Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Васил Стоилов: Светлината, моето момиче, се ражда от мрака

МАЙСТОРИ НА ЧЕТКАТА

Васил Стоилов: Светлината, моето момиче, се ражда от мрака

Днес отбелязваме 120 години от рождението на художника

4 май 1984 г., София. Моменти от откриването на юбилейната изложба на Васил Стоилов посветена на 80-годишнината от рождението му. Слово произнася проф. Атанас Божков. Снимка: Живко Ангелов/БТА

Всичко, което съм нарисувал, е за народа ми, пише художникът Васил Стоилов часове преди смъртта си. В активните си години обича да рисува селяните, бита им.

"Аз от най-ранно детство третирам акварела като изразно средство и смятам, че съм дошъл до едно мое виждане и до един мой занаят преди всичко, чрез който съм могъл да се добера до нещо дълбоко и наше, българско".

Това разказва художникът проф. Васил Стоилов, от чието рождение днес отбелязваме 120 години, припомнят от БТА.

21 май 1984г., София. Моменти от тържественото чествуване на 80-годишнината на н.х. Васил Стоилов. Снимка: Живко Ангелов/БТА

ПЪРВИТЕ СТЪПКИ В ИЗКУСТВОТО

Още Над 23 000 зрители са разгледали изложбата "Послания" на Златю Бояджиев

Над 23 000 зрители са разгледали изложбата "Послания" на Златю Бояджиев

Проф. Васил Стоилов (Васил Стоилов Антонов) е роден на 29 февруари 1904 г. в с. Герман. През 1922 г. завършва Първа мъжка гимназия в София. Приет е да учи живопис в Държавната художествена академия при проф. Цено Тодоров. Завършва Академията през 1927 г. с отличен успех. От 1929 г. до 1932 г. Васил Стоилов специализира в Париж, Франция, след като печели конкурс на Министерство на просвещението за стипендия в чужбина с картината си "Гостенката" (1927), която той излага в общата художествена изложба същата година.

Със свои картини художникът участва в Есенния салон на Гран Пале през 1929 г. и три пъти в Салона на френските артисти - през 1930 г., 1932 г. и 1935 г. Докато е в Париж, той представя през 1931 г. самостоятелна изложба в галерията "Анри Манюел" на Монмартър. По този повод френският критик проф. Луи Рео пише в каталога за изложбата му: "В лицето на Васил Стоилов България притежава един наистина национален художник. Никой още не е предавал с такава сила на израза и с такава халюцинираща правда набръчканите, изсъхнали и сякаш вкаменени лица на стари селяни, чиято кожа е придобила от слънцето и вятъра здравината и трайността на скала."

Още Ако съм имал някаква представа за Христос, то я видях на живо в Златю Бояджиев

Ако съм имал някаква представа за Христос, то я видях на живо в Златю Бояджиев

През 1932 г. на общата изложба на Дружеството на френските художници картината му "Селянинът със стомната" е отличена с Почетна грамота. Същата година Васил Стоилов се завръща в България и се присъединява към групата на художниците, обединени в движението "Родно изкуство". През 50-те години на 20-и век той рисува многофигурни композиции с маслени бои, а живописните му творби от този период са изпълнени с акварелна техника.

От 1954 г. Васил Стоилов е доцент и завеждащ катедра в Архитектурния факултет на Висшия институт за архитектура и строителство (дн. Университет по архитектура, строителство и геодезия). От 1960 г. е професор. От 1964 г. и 1970 г. той е преподавал и във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий".

25 май 1989 г., София. Тодор Живков посети и разгледа изложбата на Васил Стоилов. Снимка: Емил Иванов/БТА

ТВОРЧЕСТВОТО МУ ОБХВАЩА ВСИЧКИ ЖАНРОВЕ

Още Цанко Лавренов отказвал да продава картините си в чужбина

Цанко Лавренов отказвал да продава картините си в чужбина

Творчеството на Васил Стоилов обхваща почти всички жанрове: от портрета, пейзажа, интериора и натюрморта до фигурната и многофигурната композиция, както и картините с исторически сюжети. Васил Стоилов рисува и с акварел на грундирано дърво или на лист, като третира този материал по свой собствен начин.

