ГОЛЕМИТЕ ИМЕНА НА СВЕТОВНОТО КИНО
Катастрофа отказала Джордж Лукас да стане автомобилен състезател
Бащата на "Междузвездни войни" - на 80
Автор : / 1918 Прочита 2 Коментара

Една от продукциите, с които винаги ще свързваме името му, е мащабната филмова сага "Междузвездни войни". От едно изказване на Франсис Форд Копола, обаче, научаваме, че авторът на сагата бил "нещастен" докато работел по нея. Цитат: "Джордж Лукас не притежава особена физическа издръжливост. Той беше толкова нещастен, правейки "Междузвездни войни", че просто заяви, че повече няма да прави такова нещо".
Джордж Луукас / Източник: Снимка: АП/ Jordan Strauss/ БТА
Но Лукас направи това "нещо" и не само го направи, но извърши истинска революция в киното - създаде собствена империя в Холивуд. И както казва самият той, "един филм никога не е завършен, той може само да бъде изоставен".
Предизвикателствата може и да са го плашели по куп причини - в началото и финансови, но той никога не се отказва. Не се отказа дори когато продаде компанията си на Дисни. Четири десетилетия Лукас е пример за това, как се прави зрелищно кино. Затова и 77-ото издание на кинофестивала в Кан му отдава заслужена почит с почетната "Златна палма" за 40-годишния му неуморен труд, като отбелязва дейността на компанията му "Лукасфилм" и заслугите му за анимационното студио "Пиксар".
Джордж Лукас и Катлийн Кенеди / Снимка: Getty Images
Животът му не е бил лесен. Такива победи са плод на изпитания. Самият Джордж Лукас го признава с фразата "Щастливият късмет има своите бури".
Той навреме прозрява две важни неща за въздействието на филмовите образи върху психиката на зрителя - че филмът е "илюзия" и че "звукът е 50% от усещането, докато гледате един филм".
Лукас заложи на тези два основни фактора и буквално завладя с фикция съзнанието на зрителите в цял свят. В този смисъл Спилбърг изглежда е прав като казва за него: "Джордж Лукас ми напомняше малко за версията на Уолт Дисни за лудия учен". Да, трябва да си малко "луд", за да създадеш един паралелен свят и образност, която впряга всичките ни сетива по неповторим начин. Това си казваме всеки път, когато гледаме неговите продукции.
Легендарният визионер ни подари шедьоври като "Индиана Джоунс", а "Междузвездни войни" е най-впечатляващият франчайз в историята на киното. Цели поколения пораснаха с филмите на Джордж Лукас. Героите му се превърнаха в едни от най-емблематичните характери на екрана, и влязоха в речника ни като нарицателни имена. Лукас подари на света цели нови вселени. Изстреля ни в космоса, докато бяхме пред екрана.
Можем да кажем в чест на неговия 80-и юбилей, че той е човекът, който ни накара да видим света по нов начин, като ни изведе от орбитата на земното ни битие. Но освен създател на приказна история за далечна галактика, Лукас успешно "изигра" и други роли в живота си, които го издигат не само като професионалист, но и като личност - той е един от създателите на нова вълна в киното на 70-те (заедно със Спилбърг и Земекис), баща на четири деца, и един от най-известните филантропи в света на филмовото изкуство - "милиардер с широко сърце", както го нарече критиката.
Казват, че е станал милиардер за една нощ, но това разбира се е една метафора, зад която стоят много нощи труд. Зад заслугите на Лукас стоят талант, самоотвержена работа, иновативна мисъл и благотворителност.
Джордж Лукас е роден на 14 май 1944 година в Модесто, Калифорния, в семейството на собственик на магазин за канцеларски материали. Като повечето младежи на своето време, гледал филми на Фелини, Трюфо и Годар, и мечтаел. Киното винаги е било провокация за мечтателните натури.
Дали е искал да стане режисьор? - Ще се изненадате, но детската му мечта била да стане автомобилен състезател. Докато не катастрофира и сам не се отказва от спорта на колела. Останала само несбъднатата му страст по високите скорости и той ще я трансформира по иновативен начин в киното.
Преди да започне да учи кинематография в Южнокалифорнийския университет, снима аматьорски филмчета с 8-милиметрова камера. Първо завършва кинорежисура, а после и филмопроизводство. Това е твърде прагматичен подход - явно от съвсем млад е съзнавал, че един добър майстор трябва да познава не само теорията, но и "кухнята" на производството.
