Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Разпилените" спомени на Дечко Узунов от края на живота му, вече са собственост на Художествената галерия в Казанлък

В ТАЙНИТЕ НА ВЕЛИКИТЕ

"Разпилените" спомени на Дечко Узунов от края на живота му, вече са собственост на Художествената галерия в Казанлък

Записките на живописеца, написани малко преди кончината му, вече са издадени и в книга, която проф. Джурова е озаглавила "Разпилени спомени"

Страници от единствения своеобразен дневник на именития художник акад. Дечко Узунов (Снимка: Ралица Стефанова/БТА)

Единственият своеобразен дневник на именития художник акад. Дечко Узунов вече е част от фонда на Художествената галерия в родния му Казанлък, съобщава БТА.

Още

Дечко Узунов: В какво вярвам ли? Вярвам в безсмъртието...

Дечко Узунов: В какво вярвам ли? Вярвам в безсмъртието...

Той беше дарен на институцията от изкуствоведа проф. Аксиния Джурова, която е и човекът, провокирал твореца да го напише. Записките на живописеца, написани малко преди кончината му, вече са издадени и в книга, която проф. Джурова е озаглавила "Разпилени спомени".

Изданието е на Университетското издателство "Св. Климент Охридски" и беше представено за пръв път тази вечер в галерията Казанлък.

Поводът за дарението и за изданието е 125-ата годишнина от рождението на Дечко Узунов, а представянето на книгата даде началото на множество инициативи, посветени на автора и неговия живот и художествено наследство. На представянето присъства и инициаторът на събитията и дългогодишен изследовател на творчеството на художника Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия.

Още

Дечко Узунов и Искра Благоева в "Пресичане на граници"

Дечко Узунов и Искра Благоева в "Пресичане на граници"

Събитието откри директорът на Художествената галерия в Казанлък д-р Пламен Петров. "Дечко Узунов е фигура, без която не можем да си представим историята на изкуството на 20 век, а дори и цялата българска културна история", каза д-р Петров. Освен този своеобразен дневник, художникът не е имал други документални разкази за себе си от първо лице и това прави тези документи един изключително ценен артефакт, подчерта той.

Проф. Джурова разказа свои спомени от срещите си с акад. Дечко Узунов, когото всички от уважение са наричали "бай Дечко".

Още

Дечко Узунов. Силата на алафрангата - от 23 февруари

Дечко Узунов. Силата на алафрангата - от 23 февруари

По думите ѝ творецът много често е разказвал за Казанлък и за неговия пръв полет, когато са вършали житото, а той е сядал на диканята и са го теглели. "Имах усещането, че летя", е разказвал художникът. Това, което виждаме в книгата, са три отрязъка, в които той е нахвърлил факти от своя живот върху каквито листи хартия е имал до себе си.

Не е точно дневник в истинския смисъл, затова и го нарекох "Разпилени спомени", коментира проф. Аксиния Джурова. Тя посочи, че си е струвало да го подтикне да напише тези спомени, а галерията в Казанлък е мястото, където те трябва да бъдат.

Още

Едно пътуване до Китай на Дечко Узунов

Едно пътуване до Китай на Дечко Узунов

Важно е да кажем, че Дечко Узунов има едно изумително качество - да вижда доброто в хората, да подчертава таланта на другия и да успее да изведе този талант към индивидуалността на съответния художник, отбеляза Аделина Филева. Всички творци, които преминават през ателиетата му, стават едни от най-добрите живописци в страната, и то с индивидуален почерк и с много високо качество.

Честванията на годишнината от рождението на Дечко Узунов се организират съвместно от Художествената галерия в Казанлък, Софийската градска художествена галерия, Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция (БТА). На 29 януари в Казанлък ще бъде представен новият брой на списание ЛИК на БТА, посветен на казанлъшкия художник. В него има доста любопитен архивен материал на Агенцията, който се показва за пръв път.

Утре, когато е и рождената дата на твореца, в Художествената галерия в Казанлък ще бъде открита изложбата "Голямото надлъгване. Към изложба на Дечко Узунов от 1969 година и археологията на един скандал".

Още

 Учениците на Дечко Узунов: "Моите пътища" на Дора Кънчева

Учениците на Дечко Узунов: "Моите пътища" на Дора Кънчева

Още

Иван Б. Иванов и "Граници на изкуството" в Художествена галерия "Дечко Узунов"

Иван Б. Иванов и "Граници на изкуството" в Художествена галерия "Дечко Узунов"

Още

Големият Дечко Узунов в "Диалози в ателието"

Големият Дечко Узунов в "Диалози в ателието"

Още

Галерия на 6-те - големият Дечко Узунов  - 120 години от рождението

Галерия на 6-те - големият Дечко Узунов - 120 години от рождението

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Литургия за Илинден" - за историята, чиито рани още по-остро чувстваме днес (откъс)

Романът се определя като крайъгълния камък в творческия път на Свобода Бъчварова, на опознаване на собственото си духовно родословие като "борец срещу времето си"

За българчетата по света Руси Чанев представя "Под игото" от Иван Вазов (откъс)

Според артистът адаптираната форма на романа може да се ползва за подготовка и за мотивация за четене на оригиналния текст

"Слуховият рог" от забележителната сюрреалистка Леонора Карингтън (ОТКЪС)

Възхитително чудноват апокалиптичен роман за мистериозен старчески дом и за енергичната 92-годишна Мариан, която е отведена в него от нетърпеливото си семейство

"Баща ми в мен" - Явора Стоилова представя стихотворения и спомени за художника Васил Стоилов

Тя потапя читателя в атмосферата на ателието на художника и разказва за срещите му с художниците Владимир Димитров-Майстора, Николай Райнов и Николай Рьорих

Романът "Скарида" от Димитър Коцев-Шошо излиза и на английски език

Романът разказва за Дива Мила, Асистента и Бор. Дива Мила практикува "най-старата професия в света" и е суперзвезда в пъстрия и мистичен свят на ясновидци, екстрасенси и гадатели, разказват издателите

Нова книга за худжоника Васил Стоилов събира непубликувани досега ръкописи на Владимир Свинтила

Читателите ще имат възможност да се докоснат едновременно до образния и пластичен свят от мадони, моми и битови сцени на един от представителите на движението за родно изкуство от началото на ХХ в.