През целия си творчески период Васил Стоилов е създал над 3000 картини. Вдъхновение и сюжети за картините си художникът намира сред хората от народа. Главни герои в картините му са десетки селяни, селски девойки, юноши и деца. Рисувал е и портрети на редица културни и политически дейци.

Сред тях са картините "Баба с шал" (1928), "Еремит" (1928), "Баба с ябълки" (1931), "Човекът със стомната" (1932), "Шоп от Герман" (1937), "Мома от Герман" (1937), "Дете от Бистрица" (1937), "Мадоната с агнето" (1938), "Баща ми" (1939), "Автопортрет" (1939), "Българска мадона" (1940), "Портрет на народните художници Андрей Николов и Владимир Димитров - Майстора" (1952) , "Видински селяни пишат писмо до руския цар Николай I" (1959), "Мадона със слънчогледи" (1961), "Мадона" (1962), "Мадона" (1968) и др.

Още Човекът, за когото Ванга казваше - "за обичане е"

Човекът, за когото Ванга казваше - "за обичане е"

Любим жанр на художника е и пейзажът. Той рисува десетки пейзажи от Герман, Кричим и от други места, където е ходил. Сред тях са "Пейзаж" (1933), "Зима в Кричим" (1937), "Зима край Подуене" (1933), "Утро в Герман", "Пролет", "Пейзаж от Робертово", "Въча край Кричим", "Искър зимно време" и др.

Сред приятелите му са художниците Владимир Димитров - Майстора, Александър Жендов, Цанко Лавренов, Васил Захариев, Илия Петров, Дечко Узунов, Светлин Русев.

4 май 1984 г., София. Моменти от откриването на юбилейната изложба на Васил Стоилов посветена на 80-годишнината от рождението му. Слово произнася проф. Атанас Божков. Снимка: Живко Ангелов/БТА

ИЗЛОЖБИ

Още Владимир Димитров–Майстора: Опустошението на еснафщината убива хората на изкуството

Владимир Димитров–Майстора: Опустошението на еснафщината убива хората на изкуството

През годините Васил Стоилов е участвал във всички художествени изложби в София. Урежда самостоятелни изложби през 1933 г., 1935 г., 1938 г., 1942 г., 1958 г., 1974 г. Негови творби са излагани в колективни изложби в Германия през 1941 г., в Гърция, СССР, Румъния, Индия, Унгария и др. През 1990 г. в Токио е открита изложба с негови творби, изцяло осъществена от японски почитатели на творчеството му. Самият Васил Стоилов харесва японската графика, особено творбите на Хукосай и Фужита. А японският бизнесмен Цунео Икеда създава музей с негови картини в Нигата.

Творби на Васил Стоилов са притежание на Националната художествена галерия в София и на други галерии в страната и чужбина, сред които в САЩ, Япония и редица европейски страни. През 1942 г. той участва в Биеналето във Венеция, Италия, където картината му "Жътва" е откупена от Галерията на модерното изкуство във Венеция измежду 500 картини, представени на изложението.

Още Дечко Узунов: Изкуството се създава в тишина, а пък и в тишината трябва да се гледа

Дечко Узунов: Изкуството се създава в тишина, а пък и в тишината трябва да се гледа

Тогава е поканен за член на Академията на изкуствата в Милано, но разрешението от Комитета по култура на България се забавя с една година и той губи тази възможност.

В интервю за в. "Дума" през 2004 г. дъщеря му Явора Стоилова споделя за начина му на рисуване: " Някои картини ги е рисувал с мене на скута. Присъствала съм, когато рисува. Той къпеше картините си. Най-напред рисуваше платната си съвсем точно като рисунък и след това ги поливаше с една мътна течност. Всички образи изчезваха и това ме ужасяваше. След това вземаше една четка и изваждаше от картината светли петна и я "раждаше" от тъмното. Обичаше често да казва: Светлината, моето момиче, се ражда от мрака".

