камий Моклер.

Още

Гениалният ексцентрик Салвадор Дали бил девствен до срещата си с Гала

Гениалният ексцентрик Салвадор Дали бил девствен до срещата си с Гала

Но една от най-оплюваните картини - "Жената с шапката" на Матис, е закупена от меценатите Гертруд и Лео Стайн, и това се превръща в доста респектиращ знак в очите на пишещите критикари.

"Очевидно, Матис е явление, на което още не му е дошло времето", отбелязват някои.

През 1907 г. Гийом Аполинер казва в своя статия за Матис: "Тук не сме изправени пред екстравагантно, или екстремно начинание. Изкуството на Матис е видимо разумно".

Матис бил очарован от "разреза" на междуочието й

Тези и други застъпвания на известни съвременници на Матис го превръщат в "амбивалентен идол" на изобразителното изкуство - критиката се лута в абсолютните крайности на възхищението и отрицанието, но творбите на Матис са постоянно в полезрението им.

Дори упадъкът на Фовизма след 1906 г., не попречва на неговия възход. Много от най-добрите му творби са създадени в периода 1906 - 1917 година, когато той е активен член на Кръга Монпарнас. Макар да не се вписва в него, това е знак, че е приет в лоното на най-големите.

Още

ДНК-тестът потвърди окончателно: Пилар Абел не е дъщеря на Салвадор Дали

ДНК-тестът потвърди окончателно: Пилар Абел не е дъщеря на Салвадор Дали

Меценатите Стейн организират и финансират Академия "Матис" - частно и некомерсиално училище, в което художникът напътства млади творци. То функционира от 1907 до 1911 г. в Париж.

В края на 20-те години Матис активно си сътрудничи с художници от цял свят - нидерландци, германци, испанци, американци и пр. От този период е знаменитата му картина "Танцът". Той все повече се определя като творец с уникален почерк.

През 1939 г., след 4 десетилетия брачен живот, Матис се разделя със съпругата си. Две години по-късно претърпява тежка операция заради рак на дебелото черво, и попада в инвалидна количка. За него се грижи бившият му модел - "татарката-казачка и сибирячка" - Лидия Делекторска.

Нейната сдържаност очаровала всички

Тя му помага, когато той започва експеримента си с колажи от хартиени изрезки, които нарича "рисуване с ножици". От този период е поредицата му "Синьо голо тяло".

През 1947 г. Матис издава "Джаз" - книга в ограничен тираж с цветни колажи и негови афоризми. През 40-те години той работи и като илюстратор, създавайки черно-бели илюстрации за няколко книги и над сто литографии за издателството "Мурло Стюдио" в Париж.

През 1951 г. се връща към един свой стар проект за интериорен дизайн, и прави декорации на Параклиса на розария във Ванс, който критиците кръщават "Параклис на Матис". Този проект е резултат от близкото приятелство между Матис и друга негова муза - сестра Жак-Мари, която преди да стане доминиканска монахиня, е негов модел и болногледачка. След войната двамата се срещат отново във Ванс и започват съвместната си работа, която е описана в книгата на сестра Жак-Мари "Анри Матис: Параклисът във Ванс".

Още

Облякоха принцеса Даяна, Салвадор Дали и Хичкок като битници

Облякоха принцеса Даяна, Салвадор Дали и Хичкок като битници

През 1952 година Матис основава в родния си град музей, посветен на собственото му творчество, който е третият по големина във Франция, като брой произведения на един художник.

Анри Матис умира в Ница от инфаркт на 3 ноември 1954 година, на 84-годишна възраст. Погребан е в гробището на манастира "Света Богородица" в Симие.

Внукът му Анри Матис и правнучката му Софи, също се посвещават на изобразителното изкуство.

Това е накратко, историята на Матис. Любопитно е в кой период от живота му е първата им среща с "главната муза" на неговото творчество - Лидия Делекторска, и коя е тя?

Тя не разбирала творчеството му, но дълбоко го уважавала...

Историята на Лидия е много нещастна: Родителите й умират от тиф, когато тя е още съвсем малко момиченце. Отглежда я леля й. Двете живеят в Китай, където бягат много руски мигранти, в стремежа си за по-добър живот.

Още

Тя е била музата на 9 талантливи мъже

Тя е била музата на 9 талантливи мъже

Там Лидия се омъжва за сънародник със същата съдба. Двамата заминават за Париж, но там съпругът й се поддава на наркотиците, и съвместният им живот се превръща в трагедия.

Лидия напуска съпруга си и бяга в Ница. Именно там се състоява съдбоносната им среща с Матис. Рускинята става помощничка в ателието на художника.

Възпитана в духа на класиката в изобразителното изкуство, на девойката не й бил понятен маниера на неговата живопис, но тя се отнася сериозно към работата си и подхожда с уважение към цялото семейство на Матис.

Лидия била негов модел, приятел и помощница

Нейната образованост, интелигентност, природна грация и красота, както и сдържаният й характер, очароват всички. Цялостният образ на Лидия така завладява художника, че той постоянно изпитва необходомостта да я рисува.

Някои дори правят намеци, че Лидия е била нещо като "наркотик" за Матис. /?/ Не е известно докъде стигат отношенията им, но той два пъти в годината й подарявал картини с образа й, и винаги подчертавал, че е "изгубен без Лидия". Най-хубавото му платно с нейния образ, по оценката на специалисти, е картината "Одалиска". След години Лидия Делекторска подарява тези картини на руски музеи.

Лидия живее в дома на Матис цели 22 години, и го напуска чак след смъртта на художника. Тя е неговото последно вдъхновение и утеха преди смъртта.

Еми МАРИЯНСКА

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите"

Изложбата е от 30 април до 20 юни 2024 г. Откриване: 30 април, вторник от 18:00 ч. в галерия "Васка Емануилова".

"Портрет на госпожица Лизер" на Густав Климт беше продадена за 30 млн. евро на търг във Виена

Специалистите очакваха, че цената на незавършената творба ще надхвърли сумата от 70 млн. евро

"Времето да диша в картините ми": Петър Дочев - 90 години от рождението му

Изложбата е от 29 април до 6 юни 2024 в СБХ - зала "Райко Алексиев"

Монументално пано на входа на Театър "199" оживява с 3D мапинг

На 26 април между 21 и 24 часа ще оживее монументалната стенопис "Булгарплод" с автор Стоян Илиев

Маурицио Кателан нарисува мръсни и наранени стъпала на стената на венецианския женски затвор

Павилионът на Ватикана на Венецианското биенале бе в женския затвор на остров Джудека

Криминална история около "Портрет на госпожица Лизер" от Густав Климт?

Без отговор остават много въпроси преди началото на планиран аукцион, от който се очаква рекорден резултат от поне 50 милиона евро