Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Тя е била музата на 9 талантливи мъже

ВДЪХНОВЕНИЕ

Тя е била музата на 9 талантливи мъже

Жената на композитора Густав Малер минава за "Черната вдовица", а всъщност е обожавала таланта на мъжете си

Алма Малер - Муза на 9 творци

Алма Шиндлер-Малер-Гропиус-Верфел е била дъщеря на художник, жена на композитор, на архитект, на писател, и... любовница на най-известните и талантливи мъже на своето време. Удивително, нали?!

Ето защо и биографите й я наричат "Музата на девет творци" и "Вдовицата на четири изкуства". Алма преживява всичките си талантливи поклонници и написва скандална книга за живота си, от която става ясно, че тя не просто се е влюбвала в мъжете, а е била поклонник на таланта им.

Вдъхновена от изкуствата...

Родена е във Виена през 1878 г., в семейството на художник-пейзажист. Едва на 17 е, когато в нея се влюбва художникът сиволист Густав Климт. На 20 тя се влюбва - в композитора Александър Цемлински.

Композиторът Александър Цемлински и Алма

По онова време ходи при него на уроци по пиано и пеене. Музикално-романтичните отношения на Алма и нейният преподавател продължили около 2 години, докато родителите й не й забранили да се вижда с него.

Композиторът Густав Малер

Първи съпруг на Алма става знаменитият композитор Густав Малер. Той бил 20 години по-възрастен от нея и по онова време заемал поста директор и главен диригент на Виенската опера. Настоявал Алма да се откаже от музикалните си занимания и да бъде стопанка на дома. Раждат им се две дъщери. През 1907 г. семейството е сполетяно от голямо нещастие - от дифтерит умира дъщеря им Мария. Разстроен от смъртта на детето си, Густав Малер получава сърдечен пристъп. Откриват му порок на сърцето. Лекарите му препоръчват да намали напрежението, и Малер напуска директорския пост на операта. Семейството се мести да живее в Ню Йорк.

Густав Малер, Алма с дъщерите им

По време на едно пътуване в Европа, Алма се запознава с младия архитект Валтер Гропиус.

Валтер Гропиус

Захваща любовен роман, слухът за който бързо стигнал до ушите на съпруга й. Густав Малер е дълбоко разстроен, но вместо да вдига скандали на жена си, отива на психоаналитик. Не при когото и да е, а при Зигмунд Фройд. След терапевтичните сеанси при знаменития психоаналитик, Малер кардинално променил отношението си към Алма - започнал да й отделя повече внимание, издал сборник с нейни песни, посветил й симфония. Алма остава с Малер до смъртта му през 1911 г. На последната си партитура, композиторът собственоръчно написал: "Да живея и да умра за теб, моя Алма!"

Алма Малер и Валтер Гропиус

След като остава вдовица, Алма има кратък роман с учен-биолог - Паул Камерер, който неизвестно защо приключва живота си със самоубийство - застрелва се. В светските среди вече се обсъжда новата връзка на Алма - с художника Оскар Кокошка.

Оскар Кокошка

Това бил най-безумният и страстен роман в живота й, признава самата тя в книгата си. Всичко започва с една бележка, която художникът й праща, с молбата да й нарисува портрет. Още с първото виждане, двамата се отдават на страстта. Кокошка буквално я затрупвал с любовни писма - около 400 на брой. Пишел й почти всеки ден и умирал от луда ревност, ако не я види. Всеки ден й правел предложения за женитба, но тя все му отказвала.

Кокошка излива чувствата си към Алма в картината "Невеста на вятъра". Алма изпитва двойнствени чувства към него - харесва го и едновременно с това се плаши от ревнивия му характер. Връзката им е прекъсната от Първата световна война, в която Кокошка се записва като доброволец. Раняват го, пленяват го, но оцелява.

След края на войната, когато се връща с надеждата най-накрая да бъде с Алма, тя вече е омъжена за Валтер Гропиус и чака дете от него. Кокошка буквално "мръдва" - поръчва да му изработят кукла в цял ръст, приличаща на Алма, и ходи навсякъде с нея. Доброволно се превръща в обект на всеобщ присмех и подигравки.

Куклата на Кокошка, кръстена Алма

Междувременно се разпада бракът на Алма с Гропиус. Скоро след развода си с него, тя вече е влюбена в нов мъж - поетът-експресионист Франц Верфел.

Франц Верфел

Тя е на 40, а той - на 27 и евреин. А Алма била известна с антисемитските си изказвания?!? Въпреки това, Алма последвала Верфел, когато той емигрира по време на Втората световна война. През 1945 г. Франц Верфел умира от сърдечен пристъп, само на 55. Това припомня на всички, че първият мъж на Алма - Густав Малер, също умира от сърце - на 51.

Алма Малер

В светските среди започват да шушукат, че тя е "фатална", наричат я "Черната вдовица". Близка на Верфел дори си позволява да каже на глас: "Който се жени за Алма Малер, винаги умира!"

Алма Малер

Минават години на относителна самота в живота на тази невероятна жена, докато тя се реши да напише мемоарите си.

Алма Малер показва портрети на мъжете в живота си

В тях, повече от откровено Алма Малер разказва с шокиращи подробности любовните си връзки с мъже. За критиците, обаче, става ясно, че онова, което най-силно я е привличало у мъжете, е бил не сексът с тях, а техният талант.

Самата тя пишела песни

Изглежда несправедливо е била упреквана от съвременниците си, че е била "разтурена" жена. Всъщност, била е тяхна муза, защото самата тя е била вдъхновена от изкуствата!..

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Архитектът на Сюлейман Велики бил влюбен в дъщеря му

Още спорят какъв е бил по произход еничарят Мимар Синан

Джорджа Уилкинсън от "Фантомът на операта": Музиката на Андрю Лойд Уебър е вечна

"Фантомът на операта" е една от най-успешните шоу продукции на всички времена

Почина изкуствоведът Виолета Василчина

Кончината й е огромна загуба в професионалната сфера, коментираха от Съюза на българските художници

Анна Пампулова и неповторимият финес на балета

Балетна гала на световния ден на балета, посветена на 30-годишния творчески път Анна Пампулова на 29 април 2024 г., 19.00, Държавна опера Варна

Напусна ни режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева

Филмографията й е пълна с любов и признание

Почина диригентът на Лиричната опера в Чикаго Андрю Дейвис

"Изключителен музикант, невероятно гъвкав и феноменален колега", каза сопраното Рене Флеминг