Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Септемврийският ЛИК: Великият бас Борис Христов

ПАМЕТ И ГОРДОСТ

Септемврийският ЛИК: Великият бас Борис Христов

Списанието, вдъхновено и посветено на оперния певец Борис Христов, бе представено в пресклубовете на БТА в страната и чужбина

"Великият бас Борис Христов" е темата на списание ЛИК през септември. Броят беше представен едновременно в пресклубовете на БТА в страната и чужбина. Снимка: Кореспондент на БТА в Скопие Владислав Тентов

Броят на списание ЛИК, който през месец септември е посветен на оперния певец Борис Христов, беше представен днес в пресклубовете на Българската телеграфна агенция (БТА) в страната и чужбина.

Изданието носи заглавието "Великият бас Борис Христов" и е вдъхновено от 110-годишнината от рождението на именития творец, която се навърши през месец май тази година.

Сред участниците на събитието в зала "МаксиМ" в столицата бяха генералният директор на БТА Кирил Вълчев, главният редактор на ЛИК доц. Георги Лозанов и директорът на Националния музей "Борис Христов" Елена Драгостинова. Снимка: Милена Стойкова/БТА

"Великият бас Борис Христов" е темата на списание ЛИК през септември (Снимка: Милена Стойкова/БТА)

Сред участниците на събитието в зала "МаксиМ" в столицата бяха генералният директор на БТА Кирил Вълчев, главният редактор на ЛИК доц. Георги Лозанов и директорът на Националния музей "Борис Христов" Елена Драгостинова. Снимка: Милена Стойкова/БТА

"С новия брой на списание ЛИК имаме възможността да отбележим оперните гласове на България и голямата оперна традиция на нашата страна", каза на премиерата на броя в зала "МаксиМ" в БТА генералният директор на БТА Кирил Вълчев. По думите му "от този брой ние научаваме как един човек може да пребори всяка политическа власт с таланта си и как с таланта си преборва и смъртта".

Генералният директор на БТА Кирил Вълчев (Снимка: Милена Стойкова/БТА)

Още Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура

Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура

Според главния редактор на списание ЛИК и директор на дирекция ЛИК в БТА доц. Георги Лозанов "Борис Христов ни най-малко не е забравен".

"Той е в някакъв смисъл еталон в собствената си сфера. И не само в българската култура, а и в световната. Той казва, че ако се прави нещо на световно ниво, няма да участва. Той участва, ако се прави на надсветовно ниво", отбелязва доц. Лозанов. По думите му Борис Христов е златен метър в своята дейност.

Главният редактор на ЛИК доц. Георги Лозанов (Снимка: Милена Стойкова/БТА)

"Да правиш такива броеве на ЛИК, означава да съхраняваш памет, но и да слагаш някакви жалони занапред", коментира Елена Драгостинова, директор на Музей "Борис Христов" по време на представянето на изданието в столицата.

Директорът на Националния музей "Борис Христов" Елена Драгостинова (Снимка: Милена Стойкова/БТА)

Още Фотографска изложба по случай 110 години от рождението на Борис Христов

Фотографска изложба по случай 110 години от рождението на Борис Христов

На събитието в зала "МаксиМ" присъства и Калин Вельов, заместник-министър на културата. Той прочете обръщение от служебния министър на културата Найден Тодоров.

"Борис Христов е не просто име от историята на българската и световната култура. Той е символ на българския дух, на изключителния талант и на неуморната работа в името на изкуството", гласи текстът на обръщението на министъра на културата.

По думите на Тодоров повече от един век след неговото рождение списание ЛИК предоставя прекрасната възможност да се потопим в живота и творчеството на Борис Христов, да си припомним за неговия път към върховете на световното оперно изкуство и да се вдъхновим от неговата непреклонна отдаденост на музиката.

Заместник-министърът на културата Калин Вельов, главният редактор на ЛИК доц. Георги Лозанов, директорът на Националния музей "Борис Христов" Елена Драгостинова и генералният директор на БТА Кирил Вълчев (от ляво надясно). Снимка: Милена Стойкова/БТА

Заместник-министърът на културата Калин Вельов (Снимка: Милена Стойкова/БТА)

С видеовръзка в представянето на изданието се включиха и гостите на някои от пресклубовете на агенцията.

Сред тях беше и гостът във Варна - Любомир Кутин, който е инициатор за сформираното през 1994 г. Музикално общество "Борис Христов" в морския град.

"Личността на Борис Христов беше много подходящ обединител за такива средища на любители на изящното изкуство и сериозната класическа музика в един период, когато имаше дефицит на подобни форми. Интернет го нямаше и това беше една възможност хората да споделят своите интереси. Това общество събираше любителите на музиката и визуалното изкуство, представяха се много записи на концерти", каза Кутин.

Виолета Цонева от семейството на Пенка Касабова. Снимка: Милена Стойкова/БТА

"Борис Христов е еталон. Той е едно от нещата, с които измерваме нашата стойност като нация", посочи музикантът и преподавател в ЮЗУ "Неофит Рилски" в Благоевград гл. ас. д-р Венци Мицов. Той гостува в Националния пресклуб на БТА в Кюстендил.

Гост в Кюстендил е музикантът Венци Мицов (вдясно) –Снимка: Кореспондент на БТА в Кюстендил Елица Иванова№

"Името на Борис Христов означава много за българската музикална култура и оперен небосклон. Той е една световна величина, по която се равняват всички останали, а гостуването му в различни постановки е било чест за всяка опера или театър по света", каза в Националния пресклуб на БТА в Троян Емил Давидов, ръководител на оперетна студия "Кантабиле".

