Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Галерия на 6-те - големият Дечко Узунов - 120 години от рождението

ГОЛЕМИТЕ БЪЛГАРСКИ ХУДОЖНИЦИ

Галерия на 6-те - големият Дечко Узунов - 120 години от рождението

Изложбата в СГХГ ще продължи до 16 февруари 2020 г.

Борис Денев (1883-1969) Портрет на Виолета Йонова, 1923

Софийска градска художествена галерия представя своята последна изложба за 2019 г. - "Галерия на 6-те." Тя се посвещава на 120 годишнината от рождението на Дечко Узунов. Продължава до 16 февруари 2020 г.

Сирак Скитник (1883-1943) Пейзаж снегове, 30-те години на ХХ в.

Дечко Узунов (1899-1986) Портрет на Иван Тутев, 1922 г.

Разказът ни връща в първите месеци на далечната 1927 г., когато на улица Търговска №2 е създадено ново художествено пространство. Никола Танев е творецът, който инициира основаването на галерията. Идеята му се заражда, след като в края на 1926 г., той представя своя изложба в Букурещ. Художникът остава силно впечатлен от пространството и условията, които са му предоставени там и решава, че може да се създаде нещо подобно и у нас. За осъществяването на това начинание, се обръща към своите приятели Борис Денев, Иван Лазаров, Иван Пенков, Сирак Скитник и Дечко Узунов.

Иван Пенков (1897-1957) На чешмата, 1925

Шестимата творци се обединяват и още през февруари 1927 г. е представена първата обща изложба в "Галерия на 6-те". Новото художествено пространство в столицата, дава възможност да се реализират проекти, както в областта на изящното, така и в областта на приложното изкуство. Още през първата година от създаването на галерията е организирана и една от малкото, към онзи момент, графични изложби в страната. В нея се включват автори, като Петър Морозов, Борис Денев, Анна Крамер-Бехар, Михаел Рос, Васил Стоилов, Васил Захариев, Атанас Михов, Александър Мутафов, Добри Добрев и др.

Галерията е и мястото, където много от авторите се представят самостоятелно. Сред художниците показали свои лични изложби са: Борис Георгиев, Жорж Папазов, Бенчо Обрешков, Коста Самаров, Петър Дачев, Ари Калъчев и Никола Танев. Въпреки интересните проекти, които се реализират в "Галерия на 6-те", тя просъществува , като художествен център само няколко години.

Никола Танев (1890-1962) - Карловски двор, 40-те години на ХХ в.

През спомените на Никола Танев и статии от периодични печат е направен опит за своеобразен кратък разказ за създаването на новото пространство и как се е случило това. А подбраният художествен материал включва творби на шестимата основатели от първата половина на ХХ в. Сред избраните произведения са: "Портрет на Виолета Йонова" на Денев, "Падналия другар" на Лазаров, "На чешмата" на Пенков, "Пейзаж" на Скитник, "Карловски двор" на Танев и не на последно място "Портрет на Иван Тутев" на Узунов.

Иван Лазаров (1889-1952) Почиваща селянка, 1937

В експозицията са включени произведения от колекциите на художествените галерии в Пловдив, Карлово, Русе, Стара Загора, Художествена галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик , Художествена галерия "Елена Карамихайлов" - Шумен, СГХГ, Съюз на българските художници и частни колекции.

Екип на изложбата:
Аделина Филева, Рамона Димова, Момчил Златаров

Още Дечко Узунов vs. Дечко Узунов

Дечко Узунов vs. Дечко Узунов

Още Галерия "Дечко Узунов" с изложба на Елза Гоева (галерия)

Галерия "Дечко Узунов" с изложба на Елза Гоева (галерия)

Още Дечко Узунов и неговите "Фрагменти от Европа"

Дечко Узунов и неговите "Фрагменти от Европа"

Още Националната галерия - Двореца представя "Дечко Узунов в колекцията на Боян Радев"

Националната галерия - Двореца представя "Дечко Узунов в колекцията на Боян Радев"

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Картина на Рембранд, намерена на таван, бе продадена за 1,4 млн. щатски долара

"Портрет на момиче" е открита от оценителя на произведения на изкуството и аукционер Каджа Вейльо на тавана в имение в щата Мейн в САЩ

100 години сюрреализъм: Изкуството, което се противопостави на изкуството

Центърът "Помпиду" в Париж ще отбележи 100-годишнината от началото на сюрреализма с мащабна изложба, която започва на 4 септември и ще продължи до 13 февруари следващата година

Проф. Регина Райчева - живият рисунък, който привлича

Изложбата е от 4 септември до 24 септември 2024 г. в Галерия ЛИК

Румънски художници скандират: LI-BER-TA-TE! CВО-БО-ДА! FREE-DOM!

Изложба на румънски художници в галерия-книжарница "София прес" - откриване на 2 септември от 18.00 часа

Изложба на немския художник Ото Дикс се открива в родния му град Гера

Дикс е известен и с бруталните си изображения на военни действия, които се основават на преживяното от него по време на Първата световна война, както и с гротескните си портрети

Картина, приписвана на Каспар Давид Фридрих, е копие, показа анализ

Картината ще бъде приписана на "неизвестен художник" и ще бъде показана в изложбата заедно с 13-те картини на Фридрих от колекцията в Дрезден