Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Проф. Дечко Узунов в "Светско монументално изкуство"

125 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ХУДОЖНИКА

Проф. Дечко Узунов в "Светско монументално изкуство"

Откриването на изложбата е на 29 февруари (четвъртък), 18:00 ч. в галерия-музей "Дечко Узунов"

Дечко Узунов пред стенописа „Възхвала на българската култура“, 1981, Национален дворец на културата (Фотоархив на Художествена галерия „Дечко Узунов“, София)

Още Дечко Узунов: Изкуството се създава в тишина, а пък и в тишината трябва да се гледа

Дечко Узунов: Изкуството се създава в тишина, а пък и в тишината трябва да се гледа

Дечко Узунов и днес продължава да привлича вниманието на изследователите с многобройните си творчески проявления. Освен в областта на изящното изкуство той се изявява и в монументалното. Разработва редица проекти в различни направления, но от тях реализира само една част под формата на стенописи, мозайки и витражи.

От края на 20-те до началото на 80-те години на ХХ в. Дечко Узунов създава, макар и не често, редица значими монументални произведения. До нас са достигнали над десет паметника, свидетелстващи за големия му художествен потенциал. В периода от второто до четвъртото десетилетие на миналия век той работи в редица частни домове, в които създава предимно стенописи.

През 30-те години художникът е поканен да оформи българския павилион на Международното изложение в Париж (1937) и прави стъклопис за заседателната зала на Българската народна банка (1939). В началото на следващото десетилетие той се занимава с фасадата на Министерството на вътрешните работи и народното здраве (1941), като работи и стенопис за Съдебната палата в София (1942).

Проект за стенопис „Възхвала на българската култура“, ок. 1981 темпера върху картон, 73 х 102 см Инв. № 22С Художествена галерия „Дечко Узунов“, София

Проф. Дечко Узунов и "Светско монументално изкуство"

През 50-те години на ХХ в. се създават малко монументални творби и в това отношение Узунов не е изключение, като той работи в колектив при оформянето на Софийската опера и балет (1954/5).

В шестото десетилетие на века Узунов изписва Българския културен институт във Варшава (1961), а у нас прави мозайка в Карлово (ок. 1965). През 70-те и 80-те години на ХХ в. работи в: Операта в Стара Загора (1971), Мавзолея на Георги Димитров (1974/5), Народния театър "Иван Вазов" в София (1976), резиденция "Бояна" (1979), хотел "Казанлък" (1980), Националния дворец на културата (1981) и др.

Още "Голямото надлъгване - към изложба на Дечко Узунов от 1969 година и археологията на един скандал" показват в Казанлък

"Голямото надлъгване - към изложба на Дечко Узунов от 1969 година и археологията на един скандал" показват в Казанлък

Партньорският проект "Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника", осъществен от Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия - Казанлък, и Държавна агенция "Архиви", включва в себе си реализирането на редица изложби.

Настоящата е една от тях, като също е и първа част от документалната експозиция "Дечко Узунов. Монументално изкуство". В периода февруари - юни 2024 г. зрителите ще имат възможност да видят архивни снимки, проекти и творби, чрез които е направен опит да се създаде визуален разказ за това как протича развитието на Дечко Узунов в областта на светското монументално изкуство.

Детайл от керамичното пано „Орфей“, 1971 Детайл от керамичното пано „Орфей“, 1971- южно фоайе на Държавна опера, гр. Стара Загора

Фрагмент от стенопис „Правораздаването в Средновековна България“, 1942 втори етаж, тържествената заседателна зала на Съдебната палата в София

Дечко Узунов пред фасадата на Министерство на вътрешните работи и народното здраве на ул. „6-ти септември“, 1941.

Проектът е подкрепен от Столична програма "Култура" и се реализира с помощта на Съюза на българските художници, Българската народна банка, Софийската опера и балет, Държавната опера в Стара Загора,

Народен театър "Иван Вазов" - София, Национален исторически музей, Музея на Софийския университет "Св. Климент Охридски", Народно читалище "Васил Левски" - Карлово, Катедрален храм "Свети Йоан Предтеча", гр. Казанлък, и храм "Св. Иван Рилски", гр. Перник.

Витраж, заседателната зала на Българска народна банка, 1939

Стенопис в апартамента на Пенка и Нейко Нейкови, 1928

На 29 февруари, четвъртък от 18:00 ч. в галерия-музей "Дечко Узунов" ще бъде открита изложбата: "Дечко Узунов. Светско монументално изкуство. 125 години от рождението на художника"

Още Големият Дечко Узунов в "Диалози в ателието"

Големият Дечко Узунов в "Диалози в ателието"

Още "Разпилените" спомени на Дечко Узунов от края на живота му, вече са собственост на Художествената галерия в Казанлък

"Разпилените" спомени на Дечко Узунов от края на живота му, вече са собственост на Художествената галерия в Казанлък

Още Едно пътуване до Китай на Дечко Узунов

Едно пътуване до Китай на Дечко Узунов

Още Галерия на 6-те - големият Дечко Узунов  - 120 години от рождението

Галерия на 6-те - големият Дечко Узунов - 120 години от рождението

Още Дечко Узунов vs. Дечко Узунов

Дечко Узунов vs. Дечко Узунов

Още Националната галерия - Двореца представя "Дечко Узунов в колекцията на Боян Радев"

Националната галерия - Двореца представя "Дечко Узунов в колекцията на Боян Радев"

 

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Самотният самурай

Френският актьор Ален Делон, който почина на 88-годишна възраст, ще бъде погребан в събота, 24 август

Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура

Откриха фотоизложбата по повод 110-годишнината от рождението на оперния певец в столичния културен институт "Красно село"

Изложбата "Жена с много лица" отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър "Иван Вазов"

В шеметния ум на Хичкок

На 13 август се навършиха 125 години от рождението на един от най-великите филмови режисьори

Голямата Силви Вартан днес навършва 80 години

Става известна едва на 17 години, след записа на първата си плоча Panne d'essence, когато е още ученичка

Триумфът и паденията на Lady Day

Били Холидей е гласът, който промени джаза завинаги