Ръководителят на оперетна студия "Кантабиле" - Троян Емил Давидов (Снимка: кореспондент на БТА в Троян Преслава Иванова)

Още Уникална фотоизложба в Дома на културата за 110-та годишнина от рождението на световния бас Борис Христов

Уникална фотоизложба в Дома на културата за 110-та годишнина от рождението на световния бас Борис Христов

Българката Анелия Атанасова, лиричен артист към Румънската филхармония, бе специален гост на пресклуба на БТА в Букурещ. Тя предложи да се направи камерен концерт в памет на Борис Христов в румънския Атенеум - най-престижната концертна зала в Букурещ. Според Анелия Атанасова маестро Борис Христов няма да се забрави, защото талантът му е огромен.

"Борис Христов е нематериално културно наследство на България и най-съвършеният ни културен медиатор към света, защото отдавна преди ние да осъзнаем, че сме поставени адекватно на европейската карта на изкуството и културата, го е направил той", каза оперната певица Андреана Николова по време на представянето на септемврийския брой на списание ЛИК в Русе.

Оперната певица в Държавна опера Русе Андреана Николова беше гост в Националния пресклуб на БТА - Русе за представяне на списание ЛИК - "Великият бас Борис Христов". Снимка: Кореспондент на БТА в Русе Бисер Тодоров

Още Награда на името на световноизвестния бас Борис Христов" учредяват в Пловдив

Награда на името на световноизвестния бас Борис Христов" учредяват в Пловдив

"Винаги съм чувствал, че имам дълг към личността на Борис Христов. Моята любов и привързаност към него е в основата на това да правя неща, свързани с неговата памет", посочи Пламен Бейков, директор на Държавна опера - Русе и един от последните специализанти на Борис Христов в някогашната създадена и ръководена от него Българска академия за изкуство и култура в Рим.

Той гостува в Националния пресклуб на БТА в родния си град Свищов по повод представянето на септемврийския брой на списание ЛИК на тема "Великият бас Борис Христов".

Септемврийският брой на списание ЛИК бе представен в националния пресклуб на БТА в Анкара. На представянето присъстваха над 20 гости, включително проф. д-р Васфи Хатипоглу, директор на Консерваторията в университета "Хаджъ Байрам Вели", Анкара. Снимка: Кореспондент на БТА в Анкара Джанан Исмаил

В представянето на броя на ЛИК се включиха и още гости в пресклубовете на агенцията в страната: София, Благоевград, Бургас, ВарнаВелико ТърновоВидин ВрацаГабровоДобрич КърджалиКюстендил, Монтана, Пазарджик Перник, Петрич, Плевен ПловдивРазград Русе СамоковСвищов Силистра Сливен СмолянСтара ЗагораТроян ТърговищеХасково ШуменЯмбол. Както и от чужбина:, Анкара, Босилеград, Букурещ, Одеса, Скопие, Тараклия.

Сред участниците на събитието в зала "МаксиМ" в столицата бяха генералният директор на БТА Кирил Вълчев, главният редактор на ЛИК доц. Георги Лозанов и директорът на Националния музей "Борис Христов" Елена Драгостинова. Снимка: Милена Стойкова/БТА

"Великият бас Борис Христов" е темата на списание ЛИК през септември (Снимка: Милена Стойкова/БТА)

Изданието вече е със свободен достъп и може да бъде изтеглено в електронен формат от интернет страницата на БТА - https://www.bta.bg/bg/lik-magazine.

Още Бронзова скулптура на Борис Христов получи като дарение община Пловдив

Бронзова скулптура на Борис Христов получи като дарение община Пловдив

Още Навършват се 106 години от рождението на великия бас Борис Христов (ВИДЕО)

Навършват се 106 години от рождението на великия бас Борис Христов (ВИДЕО)

Още "Аполония" и списание ЛИК си приличат -  заедно са на 100 години

"Аполония" и списание ЛИК си приличат - заедно са на 100 години

Още Доц. Георги Лозанов: Списание ЛИК има задача да се разпознават стойностите от миналото - и като изкуство, и като човешко поведение

Доц. Георги Лозанов: Списание ЛИК разпознава стойностите от миналото - и като изкуство, и като човешко поведение

Още Списание ЛИК вече е със свободен достъп на интернет страницата на БТА

Списание ЛИК вече е със свободен достъп на интернет страницата на БТА

Още Юлският брой на списание ЛИК е посветен на 55-ата годишнина от създаването на курорта Албена

Юлският брой на списание ЛИК е посветен на 55-ата годишнина от създаването на курорта Албена

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Триумфът и паденията на Lady Day

Били Холидей е гласът, който промени джаза завинаги

190 години от рождението на импресионистичния гений Едгар Дега

Познат е не само с картините си на изящни балерини, но и с творбите си на скулптор. Той е от тези творци, допринесли за оформянето на пейзажа на изобразителното изкуство през следващите години

"Вкус на прегръдка" - днес Чочо щеше да стане на 60

Има неспокойни души, които пръскат светлина след като си отидат от нашия свят и сочат пътеки Отгоре. Живеят в сърцата не само на близките си, а са упование и надежда за хиляди

Дечко Узунов - религиозно монументално изкуство

На 11 юни, вторник от 18:00 ч. в галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийска градска художествена галерия ще бъде открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство."

"Униформата на Ботев – разпродадена" - нови изследвания за Ботевата чета и трагичния й край

В книгата си писателят Николай Иванов разказва за калпака на Ботев, попаднал у аскер, за тефтера от мундира на революционера, за друго негово тефтерче, намерено в каменна ниша, за оръжието, открито в местността Базова мъртвина и друго – между камъните в Ненова грамада

Лили Иванова: Живея тук и сега. Една любов в един живот не е последна

Президентът и премиерът аплодираха най-голямото име в българската поп музика в Народния театър