След като завършва бакалавърска степен, първо се опитал да се запише в армията, но не успява заради глоби за превишена скорост. Това и диабетът го спасяват от участие във Виетнамската война. Както се вижда, съдбата му е помогнала да поеме по път, който вероятно му е бил предопределен?...
Първият му успех в киното е една награда за късометражен студентски филм. Благодарение на нея имал възможност да присъства на снимките на мюзикъл, режисиран от Франсис Форд Копола. Така започва неговата кариера.
Заедно с Копола основават компанията "American Zoetrope". В тази компания са произведени два филма, предшественици на "Междузвездни войни" - "THN 1138" (1971) и "Американски графити" (1973). Вторият донася на Лукас първата му номинация за "Оскар".
Тогава е само на 29 години.
По-късно той ще напусне компанията "American Zoetrope", за да основе собствена компания - "Lucas Films". "Междузвездни войни" тепърва предстоят, но Лукас вече е натрупал известен опит до един от най-добрите режисьори и е работил с двама големи актьори като Харисън Форд и Марк Хамил. Предстоят филмите за Индиана Джоунс - истории, измислени от Лукас за филмите на Стивън Спилбърг. Трупат се нови съвместни проекти с едни от най-добрите в киното.
През 2012 година Лукас продава компанията си на Дисни. Тогава той изненада всички, като каза, че оттегля целия си бизнес, но това както стана ясно, е било само намерение, което не спази. Имал ли е страхове, че вече няма да бъде същото? Медиите отразиха това с преекспониране на опасенията, че следващите епизоди на "Междузвездни войни" няма да са в същата стилистика, създала две поколения почитатели. За това допринесе и изказването на Лукас през 2015-а, че "Star Wars" е сапунена опера".
В крайна сметка, обаче, и това премина, докато през 2019-а самият той отново не създаде повод за нови коментари по темата, когато не се появи на премиерата на последния епизод на "войните". Беше странно, защото до онзи момент той никога не беше отсъствал от премиера на филм от поредицата.
Джордж Лукас ни остави достатъчно много, за да не затъваме в подобни размишления за нещо, което сам не е казвал в прав текст. През цялата му творческа дейност критиците не са спирали да обсъждат чутовното му визионерство - всички се чудят, как е могъл да предвиди още през 70-те години на миналия век, какво ще представлява и как ще се развие сагата "Междузвездни войни" напред във времето така, че не само да не омръзне, но да засили зрителския интерес. Това е наистина забележително, само по себе си.

Мадс Микелсен - професионалният танцьор от Дания, когото Холивуд превърна в перфектен кинозлодей
И само като си помисли човек, как в началото на всичко това - на този грандиозен проект, Лукас бил готов на всичко - дори да работи без хонорар като режисьор и сценарист, само и само да набави финанси за първия "Междузвездни войни". Поискал единствено да запази правата си върху идеята. Не сбъркал. Днес това му носи огромни печалби. Защото налице е цяла индустрия - игри, фанелки, сувенири и играчки с образите на героите му заливат света, и е съвсем очевидно, че тази индустрия ще се развива и ще носи печалби и вбъдеще. Вярвал ли го е някога, в началото? Нямаме категоричен отговор, но фактите са достатъчно красноречиви.
Но, да се върнем на датата 25 май 1977 година, когато един притиснат от проблеми човек, се вълнува как ще протекат прожекциите на първия му филм с гръмкото заглавие "Междузвездни войни". Вложил е много и е прехвърлил бюджета за този свой независим научнофантастичен филм. С трепет чака първите реакции на публиката в няколкото кина, в които тече прожекцията. Той е сценарист и режисьор на творбата, но празните му джобове и дълговете, го карат да се пита, как ще завърши всичко това?!?
И ето че минават няколко дни и пред кината започват опашки от желаещи да гледат филма му.
И ако късметът е изиграл първенствуваща роля за този успех, и самият Лукас го оценява по този начин, той стократно след това, вече богат, той ще се опита да се изплати за тази "помощ Свише", с огромна благотворителна щедрост. През 2017- а медиите обявиха, че Лукас е един от най-независимите и успешни режисьори и продуценти в американската филмова индустрия. Обявиха го за "най-богатата знаменитост в света на киното", с богатство, оценявано на общо 3.6 милиарда американски долара. И тук е моментът да отбележим, че половината от цялото това богатство отива за благотворителни цели.