11 май 1989 г. В изложбените салони на СБХ на ул. "Шипка" № 6 в столицата бе открита юбилейна изложба на известния наш художник Васил Стоилов. Снимка: Стефан Тихов/БТА

ДАРЕНИЕ

Още Проф. Аксиния Джурова: Най-ценният урок, който научих от акад. Дечко Узунов, е, че човек сам прави щастието си

Проф. Аксиния Джурова: Най-ценният урок, който научих от акад. Дечко Узунов, е, че човек сам прави щастието си

В края на януари 1996 г. съпругата на художника Ганка Найденова и дъщеря му Явора Стоилова даряват 33 негови картини на Международната фондация "Св. Св. Кирил и Методий". Сред дарените картини са "Автопортрет" (1939), на който той е изобразен с ръка на сърцето, "Мома от Герман" (1937), както и ранна, неподписана творба на Васил Стоилов от 1924 г. в стил сецесион.

Дарени са и писалището, на което художникът е писал дневниците си, стативът му, комплект четки, стол от старинен гоблен с образа на Франсоа Прамие, керамична ваза от приятеля му Жорж Бакърджиев, както и плакатът от първата му изложба в Париж.

През юни 2000 г. Явора и Василия Стоилови - дъщерята и внучката на проф. Васил Стоилов, даряват на Нов български университет неговия личен и родов архив. Фондът е формиран на няколко пъти с нови дарения - през годините Явора и Василия Стоилови предоставят на НБУ и други ценни материали. През 2010 г. в Цeнтралния държавен архивен фонд постъпват още над 160 рисунки на художника.

Още Проф. Дечко Узунов в "Светско монументално изкуство"

Проф. Дечко Узунов в "Светско монументално изкуство"

Архивът на Васил Стоилов съдържа автобиографии и биографични справки, писани между 1932 и 1984 г. във връзка с кандидатстване за работа, участия в изложби и конкурси. Художникът е запазил и свои ученически записки по литература, френски и география от 1921-1922 г.

Студентските му години са документирани в дневникови записки от последните два месеца на 1923 г. Запазени са също четири тетрадки, в които Васил Стоилов си е водил записки предимно на френски език.

11 май 1989 г., София. В изложбените салони на СБХ на ул. "Шипка" № 6 е открита юбилейна изложба на известния наш художник Васил Стоилов. Снимка: Стефан Тихов/БТА

Още Еротиката на Стоян Венев през погледа на Богомил Райнов

Еротиката на Стоян Венев през погледа на Богомил Райнов

За големия му принос в развитието на българското изобразително изкуство Васил Стоилов е удостоен през 1967 г. със званието "Заслужил художник", а през 1979 г. - със званието "Народен художник". Носител е на орден "Народна република България" втора степен (1974) и на орден "Георги Димитров" (1984).

Васил Стоилов умира в София на 13 февруари 1990 г. Два дни преди смъртта си върху лист от бонбониера художникът записва на френски език своя завет към народа си, който завършва с думите: "Всичко, което съм нарисувал, е за народа ми: моето послание трябва да трогне сърцето на моя народ."

Още Откриват уникален музей на Иван Милев в родния му Казанлък

Откриват уникален музей на Иван Милев в родния му Казанлък

Още "Писма от степта" - част от слабо познатото литературно наследство на именития художник Иван Милев

"Писма от степта" - част от слабо познатото литературно наследство на именития художник Иван Милев

Още В "Ателие"-то на Любен Зидаров

В "Ателие"-то на Любен Зидаров

Още "Ние всички сме влюбени в света на Любен Зидаров"

"Ние всички сме влюбени в света на Любен Зидаров"

Още Константин Щъркелов: Когато рисувам, аз чувам музика

Константин Щъркелов: Когато рисувам, аз чувам музика

Още Дечко Узунов: В какво вярвам ли? Вярвам в безсмъртието...

Дечко Узунов: В какво вярвам ли? Вярвам в безсмъртието...

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Ражда се като син на богат собственик на кораби, а израства в нищета

Нито един театър не искал да постави шедьовъра му "Призраци"

Защо Джеймс Енсор се изрисувал като Христос сред лица-маски в Брюксел

Трудният път на белгийския художник, посмъртно признат за "баща на авангарда"

Шизофрения слага край на кариерата на звездния балетист Вацлав Нижински

Заради "неприлично" трико бил изгонен от руската сцена

Артър Хейли: Американците виждат демокрацията като лек три пъти на ден

Авторът на "Хотел" и "Летище" напуска Америка и Канада заради високите данъци

Първата му "Офелия" била открита в колекция на Андрю Лойд Уебър

Модерният прерафаелист Джон Уилям Уотърхаус не оставя наследници