Той е един от най-големите благотворители в света на Холивуд / Снимка: Getty Images
Джордж Лукас финансира образователни проекти, инициативи насърчаващи киноиндустрията и защитата на човешките права във всичките им аспекти. Той е меценат и един от основните спонсори на много университети. Университетът, който е завършил, разчита главно на неговите финанси по програмата за обучение на специалисти за киното. Лукас е спонсор и на Фондация "Обама", както и на други фондации, свързани с развитието на младежи в различни области на науката и изкуството. Режисьорът се изправи пред Конгреса на Съединените щати с призив за насърчаване на по-широки образователни възможности за младите хора чрез технологиите.
Лукас и съпругата му Мелъди / Снимка: Getty Images
Медиите писаха, че е дарил над 100 милиона долара на Южнокалифорнийския университет за разширяване на филмовото училище. Лукас създаде Образователна фондация на свое име и със съгласието на съпругата си Мелъди Хобсън дари милиони на "After School Matters". Той е баща на четири деца. Джордж и Мелъди се сдобиха с дъщеря чрез сурогатна майка през 2013 година и я кръстиха с името Еверест, като високия връх. Знаменателно, нали?!
Със съпругата си Мелъди / Снимка: Getty Images
Да прибавим към активната професионална и благотворителна дейност на този забележителен човек и гражданската му позиция по редица актуални теми на съвремието ни, както и в памет на герои. Например, именно неговата компания направи през 2008 година некомерсиалния филм за чернокожи летци-ветерани.
Каква е формулата на успеха на Джордж Лукас? Според критиците опитът му от поредицата за Индиана Джоунс го е научила на нещо много важно - как да използва специалните ефекти и звука във филмите. Това е истина - амбицията и чутовната иновативност на Лукас са в основата на неговия успех.
Кариерата му е била стимулирана от други големи иноватори, като Стивън Спилбърг и Франсис Форд Копола, от актьори като Харисън Форд, от новите технологии в киното, но той използва всичко това по един напълно свой, неподражаем и много креативен начин. Перфекционизмът на Лукас го е държал нащрек. Той винаги е бил готов за корекции на вече направеното, за да бъде в крак с новите постижения на науката и да постигне възможно най-максималния ефект на екрана.
В книгата си за Лукас авторът на бестселъри Брайън Джей Джоунс, описва любопитни моменти, свързани с това неуморно движение напред в живота на режисьора. Джоунс разказва, как всъщност възникват във въображението на Лукас герои като Люк Скайуокър, Хан Соло и Индиана Джоунс. В голямата си част тези герои са били вдъхновени от случки от собствения живот на режисьора. Категорично критиците смятат че филмът му "American Graffiti" е вдъхновен от детството на Лукас в Модесто. В някои от филмите му виждаме също така онзи съспенс, присъщ на автомобилните състезатели, който издава неугасналата му страст към скоростта.
Вероятно тази връзка с детството и младостта вътре в него е причина и за неговото дълголетие. Както и за невероятната му духовна връзка с децата му. В интервю от 2015 година, Лукас казва: "Бях страхотен баща - или опитах."
В снимки от снимачната площадка на "Междузвездни войни" можем да го видим с дъщеря му Аманда. Кейти и Джет пък се появяват в малки роли в сагата. Кейти вече върви по стъпките на баща си като автор на някои епизоди във "Войните на клонираните" и "Asajj Ventress".
Джордж Лукас и Катлийн Кенеди / Снимка: Getty Images
"Освен наследство, оставям и наследници!", гордее се с децата си Джордж Лукас, и това е напълно заслужена гордост. Той е "баща" на толкова изключителни герои, че няма как да не възпита и изключителни деца.
В това число с пълно право можем да включим като негови "деца" не само биологичните му наследници, но и многобройните студенти, които се учат по програми, спонсорирани от Лукас. Изобщо, длъжни сме да му сторим дълбок поклон не само за изкуството, но за цялата му благотворителна дейност с принос за образованието.
Честит юбилей, Лукас!
Еми МАРИЯНСКА